Що нового в Тернопільській університетській лікарні: візит журналіста
Завідуюча ревматологічним відділенням Тернопільської університетської лікарні Олександра Маховська провела для кореспондента «Погляду» екскурсію своїм відділенням.
— Наше відділення одне з провідних структурних підрозділів університетської лікарні, — зазначила Олександра Степанівна. — Це ревматологічне відділення третинного рівня, воно єдине в області. Йдеться про надання високоспеціалізованої профільної допомоги пацієнтам із ревматичними захворюваннями. Тут перебувають люди зі складними, важко діагностованими випадками.
Частина пацієнтів цього відділення лікуються також у Тернопільській міській лікарні №2.
Ревматологічні захворювання – це складна група захворювань, здебільшого зустрічаються у молодих людей, найчастіше це пацієнти віком від 20 до 40-50 років. Недуга супроводжується, як правило, високою активністю, прогресуючим перебігом і в кінцевому результаті часто ранньою інвалідизацією. У дебюті розвитку недуги такі захворювання буває дуже складно діагностувати. Чимало ознак можуть вказувати на різні хвороби, які можуть змінюватися, трансформуватися в будь-яке інше захворювання.
— Часто буває так, що початок хвороби однаковий, схожий і на ревматоїдний артрит, і на хворобу Бєхтєрєва, і на реактивний артрит, викликаний інфекцією або й невідомими впливами, — ділиться досвідом Олександра Маховська. — А пізніше додаються інші симптоми, відтак ставимо діагноз. Від того, наскільки швидко і вчасно почнемо працювати з пацієнтом, залежатиме результат лікування.
— Зараз медицина в світі набула значного прогресу в діагностиці і лікуванні, — каже лікарка. — Наше відділення ревматології також не відстає. Маємо всі можливості діагностувати ревматологічні захворювання у ранніх стадіях. Лабораторний підрозділ університетської лікарні дозволяє проводити якісну і своєчасну діагностику аутоімунних захворювань на ранніх стадіях. Проте є невеликий перелік рідкісних хвороб, то буває, що направляємо пацієнтів у лабораторії Києва чи Львова. Тісно співпрацюємо з іншими діагностичними підрозділами. Недавно у лікарні встановлено магнітно-резонансний томограф (МРТ) для суглобів кистей. Загалом не відстаємо від колег із сусідніх областей, повноцінно почуваємося навіть на рівні Києва. За всі ці нововведення заслуговує подяки головний лікар Василь Євгенович Бліхар. За крайніх 5 років діагностичний підрозділ лікарні дуже прогресував. У нас почали проводити унікальні операції на відкритому серці, а до цього ми скеровували хворих у кардіохірургічні центри Києва та Львова.
Тут відбуваються і ремонтні роботи для покращення умов пацієнтів. Ревматологічне відділення існує з 1985 року – більше 30 років, розташоване в старому корпусі, відновлювати його зараз далеко непросто. За крайні два роки замінили 28 вікон, двері, повністю реконструювали санвузли, переобладнали кухонний блок, провели ремонт у кабінетах, окремих палатах.
— Залишається привести до ладу три палати та коридор, — розповіла завідуюча. — Після цього візьмемося за наповнення відділення м’яким і твердим інвентарем. Словом, роботи ще багато. Але усе, що зроблено в відділенні, це зробила не я, а ми, за підтримки головного лікаря, який завжди вітає прогресивні пропозиції. Колектив – це моя опора, гордість.
Відділення працює у повному завантаженні весь рік. Усіх палат тут сім. Місткість організована по-різному: дві розраховані на 2 особи, одна на 5, решта по 7 ліжок. Лікарі розуміють, що багато людей у палаті — погана практика, але, на жаль, поки що нічого з цим вдіяти не можуть.
Ревматологічне відділення університетської лікарні – базове для кафедри внутрішньої медицини №2 ТДМУ ім. І. Горбачевського. Цією кафедрою завідує Світлана Іванівна Сміян (інтерв’ю з лікаркою читайте ТУТ). Тут навчаються іноземні студенти.
Колектив ревматологічного відділення виключно жіночий. Тут працюють чотири лікарі – завідуюча Олександра Маховська, Лілія Легка, Жанна Антюк, заступник головного лікаря з питань експертизи Любов Задорожна. На базі цього відділення проводять лікувально-діагностичну роботу доценти та асистенти кафедри внутрішньої медицини ТДМУ, які мають кваліфікацію за спеціальністю ревматолог – Ольга Зарудна, Наталя Грималюк, Уляна Слаба. Колектив молодшого і середнього медичного персоналу представлений сьогодні 22 працівницями.
Медсестри тут не лише пунктуальні, тактовні, турботливі до пацієнтів, а ще й талановиті, зокрема гарно вишивають. Їхні доробки можна зустріти і в лікарні, зокрема вишиту картину Святої вечері розмістили у їдальні медзакладу. У день візиту кореспондента пацієнтам запропонували таке меню: перший прийом їжі — це каша пшенична, салат і кава, на другий – рагу, булка, чай, в обід подавали рисовий суп, макарони, салат з капусти, а на вечерю – перловий суп. Усі страви для пацієнтів безкоштовні.
На жаль, вже покійний митець Зиновій Ничик свого часу подарував цьому відділенню ікону, виготовлену з парчі, атласу і бісеру. Її називають тут іконостасом. Сюди час від часу приходить священик, аби посповідати хворих перед великими святами. На молитву приходять і пацієнти з інших відділень.
— Ми тісно співпрацюємо зі спеціалістами з районних лікарень, з міськими поліклініками, — розповіла Олександра Маховська. — У складних випадках консультуємося із Ревматологічним центром Києва. Відвідуємо ревматологічні школи, регіональні, державні, закордонні конференції. У нас лікуються люди зі складними діагнозами, ліки надзвичайно дорогі, тому хотілося, щоб держава бодай у певній мірі взяла на себе ці витрати.
— У мене ревматоїдний артрит з поліартритом і аритмія. Ліки, які приписали, здебільшого допомагають. Я задоволена лікуванням тут, вдячна лікарям за ставлення і уважність, — розповіла пацієнтка ревматологічного відділення університетської лікарні Валентина з смт Вишнівець.
— Дуже гарно відносяться тут, смачно годують, всі привітні. Лежу тут третій день, почуваюся краще, – розповів пацієнт Тернопільської університетської лікарні 49-річний Руслан із м. Ланівці.
Випадок пана Руслана коментує завідуюча ревматологічним відділенням Олександра Маховська: «Цей пацієнт знаходиться на стадії встановлення діагнозу. Тут є поєднання нашої патології і неврологічної. Поки що даємо йому ліки, які лише полегшують біль – це симптоматична терапія».
Коментарі вимкнені.