Тернопільського “Народного депутата” повезуть до Львова
Протягом травня тернополяни матимуть нагоду переглянути нову виставу Тернопільського драматичного театру про передвиборчу агонію двох кандидатів «Народний депутат».
В наш час вона виявилася дуже актуальною, хоча написана сербським драматургом Браниславом Нушичем ще сотню років тому (в 80-их роках 18-го століття).
Деякі глядачі навіть впізнавали в героях тернопільських лідерів Майдану та політичної арени, хоча режисер п’єси В’ячеслав Жила каже, що не міняв у тексті серба Нушича абсолютно нічого і не думав «списувати» образи з реальних політиків.
Актори збивають з пантелику ще при вході в театр
Увійшовши в театр перед початком вистави, ми були спантеличені, бо нас зустрічали дівчата в рожевих та зелених футболках. Вони вручали газети-агітки та закликали голосувати за їхніх кандидатів.
Ми запитали в режисера, чи не було спокуси вийти з такою рекламою вистави за межі театру?
– Нащо? Он же ж перед театром майдан і там агітаційні намети стоять, і все те саме відбувається. Глядачі ідуть через майдан і одразу ж потрапляють в ту саму атмосферу, – сміється В’ячеслав Жила. – Так, багато хто з глядачів був переляканий – куди вони потрапили.
Режисер пояснив, що кольори навмисне були обрані такі, які б не асоціювалися із конкретною політичною силою.
– Ми навмисне взяли такі нейтральні кольори – зелений і рожевий, хоча можна було б вибрати навіть фіолетовий. Ви ж бачите, яке в Україні різнобарв’я політичних партій – справжня веселка.
Депутати «товчуть писки» в парламенті, як і 100 років тому
– У п’єсі я не змінював нічого – весь текст належить Нушичу. Не перейменовував навіть кнайпу, яка в тексті називається «Свободою». Єдине, що ми замінили: сербську Верховну раду «сборище» називаємо «парламентом», щоб глядачам було зрозуміло, про що йдеться.
Цікавим є те, що робота Верховної ради у Сербії сто років тому, та в Україні зараз – ідентичні. Так, у одному з епізодів вистави, Срета – політтехнолог кандидата в депутати, готує свого «підопічного» Прокіча до виступу в парламенті. Його пародія на парламент повторює атмосферу у Верховній раді України сьогодні: вони один одного ображають, перебивають, заважають виступати та навіть б’ються.
– Так працює парламент практично в усіх демократичних державах світу, – стверджує режисер.
З’явився Майдан, Антимайдан
У постановці В’ячеслава Жили з’явився Майдан, антимайдан, журналісти і навіть силовики зі щитами. Проте він каже, що все це -відносно тих запропонованих обставин, в яких відбувається дія п’єси і нічого не вигадано просто так, а випливає одне з одного.
– Це те саме, що у нас відбувається під час виборів: агітація іде і з одного боку, і з другого – від однієї партії і від іншої. В Україні одночасно на Майдан виходили і прості люди, які політично незаангажовані, і представники різних партій. Це теж елемент агітації за свої політичні уподобання. І ніби всі ми хочемо одного й того ж самого: краще жити. Але в результаті різних подій все-одно губимось в політичних течіях, бо маніпулюють нашою думкою. Так власне, як маніпулювали думкою виборця у виставі.
Глядачі проводять паралелі з Майданом
Перед тим, як потрапити на виставу, «Погляд» збирав відгуки серед знайомих, які вже подивилися «Народного депутата».
Виявилося, що тернополяни бачили в акторах місцевих політиків чи лідерів Майдану. Так, політтехнолог Срета у шалику нагадав різним людям одразу кількох політтехнологів «місцевого розливу»: Ярослава Чорнозуба, Михайла Окаринського, або Юрія Фартушняка.
А подружжя Спіра та Павка,через постійну присутність на сцені удвох, та ще й у байкерськом вбранні, глядачі ототожнювали з Марією Чашкою та Володимиром Стаюрою – які за зиму вкарбувалися в пам’ять тернополян, як активна «камуфльована» пара.
– Так і має бути. Мистецтво має викликати асоціації. Ми тільки даємо натяки – ставимо питання. А ви собі домалюєте більше, – каже режисер п’єси.
Проте В’ячеслав Жила був здивований такими паралелями, каже, що навіть не думав «списувати» характерність із місцевих політиків.
– Безумовно образи створені мною і акторами – це узагальнені характери. Ми абсолютно не планували списувати когось із місцевих політиків. Але так десь воно і є, що всі політики подібні, тому й можуть виникнути асоціації. По життю мені довелося поза моєю волею стикатися і багато спілкуватися з політиками… І якщо сценічна дія викликає якісь негативні асоціації – ми досягли своєї мети.
Тернопільські депутати після перегляду замислилися
На прем’єрних показах «Народного депутата» глядачі помітили екс-нардепа – голову ТОДА Олега Сиротюка, Михайла Головка.
– Народних депутатів України не бачив, а от місцевих– багато, зокрема на прем’єрі. Був і голова Адміністрації, і з міської ради, і з обласної. Їхні відгуки були такі: вони казали, що ця вистава примушує їх замислитися.
Вперше на теренах України
В’ячеслав Жила поділився мріями, щоб цю виставу побачили і в інших містах України. Адже «Народний депутат» поставлений на теренах України вперше. Режисер каже, що багато його колег чули про цю п’єсу, але мало хто її знає. Та й сам він натрапив на неї зовсім випадково ще задовго до революційних подій в Україні.
До слова, виставу «Народний депутат» запросили для показу в Національному академічному драматичному театрі ім.М.Заньковецької у Львові. Показ відбудеться 20 травня.
А у Тернополі п’єсу можна буд побачити 8, 21 та 31 травня о 19.00. Квитки в касі театру. Довідки за тел.: 52-40-66, 25-05-04.
Коментарі вимкнені.