Як тернополяни можуть отримати доступне житло

Сьогодні по різним комунікаційним каналам активно рекламується державна програма «Доступне житло». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.12 № 343 громадяни України, що потребують поліпшення житлових умов, можуть стати учасниками цієї програми та отримати іпотечний кредит на лояльних умовах – лише під 3 % річних, решту – компенсує держава. ГУРТ вирішив дізнатися, хто має право скористатися пільговим кредитуванням та яка процедура оформлення іпотеки.

На Урядовому порталі зазначено, що скористатися здешевленою іпотекою можуть не лише черговики. Проте перевагу надаватимуть сім’ям із дітьми та тим, хто потребує покращення житлових умов. У Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на запитання «хто може стати учасником?», відповіли, що це особи, котрі потребують поліпшення житлових умов відповідно до ст. 32 Житлового кодексу УРСР.

Якщо Ви маєте право і бажання брати участь у програмі, то потрібно підготувати необхідний пакет документів. З їхнім переліком можна ознайомитися за посиланням.

З підготовленим пакетом документів потрібно звернутись до відповідної установи вашого міста – Регіональне управління/Іпотечний центр. Для киян на базі Іпотечного центру працює «єдине вікно», що дозволяє в одному місці отримати необхідні документи, щоб стати учасником програми.

Наступний крок – обрати один із банків, що є офіційним партнером програми (їх на разі 4), та будівельний об’єкт, де ви хочете придбати житло (ви маєте обирати лише зі списку акредитованих будівельних об’єктів, його можна знайти на сайті банку, який є партнером програми). З отриманою довідкою прямуєте до обраного банку, щоб оформити іпотечний кредит. Банк залишає за собою право відмовити або надати Вам кредит відповідно до своїх внутрішніх правил, незважаючи на те, що ви пройшли конкурсний відбір і підпадаєте під категорію осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

Якщо сукупний дохід Вашої сім’ї, для прикладу, складає 6,5 тис. грн. на місяць, то Ви маєте шанс отримати кредит у банку, однак, можливо, доведеться включити дохід (пенсію) батьків.

Відповідно до програми «Доступне житло» можна отримати здешевлений кредит з розрахунку 40 кв. м. загальної площі на одну особу чи одну подружню пару та 58 кв. м. загальної площі на сім’ю з трьох та більше осіб. Розрахункова вартість житла встановлюється у розмірі:

  • 7 тис. грн. за 1 кв. м. – для Києва;
  • 5000 грн. за 1 кв. м – для обласних центрів;
  • 4000 грн. за 1 кв. м – для інших населених пунктів.

Максимальний розмір кредиту, за яким може бути надана часткова компенсація процентів, визначається шляхом множення нормативної площі житла на його розрахункову вартість.

Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу, сплачується позичальником за рахунок власних коштів. Наприклад, якщо ви бажаєте придбати житло загальною площею 50 кв. м., то 10 кв. м. з них ви сплачуєте самостійно без пільгових умов, за повною відсотковою ставкою банку.

Угода про надання іпотечного кредиту укладається між Вами та банком на 15 років з дня оформлення. Обов’язкова умова – потрібно відразу сплатити 25 % від загальної вартості житла і 16 % річних (відсоток, під який банк надає кредит – він може бути різним, в залежності від банку, до якого звертаєтесь) у перший місяць дії кредиту. Лише наступного місяця можна розраховувати на те, що держава компенсує вам 13 %. Наступного місяця ви знов сплачуєте 16 %, потім держава повертає Вам особисто 13 % і т.д.

Як бути, якщо держава не в змозі буде виплачувати кошти протягом 15-ти років? На гарячій лінії банку відповіли, що кредит виплачує особа, що укладала договір, вона і несе всю відповідальність, якщо виникають проблеми з виплатою кредиту. У Міністерстві регіонального розвитку запевнили, що це державна програма, і всі, хто в ній беруть участь, можуть не хвилюватися, адже щороку в бюджет будуть закладені кошти для компенсації 13% кредиту учасників програми «Доступне житло». Наприклад, в цьому році передбачено 1 млр. грн.. Інші роки – гарантія на словах.

Коментарі вимкнені.