Міська рада Тернополя показала, як платити за проїзд без грошей (відео)
5 вересня Тернопільська міська рада презентувала журналістам роботу валідатора – пристрою, за допомогою якого планується реформація системи оплати за проїзд у громадському транспорті.
При цьому Віталій Васильків, директор ТОВ «Системний зв’язок», розповів, що використання валідаторів у транспорті – це частина пілотного проекту, який реалізовується лише в чотирьох містах України, в тому числі і в Тернополі. Пан Віталій наочно показав журналістам, як буде проводитися оплата у транспорті.
Валідатори для мешканців нашого міста – не дивина. Дуже схожі пристрої стоять у касах банків та на касах супермаркетів, для безготівкової оплати за послуги. Ви проводите карткою по терміналу, натискаєте потрібну кнопку, видруковується чек і оплата вважається здійсненою. Роботу валідатора в дії показав присутнім Віталій Васильків.
Кондуктор вже не “нахімічить”
Спочатку, пояснив він, кондуктор який виходить на маршрут, проводить своєю карткою – відбувається своєрідна реєстрація. Так само він реєструється і по завершенні зміни. Тоді Управління транспорту отримує звіт: скільки готівки має передати кондуктор, скільки пільговиків їхало протягом зміни в даному транспорті, чи не з’їжджав автобус з маршруту, тощо.
Різні пластикові картки для різних категорій пасажирів
Пасажири також проводять своєю карткою по валідатору в руках кондуктора, і отримують чек-квиток. В міській раді ще до кінця не знають, скільки варіантів карток буде, але планують наступні:
– стандартна картка (за принципом електронного гаманця), на яку кожен тернополянин зможе покласти певну суму коштів і нею постійно розраховуватися. Придбати її можна буде в пунктах, де раніше продавали квитки. Але мережу розповсюдження планують ще доопрацювати і вдосконалити;
– спеціальні картки для студентів і учнів, які користуються пільговим проїздом. Оплата буде меншою – такою, яку затвердить своїм рішенням виконавчий комітет. При цьому обов’язковою буде наявність посвідчення пільговика (студентського квитка, учнівського, іншого посвідчення);
– окремий варіант – це соціальна картка, яку будуть використовувати пільговики, які мають право безкоштовного проїзду, тобто, зокрема, пенсіонери. Такі картки будуть роздаватися безкоштовно.
Пенсіонери ще під знаком питання
Щоправда, що робити з пенсіонерами – наразі в міській раді ще не вирішили. Адже згідно закону вони мають право на безкоштовний проїзд. Чиновники кажуть, що це питання законодавчо вирішується на загальнодержавному рівні. Тобто, в рамках пілотного проекту ще не ясно, чи пенсіонери повинні будуть отримати безкоштовні картки для оплати через валідатори, чи достатньо буде лише пенсійного посвідчення, чи для них створять іменні картки для оплати – з фотографіями та даними.
Але в мерії заспокоюють, що запустять в Тернополі цей проект ще не скоро, оскільки триває підготовка, повинен пройти тендер, не все ще вирішено на законодавчому рівні – тільки готують постанову Кабінетів Міністрів, де би врегульовувалося питання видачі квитків пільговикам.
Їдеш без картки – плати більше
Окрім того пояснюють, що людина може оплачувати за проїзд і готівкою – кондуктору. Він просто проведе своєю карткою по пристрою і той видасть чек-квиток. Але, при оплаті готівкою, тариф за проїзд буде вищим. Так, дорожчим у Тернополі буде проїзд іногорднім гостям.
У мерії пояснюють це тим, що хочуть, аби тернополяни мали привілегії перед туристами та “іногордніми” мешканцями. Тому ті, хто купуватиме спеціальні картки для оплати через валідатори, платитиме менше, ніж ті, хто сів у транспорт без картки, або приїхав з іншого міста. Таким чином, пояснює міський голова Сргій Надал, бде стимул для тернополян, аби вони таки купували пластикові картки для оплати.
Міський голова Сегій Надал, як людина з величезним досвідом роботи в податковій, зазначив:
– Я думаю, що цілком логічним буде, що хто купуватиме електронний квиток, то ціна буде відрізнятися від того, хто буде оплачувати готівкою. Тому що, якщо ми робимо дотації з міського бюджету нашому КП “Тернопільелектротранс”, або дотуємо наших перевізників за рахунок коштів міського бюджету, то чому цими пільгами повинні користуватися громадяни не Тернополя? Цілком логічно, що громадяни Тернополя повинні платити меншу ціну. Це нормальне правило, яке діє в усьому цивілізованому світі. Щоб тернополяни відчували певну свою перевагу. Адже вони сплачують податки до бюджету, а іногородні сюди податків не сплачують. Це буде й хорошим стимулом купувати картки.
Міський голова Сергій Надал пояснив, що введення такої нової для України системи оплати за проїзд, дасть можливість проконтролювати реальну кількість пільговиків (чи дотримуються перевізники тієї норми, яка передбачена). Також міська рада зможе реально побачити, на яку суму зобов’язана виплачувати компенсацію з бюджету за перевезення пільгових категорій пасажирів. І вивести реальну кількість пасажирів, які повинні їздити.
Краще вкласти мільйон один раз, аніж втрачати щомісяця?
До слова, вартість введення в дію такого проекту – один мільйон гривень бджетних коштів. Але, переконаний міський голова, цей проект себе окупить.
– Краще один раз вкласти і отримати згодом величезну віддачу, – каже Сергій Надал.
На відео, яке через погану якість слугує радше аудіо, директор ТОВ «Системний зв’язок» Віталій Васильків розповів, як працюватимуть валідатори в громадському транспорті Тернополя:
Люба Вовк, новини Тернополя “Погляд”
Коментарі вимкнені.