Ворожіння на курс: які події до кінця року вплинуть на поведінку валюти
За останні декілька днів долар США щодо української нацвалюти подорожчав трохи більш як на гривню. У п’ятницю, 10 липня, торги на міжбанку відкрилися в діапазоні 22,05–22,17 грн/$, у банках американську валюту можна продати по 22,2 грн/$, а купити – по 23,7 грн/$. Згідно з базовим сценарієм інвесткомпанії ICU, наприкінці 2015-го долар буде доступний українцям по 25 гривень, на кінець 2016-го його вартість зросте до 32 гривень і до 35 гривень – до кінця 2017 року.
Оскільки прогнозувати рух валютного курсу – невдячна справа, Forbes вирішив скласти перелік подій, які впливатимуть на поведінку пари гривня/долар, і запитав у економістів, на що насамперед варто звертати увагу українцям.
Погашення держборгу
До кінця року Україна має зробити п’ять платежів: 24 липня погасити єврооблігації на суму $120 млн, 23 серпня – $60 млн, 23 вересня потрібно буде заплатити $500 млн і 13 жовтня – $600 млн. Також 20 грудня має відбутися погашення російського кредиту на $3 млрд.
«До кінця року основним чинником, який визначає курс [валют], буде реструктуризація зовнішнього боргу України, продовження програми МВФ і допомога західних партнерів. Головна проблема з курсом гривні – у нездатності української економіки самостійно генерувати приплив валюти», – розповів Forbes Дмитро Крепак, голова правління «Кредобанку».
Реструктуризація боргів дасть Україні можливість знизити показник відношення держборгу до ВВП, зменшити витрати на його обслуговування і тим самим звільнити гроші на інші цілі. Кошти залишаться у країні й не спрямовуватимуться автоматично на оплату її боргів, а попрацюють в економіці.
Оскільки реструктуризація – це одна з вимог МВФ, то підсумки переговорів із кредиторами впливатимуть на відносини з Фондом і, відповідно, позначаться на курсі валют.
Також оскільки країна, яка переносить виплату боргу, визнає себе певною мірою неплатоспроможною і знижує свої обсяги виплат, то в короткостроковому періоді може знизитися тиск на курс гривні.
Можливий техдефолт і його наслідки
Експерти кажуть, що, найімовірніше, Україна не виплачуватиме борг за євробондами наприкінці липня. Якщо ж країна пропустить цей платіж, то це призведе до необхідності оголошення технічного дефолту. Але економісти впевнені, що побоюватися нічого: це звичайне прострочення за платежем, яке теоретично можна за бажання погасити.
«Те, що сьогодні називають можливим дефолтом України, називається мораторієм на виплати боргу і насправді є інструментом тиску на кредиторів», – зазначає Олена Білан, головний економіст Dragon Capital.
На думку експертів, оприлюднення мораторію не має вплинути на валютний курс. Дмитро Боярчук, виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна», розповів, що єдиний фактор, який може вплинути на курс, – це паніка серед українців. Інших причин для зниження гривні на сьогодні немає.
«Панічні настрої вже спостерігаємо на готівковому ринку, але безготівковий ринок сильно зарегульований. Можливі невеликі коливання курсу в межах 10–15%, проте обвалу я не очікую», – додає Олена Білан.
Темпи зниження/зростання імпорту та експорту
Згідно з офіційними даними Держкомстату, у січні-квітні, якщо порівняти з аналогічним періодом попереднього року, експорт товарів з України знизився на 34,6%, до $12,496 млрд, імпорт – на 37,1%, до $11,898 млрд.
«Різка девальвація гривні цілком очікувано призвела до зниження імпорту, проте лише девальвації виявилося недостатньо, щоб простимулювати експорт: товарообіг зменшився у відносинах не тільки з Росією, а й із ЄС. Тиск на курс гривні виникне, якщо експорт не відновиться, а імпорт перевищить експорт, що спричинить дефіцит валюти», – зазначаєСтаніслав Дубко, генеральний директор «Українського кредитно-рейтингового агентства».
Якщо ж до кінця року обсяги експорту перевищать обсяги імпорту, то платіжний баланс країни поліпшиться, адже у країну «заходитиме» більше валюти, ніж «виходитиме», і це тільки зміцнить гривню.
«Нема іноземного виробництва в Україні – отже, нема конкурентного несировинного експорту і припливу експортної валюти. При цьому залишається значна залежність від імпорту. Поки не запрацюють реформи, не почнеться економічний розвиток, приплив іноземних виробничих інвесторів, говорити про зміцнення чи стабільність гривні зарано», – пояснює Дмитро Крепак.
