Щоб потрапити до Раю, потрібно їхати на Тернопільщину

Коли я на Тернопільському автовокзалі запитувала: «А у вас є квитки до Раю?», було якось не по собі. На щастя, квитків не було, виявилося, що потрібно їхати у Бережани, а звідти вже зовсім близько, можна і пішки дійти…
Річ у тім, що на Тернопільщині дійсно є село Рай. І його варто відвідати не лише заради назви. У селі зберігся заміський палац родини Потоцьких та мальовничий парк.


Колись палац прикрашали чотири башти.
І хоча зараз Рай став частиною Бережан і підпорядковується Бережанській міській раді, все ж таки це окреме село із своєю цікавою історією. Із міста у село можна йти пішки і любуватися двохсот-трьохсотрічними липами, які ростуть на узбіччі, а можна проїхатися на таксі.


У парку багато старих дерев.

Є романтична легенда про назву поселення. Мовляв, пан Адам Сенявський, якому належали ці землі, гуляв тут з нареченою, яку звали Єва, шукав місце, де збудувати собі будинок, і думав, як же його назвати. Аж раптом наречена каже: «Я – Єва, а ти – Адам. А навколо так гарно, немов у Раю». Щоправда, у Адама Сенявського не було дружини на ім‘я Єва. Зате легенда вийшла дуже романтичною.


Романтика осіннього Раю…

Коли я була у Раю, там було дійсно як у Раю (вибачте за тавтологію), принаймні у такому, яким ми його уявляємо: тихо, затишно і дуже мальовничо. Щоправда, якось безлюдно і трохи пошарпано. Принаймні, стан палац був не найкращий, та й ставки позаростали ряскою, валялося сміття…


У парку трапляються старенькі альтанки, лавочки і місточки через потічки.

Палац стоїть на пагорбі, за ним – парк, який потроху перетворюється на дикий ліс. Посеред парку – велике озеро з островом, поряд кілька менших водойм. Картину доповнюють місточки, старі лавочки, струмки, повалені дерева.
Спершу на цьому місці був мисливський замок родини Сенявських. Він славився розкішними інтер‘єрами, дорогими та вишуканими меблями. А ще замок Сенявських відомий тим, що у ньому ймовірно побував цар Петро І із Іваном Мазепою у 1707 році.


Посеред найбільшої водойми – острів.
Коли місцевість перейшла до родини Потоцьких (внаслідок шлюбу), Олександр Потоцький збудував тут палац із чотирма башточками (вони не збереглися) та оточив його розкішним садом із рідкісними рослинами. У палаці була багата бібліотека, де, серед інших книжок, зберігалася Острозька Біблія.
Востаннє палац у Раю відбудовували у 1950-х роках, щоправда, у це важко повірити. Тому кожному мандрівнику варто поспішити, щоб побачити це романтичне місце.


Заміський палац Потоцьких.

До речі, одна з унікальних пам‘яток Раю, та й всієї України, вже втрачена. Це 700-річний могутній дуб, названий на честь Богдана Хмельницького, який мав в обхваті сім метрів. За легендою, сам гетьман відпочивав під ним під час своїх войовничих походів… На жаль, дерево засохло.
Як дістатися
Власним транспортом слід їхати весь час на захід: через Волочиськ-Тернопіль-Бережани, від Бережан – два кілометри.


Можна доїхати потягом чи автобусом до Тернополя, звідти автобусом до Бережан.

Ксенія ЖУЖА, Є

Коментарі вимкнені.