У Польщі занепадають українські храми, оскільки ЄС не дає грошей на їх відбудову, – польський фотограф

Польський дослідник, мандрівник і фотограф Пйотр Дурак у своєму фотоальбомі «Загублені церкви» викрив недбале ставлення польської влади до покинутих на території Польщі греко-католицьких храмів після т.зв. операції «Вісла». Про це пише видання «Мистецький альманах Артес» (http://artes-almanac.in.ua/art/articles/abandoned_churches.html).

За даними дослідника, кілька храмів були відремонтовані та зараз приймають туристів. Решту ж спіткала набагато гірша доля. Їх було віддано державним сільським господарствам, які використовували їх переважно у якості складів, деякі були передані у власність Католицької Церкви, ще інші просто руйнувались із плином часу. Для жителів Тернопільщини, де пусткою стоїть не один десяток костелів, така ситуацію не в дивовижу. Однак, за інформацією П.Дурака, в Польщі функціонує цілий бізнес з відновлення українських церков на кошти Євросоюзу.

«Окремі активісти пишуть проекти на ремонт церков і отримують від ЄС значні суми. Пізніше вони ж домовляються із будівельниками, які якнайдешевше ремонтують храм. Ті дають товариствам липові фактури із завищеними у кілька разів цінами і мають з цього чималий зиск. Як наслідок, на місці церкви стоїть якесь страховисько. Також зустрічаються випадки підпалів чи церкву поступово розбирають»,- пише у своєму «фейсбуці» Пйотр Дурак (https://www.facebook.com/piotr.wojciech.durak/media_set?set=a.209415865760757.44902.100000770354787&type=3).

У той же час, представники римо-католицької церкви на Західній Україні роблять спроби повернути їм колишні костели, аргументуючи це тим, що їм немає де молитися. Український народ внаслідок тяжкої історії полишив на теренах теперішньої Польщі аж ніяк не менше, ніж поляки-переселені з України. Але навіть не маючи грошей з ЄС на відновлення культурного надбання, українцям вдається проявляти християнську толерантність та не ворушити минуле.

Марія Солтис

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі вимкнені.