Тернополянин про штурм поліції в Стамбулі: “Коли стріляють в спину газом, то відчуваєш те ж, що й тарган, коли його пшикають дихлофосом”
У вівторок увечері, 11 червня, поліція застосувала сльозогінний газ і водомети для розгону демонстрантів на площі Таксим в центрі Стамбула. Неподалік вже певний час мешкає тернополянин Андрій Базюта. Він у фейсбуці ділиться з друзями емоціями та враженнями від того, що відбувається у Стамбулі.
“Відчув на собі газову атаку, масову паніку і втечу маленькими вулицями з Таксіму в тисячному натовпі. Враження від того, як стріляють в спину газом, напевно подібні до того, що відчуває тарган коли його пшикають дихлофосом…”, – написав Андрій уночі з 11 на 12 червня.
Далі він відповідає на запитання та коментарі до свого запису: “Ми в безпеці, але 200 метрів від місця де відбуваються основні події. На вулиці поблизу коледжу галатасарай, сутичка з поліцією і газ знову чути в домі”.
За його словами, тамтешні ЗМІ не висвітлюють реальні обставини: “На жаль є один незалежний канал, який показує правду. З ранку було багато провокацій… Поліція переодіта в демонстрантів, кидали коктейлі молотова в своїх, щоб спровокувати студентів з Гезі парку. Також поліція публічно обіцяла не втручатись в наметове містечко в парку, нажаль містечко вже зруйноване 2 години назад”.
На запитання, чи газ проникає у квартири навколо Гезі парку і Істікляль і чи всі, хто живе у цьому районі отруюються газом, Андрій відповів: “Так. В нашій квартирі на Істікляль не можливо находитись, тому ми евакуйовались до друга на джигвнгір. Це 200 метрів від Істікляль, газ чути всеодно, але не так гостро, як у нас…”. Дружина Андрія – Саша, панікувала: “Газ в квартире. Научилась собирать вещи за две мин. Эвакуировались в хостел.”
На веб-камерах, які ведуть пряму трансляцію, видно, що центр площі Таксим навколо пам’ятника Ататюрку повністю очищений від демонстрантів, проте поліцейські, які там перебувають, стріляють патронами зі сльозоточивим газом у бік прилеглих до площі вулиць, де ще залишаються учасники акції протесту. Інші веб-камери, встановлені в наметовому таборі, показують, як поліцейські пересуваються по його території, не зустрічаючи опору, пише Корреспондент.
Губернатор Стамбула ввечері у вівторок заявив, що поліцейська операція зі звільнення площі Таксим від учасників акції протесту “триватиме день і ніч, доти, доки маргінальні елементи не приберуть звідти, і площу не повернуть жителям”, повідомляє Reuters.
Площа Таксим є центром акцій протесту, які проходять в Стамбулі вже 12 день. Спочатку на площі збиралися жителі міста й екологи, протестуючи проти планів вирубки довколишнього парку Гезі. Однак після того, як поліція застосувала силові методи для розгону демонстрантів, екологічна акція переросла в масштабні антиурядові виступи, які охопили не тільки Стамбул, а й інші міста Туреччини.
Учасники масових акцій протесту вимагають відставки прем’єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана, звинувачуючи його в авторитаризмі і спробі ісламізувати країну. Ердоган ідею дострокових виборів категорично відкинув і заявив, що учасники акцій протесту переслідують політичні цілі, отримують вказівки з-за кордону і є мародерами.
Напередодні прем’єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган застеріг демонстрантів, кажучи, що досі влада виявляла терпіння, але “терпіння має свої межі”. Водночас надходять повідомлення про готовність турецького прем’єра вступити в переговори з демонстрантами, пише dw.de.
Тим часом його партія категорично заперечила можливість проведення в країні позачергових виборів. “Уряд працює наче годинник”,- заявив днями заступник голови партії Хюсеїн Челік. Президентські вибори у Туреччині намічені на серпень 2014 року, а у червні 2015-го мають відбутися парламентські.
За даними Спілки турецьких лікарів, загалом від початку протестів у сутичках з поліцією постраждали майже п’ять тисяч людей, троє загинули.
Коментарі вимкнені.