Яке місто в Харківській області раніше називалось Готвальд: секрети розкриває Мій Харків

Місто Зміїв розташоване у зручному місці для захисту від ворога, — на крутому правому березі річки Сіверський Донець. Як повідомляє Mykharkov.info, місце перетину річок було залишитися поза увагою древніх людей. Тому, як підтверджують знахідки археологів, вони селилися тут ще з бронзового віку. У межах міста і поряд з ним археологи розкопали три поселення тих часів.

Історія Змієва

В епоху раннього Середньовіччя ці землі також не пустували. У V-Х ст. тут знаходилися численні поселення слов’ян-антів, а згодом – слов’ян-северян. Залишки захисних споруд, відомих як Змієві вали, що захищали від набігів кочівників, можливо, були збудовані в середні віки, ще до Київської Русі. Імовірно, вони тягнулися кілька тисяч кілометрів від Дону до Карпат. Згодом довгі роки тут панували кочівники.

З приходом на Слобожанщину козацьких полків із Правобережної України (50-ті рр. ХVI ст.) розпочинається нова історія. Російський царський уряд інтенсивно проводив «тихе захоплення» та колонізацію окраїнних земель. З 1657 року тут було розміщено сотню Харківського слобідського козачого полку, і Зміїв став сотенним містом в оточенні низки посад (передмістя).

Кошовий отаман Іван Сірко та козацька історія Змієва

Історія зміївських козаків тісно пов’язана з ім’ям легендарного Івана Сірка – колишнього кошового отамана Запорізької Січі.

Волелюбний і вільнодумний полковник досяг відділення Зміївської сотні від Харківського полку, і в 1666 році був заснований Зміївський козачий полк. Іван Сірко з козаками зміцнив місто, оточивши його фортифікаціями із двох валів, створивши розгалуження підземних ходів.

1667 року Сірко зі своїм полком здійснив вдалий похід на Кафу, завоював місто і спалив його. Було звільнено близько 2 тисяч невільників, узято близько 1,5 тисячі татарських бранців. У 1668 році татари здійснили набіг на Зміїв та околиці, але завдяки фортеці міста та таланту полковника, були розбиті.

Зміїв та Готвальд

У 1976-1990 роки місто Зміїв носило назву Готвальд – на честь чеського революціонера, керівника комуністів та президента Чехословаччини Клемента Готвальда. Але кому цікава історія міста Готвальда? Мало кому, а ось історія Змієва – інша річ. Навіть походження назви міста зберігає таємницю, що породило кілька цікавих гіпотез.

 

Коментарі вимкнені.