Що здивувало туристів з Луганщини в Тернопільській області

Дорожні нотатки луганчанки Наталії Бондаренко про візит у Тернопільську область. 

“Тернопільщина – це не лише чарівна природа та пам’ятні історичні місця. Це, перш за все, край, де живуть сильні, мужні, незламні люди.

8 липня для нас почалося із привітання з Днем народження п. Петра Гурняка, батька Ві́ктора Гу́рняка — українського фотокореспондента, військовика, пластуна, який, боронячи Україну , загинув 19 жовтня 2014 р. біля с. Сміле Луганської області. Петро Гурняк продовжив справу сина й став волонтером. Дякуємо Вам, пане Петре, за Вашого сина, за Вашу працю. Многая літа Вам…

Цього ранку нас очікувала лекція з історії західної Украни в ХХ ст., яку провела директор однієї із шкіл Бережанського району Тернопільської області, вчитель історії Ольга Михайлівна Поляк. Дуже вразила розповідь про Січових стрільців, які в далекому 1914 році, знаходячись у складі австро-угорської армії, присягнули на вірність Україні: «Я, Український Січовий Стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплі крови. Так мені Господи Боже й Архангеле Михаїле допоможіть. Амінь».

Розповіла п. Ольга й про діяльність ОУН (Організацію українських націоналістів), яка продовжила справу Січових Стрільців та боролася за встановлення незалежної соборної національної держави на всій українській етнічній території, та її озброєне крило УПА (Украї́нську повста́нську а́рмію). На жаль, ми ще й досі не знаємо справжньої історії нашої держави. Історія України містить дуже багато білих плям, і дізнатися правду та вшанувати пам’ять тих, хто боровся й продовжує боротися за незалежність нашої держави, це справа честі.

Цього дня ми відвідали м. Теребовля, першу згадку про яке можна знайти в «Повісті минулих літ» під 1097 роком. Побували ми й у Теребовлянському замку, одному з найстарших в Україні, бо веде свою історію з IX століття. На жаль, зараз замок зруйнований. Але перебування тут та цікава розповідь людини, закоханої у історію свого міста, дала нам можливість уявити всі ті події, які відбувалися під стінами Теребовлянського замку, колись неприступної фортеці, яка не один раз рятувала його мешканців від ворога.

Ще одним відкриттям для мене стала постать Патріарха Йосипа Сліпого, про якого ми дізналися, відвідавши музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата» — духовно-меморіальний музей у селі Заздрості Теребовлянського району Тернопільської області. Це просто неймовірно, скільки випробувань випало на долю цієї людини. Неймовірно, що хлопчик із маленького с. Заздрість на Тернопільщині став єпископом Української греко-католицької церкви, кардиналом Римо-католицької церкви; Митрополитом Галицьким та Архієпископом Львівським , а з 23 грудня 1963 року Верховним Архієпископом Львівським — предстоятелем Української греко-католицької церкви. А ще вразили слова із Заповіту Патріарха: «Християнська Родина й Рідна Українська Школа – це передумови здорового виховання прийдешніх поколінь! Отож, заповітую вам Відроджуйте їх і рятуйте їх в Україні і в усіх країнах поселення нашого Українського народу». І ще: «Моліться, працюйте і боріться за збереження християнської душі кожної людини українського роду і за весь Український нарід і просіть Всемогучого Бога, щоб Він допоміг нам завершити нашу тугу за єдністю і наші змагання за церковне з’єднання у здвигненні Патріархату-Української Церкви!»
Дивовижно, наскільки своєчасним цей заповіт є сьогодні. В час, коли йде війна…”, — кінць цитати.

Коментарі вимкнені.