Селяни масово вступають до кооперативу «Бучацький екопродукт»
Минуло два місяці з того часу, як у нашому районі створено сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Бучацький екопродукт». На сьогодні він об’єднує близько 100 людей, а до кінця жовтня нараховуватиме 400450 членів, адже з кожним днем зростає кількість бажаючих вступити в кооператив.
Як розповів голова наглядової ради ТзОВ «Бучачагрохлібпром»Петро Гадз, ідея щодо його створення виникла у зв’язку з розвитком в районі садівництва, але життя внесло свої корективи і його діяльність розпочалася із приймання молока від населення в Осівцях. Річ у тому, що в цьому селі люди, які працюють на фермі, мають змогу скористатися екомілкою (приладом для вимірювання жирності молока) і були вражені, коли побачили, що сільське молоко має середню жирність 4,2 процента, а заводизаготовачі зараховують їм 2,8 відсотка. Це і стало поштовхом для заснування кооперативу. На сьогодні тут заготовляють молоко в десяти селах району і щораз більше людей вступають в кооператив, бо це для них неабияка вигода.
Наприклад, у Порохові заготовляли молоко два заводи, встановивши плату на рівні 2,5 грн. за літр молока базисної жирності (3,4 проц.). Однак зараховували людям молоко середньою жирністю 2,82,9 відсотка і таким чином платили за літр в межах 2 грн. Кооператив платить по 3 грн. 50 коп. за літр молока базисної жирності. Та оскільки фактична жирність сільського молока є вищою від базисної, то люди отримують за літр в середньому 4 грн., а дехто і понад 5 грн. Якщо врахувати цю різницю і те, що в Порохові щодня заготовляють 3 тонни молока від людей, то село кожного дня втрачало 6 тис. грн. За місяць втрати складали 180 тис. грн., а за рік набігала сума понад 2 млн. грн. За такі кошти люди могли б купувати необхідні речі, вчити дітей, поліпшувати своє матеріальне становище.
– Кооператив, говорить його голова Олег ГРИЦАК, працюватиме у трьох напрямках: тваринництво, садівництво і ягідництво, рослинництво. Щодо тваринництва, то вже сьогодні заготовляємо молоко від населення у Білявинцях, Осівцях, Бобулинцях, Зеленій, Новоставцях, Пиляві, Мартинівці, Порохові, Соколові та Скоморохах і люди мають від цього велику вигоду. Наведу цікавий факт. Сиджу в кабінеті одного із сільських голів району. Він дзвонить на завод, який заготовляє в селі молоко, і просить підвищити закупівельну ціну. Йому відповідають, що більше 2,5 грн. за літр платити не можуть. Тоді сільський голова дзвонить до зливниці, а вона каже, що її попередили, як тільки в село приїде хтось із кооперативу, аби повідомити про це представників заводу і вони підвищать ціну. І справді: приїжджаю в це село наступного дня, а завод вже купує молоко базисної жирності по 3,5 грн. за літр. Тобто хочу сказати, що поява нашого кооперативу як конкурента на ринку заготівлі молока змушує інших заготовачів підвищувати ціну на нього. Цікаво й те, що ми розраховуємося за здане молоко без затримок кожної декади і тепер інші заготовачі теж змушені платити регулярно, не допускати заборгованості.
До речі, здавати молоко нашому кооперативу уже зголошувалися навіть люди з ІваноФранківщини, але ми працюємо на Бучаччині, бо ставимо перед собою завдання насамперед розвивати села нашого району. Щоб стати членом кооперативу, людина пише заяву, сплачує 10 грн. вступного внеску і оформляємо з нею договір. Надалі будемо надавати ветеринарні послуги та осіменяти корів сім’ям племінних бугаїв з Канади і США. Крім того, невдовзі розпочнемо заготовляти у членів кооперативу м’ясо: якщо люди зберуть в селі для здачі 20 чи 30 бичків, то ціна буде значно вищою, ніж тоді, коли кожен продає окремо.
Інший напрямок діяльності кооперативу – садівництво та ягідництво.
Вже зараз їздимо по селах і доводимо до людей інформацію, що цього року будемо продавати 10 тис. саджанців яблунь і 500 тис. малини. Укладаємо з членами кооперативу договори, вони платять за саджанці 40 відсотків вартості, а 60 відсотків потім віддадуть яблуками чи ягодами. Тобто допомагаємо людям придбати саджанці і будемо вчити їх садити, доглядати за ними. Пізніше в хід підуть вишня, смородина, порічки та ряд інших ягідних культур, які користуються попитом.
І третій напрямок – рослинництво, тобто вирощування цибулі, картоплі, буряків, моркви, капусти, петрушки та інших овочів і зелені, які будемо заготовляти в людей і заморожувати та сушити. Інакше кажучи, будемо розвивати наші села, аби люди не їздили по закордонах, а мали змогу працювати і заробляти на себе вдома.
На завершення розмови ми поцікавилися у Петра Гадза чи не стане розвиток кооперативу загрозою для існування молокопереробних підприємств, зокрема Бучацького сирзаводу, який може залишитись без сировини.
Сирзавод – юридична особа. Він може купувати молоко в кооперативу. Є ринкова ціна, нехай звертаються до нас, будемо для них заготовляти молоко і продавати. Зрештою, ТзОВ «Бучачагрохлібпром» готовий щодня продавати усі 55 тонн молока нашому сирзаводу, так, як продаємо його іншим переробним підприємствам. А втім, ми користуємося кредитами, таку можливість має і сирзавод. Нехай бере кредити, накупить молока, наробить сиру і взимку продає. Кожен має право на розвиток.
Коментарі вимкнені.