Хвороба Павла Чехова та Лесі Українки на Тернопільщині

Що таке туберкульоз, і чи актуально сьогодні говорити про нього. Про це нам розповість районний фтизіатр Бережан Віктор Степанович Цапок.
Туберкульоз – смертельно небезпечна хвороба. Нею страждають люди різного віку і статі (часто  – непрацюючі жителі сіл). При цьому захворюванні можуть вражатись не тільки легені, але й інші органи: кістки, очі, шкіра, лімфатична і нервова системи.
Збудником туберкульозу є особливі мікроорганізми – туберкульозні бактерії, які можуть потрапляти в організм людини різним шляхом.
При кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз у повітря потрапляють краплі його харкотиння і слини. У них можуть міститись збудники туберкульозу.При вдиханні здоровою людиною такого повітря і вібувається зараження. Воно можливе також при контакті з хворим через поцілунки, рукостискання, або при користуванні його речами.
Але разом з тим слід пам’ятати, що охайний хворий, який дотримується гігієнічних правил і виконує призначення лікаря, безпечний для оточення. Чистота – запорука того, що у вашому помешканні немає мікробоктерій туберкульозу.
Важливе профілактичне значення мають щеплення, які проводяться всім новонародженим дітям на 5- 7 день життя, а також дітям у віці 7 та 14 років, які мають негативну туберкулінову пробу.
Для своєчасного виявлення інфікованих мікробактеріями та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років їм щорічно проводять пробу МАНТУ ТУБЕРКУЛІН – це екстракт із культури туберкульозних бактерій, який вводиться дитині під шкіру. Позитивна проба МАНТУ ще не означає, що дитина хвора на туберкульоз. Проте це є підставою для диспансерного спостереження дитячого фтизіатра. Щороку лікарі стежать за динамікою і порівнюють результат проби з попереднім, якщо проба різко збільшилась, йдеться про її віраж, що свідчить про інфікування туберкульозною паличкою.Тоді дитина потребує лікування.
З метою профілактики туберкульозу кожен з нас(у тому числі діти з 15 – ти років) повинен регулярно здійснювати флюорографічне обстеження. На жаль, багато жителів нашого міста не вважають за потрібне проходити флюорографію самі і відмовляються проводити пробу МАНТУ своїм дітям. На тлі загрозливої епідемічної ситуації щодо захворюваності на туберкульоз у нашій країна таке рішення є, м’яко кажучи, нерозважливим. Туберкульоз на початковій стадії добре піддається лікуванню, у випадку запущеності хвороби може статись непоправне.
Підступність туберкульозу в тому, що часто він протікає безсимптомно, ніяк не проявляючи себе. Тому проба МАНТУ на сьогодні – єдиний спосіб оцінити, у яких «стосунках» пребуває імунітет дитини з туберкульозною бактерією.
Важливо також вести здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати алкоголем), бути фізично – активним, повноцінно і раціонально харчуватися. Загартування зміцнить ваш імунітет, який не допускає проникнення у організм збудників хвороб. Харчування має бути вітамінізованим, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів. Не вживайте продуктів, придбаних на «стихійному ринку». Обережно вибирайте сир та м’ясо, вимагайте сертифікати якості та відповідності продукції.
Варто також ствердити, що за останні роки покращилось сприяння держави у фінансуванні лікування та профілактики хвороби. Захворюваність має набагато менше проявів як по Україні, так і в Бережанах. В порівнянні з іншими районами, у нас майже найменший рівень захворюваності. Бережанський обласний протитуберкульозний диспансер на сьогодні обслуговує чотири райони – Підгаєцький, Зборівський, Козівський та Бережанський. Розміщення диспансеру відповідає всім державним нормам, проба МАНТУ у дітей та молоді, що живуть чи навчаються в цьому районі міста норму не перевищує.
Туберкульоз, як і інші небезпеки – не настільки далеко, як нам здається, бережіть себе!

Алла Соколовська

Коментарі вимкнені.