Тернопільщина — край незвіданих скарбів
Tернопільська область — одна з найменших в Україні. Однак коли йдеться про багатства, що тут знаходяться, то розмір території не має значення. Тернопілля — це чудова, мальовнича природа з численними храмами та святинями, віковими замками й палацами та привітними людьми.
Учергове пересвідчитися в цьому мав змогу журналіст «Відомостей», який отримав запрошення на участь у Всеукраїнському медіа-форумі «Тернопільщина туристична очима журналістів», що проходив від 3 до 5 липня. У форумі, що був організований Тернопільською обласною державною адміністрацією за організаційної підтримки Українського журналістського фонду, взяли участь понад 50 учасників із різних куточків України.Розпочався прес-тур зустріччю з офіційними особами Тернопільської області — головами облдержадміністрації, обласної та міської рад, що відбувалася в національному економічному університеті. Історія краю, його здобутки, плани та перспективи — такою стала тема обговорень. Втім, як зазначили посадовці, краще один раз побачити, ніж сім разів почути.Натхненні почутим, ми відправилися в подорож.
День перший: санаторій «Медобори» і Зарваниця«Медобори» — один із найкращих санаторних комплексів України, вважає головний лікар Василь Мартинюк. І треба сказати, цілком справедливо, адже тут можна не тільки лікуватися, а й пройти повне діагностичне обстеження. Тут працюють лабораторія, кабінети функціональної діагностики, банеологічне відділення з натрійхлоридними, сірководневими ваннами, підводним масажем, басейном; озокерито-парафінове відділення, сухі вуглекисні ванни, бювет із натрійхлоридною водою, стоматологічні й зубопротезні кабінети. Прибічникам нетрадиційних методів лікування запропонують апітерапію, спелеотерапію, ароматерапію і фотолікування. А умови проживання можна зрівняти з добротним європейським готелем — тільки значно дешевше.Сьогодні кожна область може похвалитися своїм фірмовим місцевим пивом. Але «Микулинецьке» від пивоварні «Бровар» — особливе, адже зварене на джерельній воді. Та й сама вода особлива, бо поки вона дістається поверхні, проходить грунти з прошарками блакитної та червоної глини, набуваючи від того кришталевої чистоти.Найцікавіше організатори нам підготували насамкінець насиченого першого дня — відвідини Зарваницького духовного центру, однієї з найбільших подільських святинь Української греко-католицької церкви.За словами отця Миколи, який став нашим гідом, однією з найпоширеніших версій походження самої назви села є переказ про монаха, який утікав від нашестя ворогів, дійшовши аж до галицького Поділля. Виснажений дорогою, біля річки напився води, обмив рани і, помолившись, заснув. Йому приснилася Богородиця, оточена ангелами. Прокинувшись, монах побачив дивне сяйво: то над джерелом сяяла ікона Пресвятої Богородиці. Упавши на коліна, він гаряче молився, усвідомлюючи, що це місце буде під особливою опікою Пресвятої Богородиці. Згодом неподалік від джерела чернець збудував капличку, поруч почали заселятися люди. Поселення назвали Зарваницею — від місця, де знесиленого втікача-монаха «зарвав» сон. Відтоді почалися паломництва до джерела й до чудотворної ікони, яку було поміщено в капличці.Нині Зарваниця — це місце, куди приїжджають тисячі людей, щоб відновити духовне життя під опікою Пресвятої Богородиці. Протягом останніх років тут було створено цілий монументальний комплекс Зарваницької Матері Божої — відбудовано капличку біля чудотворного джерела, відремонтовано знищену церкву, зведено Хресну дорогу, реколекційний будинок, відновлено Святотроїцький студитський монастир і дерев’яну церкву.
День другий: лемки і Дністерський каньйонЦей день розпочався знайомством із корінними лемками. Це етнографічна група українців, які вирізняються своїм говором, стилем одягу та дзвінким співочим голосом. Багато цікавого та цінного про них можна дізнатися в музеї. Зануритися в атмосферу лемківського побуту є можливість і в невеликому селищі лемків, що не так давно було збудовано за підтримки тернопільської влади й меценатів. Вже традиційно кожного року там проводяться різноманітні фестивалі. Гарні люди, красиві краєвиди, сцена, домівки, крамниці, ресторан — там є все для повноцінного активного уікенду.Активний і навіть екстремальний відпочинок можна знайти на знаменитому Дністерському каньйоні. Зважтеся на сплав річкою на катамарані й будьте упевнені — отримаєте чималу дозу адреналіну! Наш сплав від села Коропець до Набережного ми подолали за 3 години. А це близько 8 км. А які там краєвиди! Якщо наша Десна зачаровує, то Дністровський каньйон дивує, відбирає мову, і ти начебто перебуваєш на іншій планеті. До речі, Дністровський каньйон, згідно з рішенням всеукраїнського інтернет-опитування, оголошеного 26 серпня 2008 року, визнаний одним із 7 природних чудес України.День третій: монастир Сестер непорочного зачаття і ЗбаражДо монастиря обов’язково треба потрапити тим, хто вірить у дива. Адже, як кажуть його мешканки-монахині, молитва в ньому може вилікувати будь-яку хворобу. І наводять приклад молодої пари, яка довгий час не могла мати дітей. Після молитви в родині народився первісток.Атмосфера в історичному Збаражі, невеликому райцентрі Тернопільської області, просто просякнута козацьким духом. І, безперечно, найбільшою пам’яткою тут є Збаразький замок, споруджений у 1626–1631 рр. за проектом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці. Мури, кімнати, гармати, що там знаходяться, мають якусь особливу силу, котра надихає на нові звершення. Від 1994 року 3баразький замок входить до комплексу споруд 3баразького державного історико-архітектурного заповідника. В січні 2005 року заповіднику було надано статус національного.Тернопіль — серце ТернопілляВарто сказати кілька слів і про сам центр Тернопільської області. Тут на кожному кроці відчувається подих історії — численні архітектурні пам’ятки, музеї, церкви, костьоли, парки. Тут є де розгулятися туристу і знайти собі розваги на будь-який смак. Але, безперечно, нікого не залишить байдужим казкове озеро, що скоріше нагадує за своїми розмірами невелике море, прямо посередині міста. Можна замовити прогулянку на катері й милуватися фантастичними краєвидами. Також варто завітати на острів, точніше, півострів закоханих, і будьте впевнені: звідти ви принесете з собою найромантичнішу ауру — кохання.
Враженнями ділився Сергій МЕКШУН, http://vid.cn.ua
Коментарі вимкнені.