Як отримати закордонний паспорт за 170 грн. Інструкція
Якщо знати добре свої права та аргументовано вміти їх відстоювати – можна отримати адміністративну послуги максимально дешево. З цієї інструкції Ви дізнаєтесь, як отримати закордонний паспорт за 170 грн.
Перш за все, слід знати, що Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (затверджені постановою КМУ №231 від 31.03.1995 року) визначено вичерпний офіційний перелік обов’язкових документів для отримання закордонного паспорта, який передбачає подання наступних документів:
- заява-анкета встановленого зразка;
- паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати (держмито – 170 грн.).
На сайті Державної міграційної служби України перелік документів доповнено ще одним документом, не передбаченим згаданими Правилами, – платіжний документ (квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про оплату вартості цієї адміністративної послуги – 87 грн. 15 коп. та бланка паспорта – 120 грн.
Заяви про оформлення закордонного паспорта розглядаються протягом не більш як одного місяця з дня подання документів (при терміновому оформленні із сплатою підвищеного розміру держмита, вартості послуг та бланку – до 10 робочих днів).
Таким чином, вартість оформлення закордонного паспорта, яку вимагає сплачувати Державна міграційна служба України, складає 377 грн. 15 коп. (634 грн. 30 коп. у випадку термінового оформлення).
Однак в грудні 2013 р. Верховний суд України прийняв постанову про незаконність усіх платежів за оформлення закордонного паспорта, що перевищують 170 грн.
Що необхідно знати про обов’язкові платежі та обов’язковість рішення Верховного суду України?
Верховний суд України (далі – ВСУ) в постанові від 03.12.2013 р. надав наступні роз’яснення.
«Декретом «Про державне мито» №7-93 від 21.01.1993 року (ст. ст. 2, 3) передбачена плата за оформлення та видачу закордонного паспорта у розмірі 170 гривень (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) – обов’язковий платіж.
У свою чергу Переліком платних послуг, які надають підрозділи МВС та ДМС (постанова КМУ від 04.06.2007 р. №795), також передбачено плату за оформлення закордонного паспорта громадянина України в розмірі 87 гривень 15 копійок. У зв’язку з цим Верховний суд зазначає, що органи ДМС України не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій на підставі іншого нормативно-правового акта.
Відповідно до п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг», то окремо повинна оплачуватися також вартість бланка – 120 грн. ВСУ вважає вимоги зі сплати вартості бланка паспорта неправомірними, оскільки у вищезгаданому Порядку не встановлено розмір такого відшкодування, не передбачають його й Правила. При цьому надати докази, які б підтвердили вартість бланка паспорта, ДМС відмовився, пославшись на конфіденційність інформації.»
Отже, вимоги органів Державної міграційної служби надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом України Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тримання та вилучення (затверджені постановою КМУ №231 від 31.03.1995 року) є безпідставними і незаконними. Зокрема, платіжний документ (квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про оплату вартості адміністративної послуги – 87 грн. 15 коп. та бланка паспорта – 120 грн.
На жаль, працівники більшості даних органів продовжують вимагати незаконні платежі і відмовляються оформлювати закордонні паспорти, посилаючись на те, що норми чинного законодавства змінені не були, а рішення суду є обов’язковим лише у конкретній справі та для інших судів.
Обов’язковість рішень Верховного суду України
Згідно з ст.2442 Кодексу адміністративного судочинства “Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.”
Пам’ятайте!
Кримінальним кодексом України передбачено кримінальна відповідальність за умисне невиконання постанови суду, що набрала законної сили, або перешкоджання її виконанню (ст.382).
Як боротися?
Спочатку варто озброїтися копією постанови Верховного суду, витягами з закону про її обов’язковість та кримінальну відповідальність за її невиконання і намагатися ввічливо, але наполегливо, пояснити це працівникам органів міграційної служби. Як показує практика, кількість «свідомих» відділень є дуже низькою, тому будьте готові до відмови.
На цьому етапі більшість громадян вирішує, що отримати паспорт важливіше і платить усі «зайві» платежі. Однак і після отримання паспорта Ви не втрачаєте можливості захистити своє порушене право та повернути власні гроші. Для цього потрібно подати позов до суду, аби той визнав неправомірними дії управління Державної міграційної служби України, і вимагати стягнення за зайво сплачені кошти в розмірі 207 грн. (87,15 та 120 грн.). Варто зазначити, що активістами руху «Стоп свавіллю в паспортних столах» було ініційовано багато аналогічних судових справ, в результаті яких дії ДМС визнали неправомірними.
Інформаційно!
Детальнішу інформацію та допомогу у боротьбі з неправомірними діями органів державної влади можна знайти в соціальних мережах – рух «Стоп свавіллю у паспортних столах» у фейсбуці та «Закордонний паспорт за 170 грн.» вконтакті.
Коментарі вимкнені.