Можлива ескалація військового конфлікту на сході
Фінансисти вважають, що загострення збройного протистояння на тлі розмов про дефолт може створити ажіотажний попит на валюту з боку населення і «підтягти» вгору курс долара.
«Можлива ескалація конфлікту вплине негативно. Варто очікувати на суттєве збільшення попиту на інвалюту і водночас зниження пропозиції через ризики, які зросли», – кажеЯрослав Жаліло, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
На думку скарбника одного з великих банків, гривня може знизитися як мінімум на 10%.
Приватизація великих держпідприємств
Український уряд уже до кінця року планує провести масову приватизацію державних підприємств. Міністерство економрозвитку і торгівлі України сподівається отримати в результаті 17 млрд грн. За даними Міністерства, в Україні налічується 1 833 діючі держпідприємства і 1500 підприємств, які не працюють чи перебувають у стадії ліквідації.
За умовами конкурсу, приватизацію проводять тільки за грошові кошти, а оскільки більшість потенційних покупців – іноземні компанії, це зміцнить гривню.
«Приватизація буде позитивом для валюти, адже приплив іноземного капіталу за продавані об’єкти поповнить валютні резерви і покаже, що влада націлена на оздоровлення економіки шляхом часто непопулярних кроків», – каже Олександр Вальчишен, керівник аналітичного підрозділу групи ICU.
Монетарна політика ФРС США
ФРС США планувала вже у вересні підвищити свою облікову ставку. Цей крок зацікавить спекулятивних інвесторів і спонукає їх скуповувати долар, чим зміцнить його курс. Проте такий розвиток подій самим США не дуже вигідний, оскільки зміцнення долара б’є по обсягах продажів американських експортерів.
Зміцнення долара на світових ринках може призвести до корекції курсу долара і в Україні щодо гривні.
«Підвищення облікової ставки може зупинити тенденцію до девальвації долара на світовому ринку. Теоретично це може дещо «просадити» гривню до долара. Але на тлі інших чинників цей вплив навряд чи буде відчутним», – уточнив Ярослав Жаліло.
На думку експертів, опитаних Forbes, підвищення облікової ставки ФРС найімовірніше на початку наступного року.
Міжнародні інвестиції
Обсяг прямих іноземних інвестицій, які надходять в Україну у вигляді акціонерного капіталу, на 1 квітня 2015-го становив $41,07 млрд, що на $4,65 млрд, або 10,2%, менше, ніж на початок року.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) цьогоріч планує інвестувати близько $1 млрд в Україну, зокрема в газовий сектор, за умови впровадження реальних реформ.
За інформацією Міністерства фінансів, минулого місяця компанії зі Швеції інвестували в Україну $350 млн.
Світовий банк на цей рік запланував виділити Україні на підтримку різних проектів $2 млрд.
«Приплив валюти створить передумови для зміцнення курсу гривні. Але враховуючи, що Нацбанку необхідно збільшувати резерви, істотна частина припливу осяде в резервах НБУ, а курс навряд чи опуститься нижче за 20 грн/$. Принаймні в перший час, доти, поки інвестиції не трансформуються у збільшення експорту чи суттєве імпортозаміщення», – пояснила Олена Білан.
Виплати Фонду гарантування вкладів
На 1 квітня нинішнього року, за даними ФГВ, сума депозитів фізосіб становила 415,1 млрд гривень.
Найбільші виплати, які проводив Фонд, – щодо Надра Банку, VAB і «Дельти». За вкладами банку «Надра» вже виплачено 85% від загальної суми, у VAB Банку – 92%.
Що ж до Дельта Банку, то його вкладникам Фонд має намір виплатити 90–95% від загальної суми до вересня. Загальна сума виплат за банком становить 13,1 млрд гривень. На сьогодні вкладники Дельта Банку вже отримали 3,4 млрд грн.
Як раніше розповів Forbes Олександр Михайленко, фінансовий аналітик компанії «Альпарі», підвищений попит на валюту з боку постраждалих вкладників може бути однією з головних причин зростання курсу долара і євро на готівковому ринку. Його можна розглядати як чудовий індикатор ставлення населення до перспектив валютного ринку.
«Отримавши гривню, багато вкладників, і передусім ті, у кого депозити були у валюті, вважають за краще купити долар чи євро, щоб убезпечити свої заощадження», – каже Дмитро Крепак.
За словами Віталія Шапрана, головного фінансового аналітика РА «Експерт-Рейтинг», виплати дестабілізуватимуть валютний ринок, але несуттєво – у межах 5%.
Джерело: Форбс
Коментарі вимкнені.