Все про Тернопільщину і тернопільців читайте у Тернопедії

У мережі з’явився новий Інтернет-ресурс під назвою «Тернопедія» http://ternopedia.te.ua/. Енциклопедія про Тернопільщину складатиметься із 50 тисяч статей про людей, населені пункти, організації, художні колективи і навіть твори мистецтва, створені в нашій області. Ідея створити електронну енциклопедію про наш край з’явилась у краєзнавця, журналіста, фотокореспондента Миколи Василечка, який з 2007 року зробив близько 130 000 редагувань у всіх розділах Вікіпедії, в україномовній частині – близько 60 000, створив 1300 статей, завантажив більше 6 000 світлин на Вікісховище. В ексклюзивному інтерв’ю Микола Василечко розповів «Погляду» подробиці нового проекту.

– Миколо, наскільки унікальний проект «Тернопедія»? Чи є в Україні аналоги?
– Регіональні електронні енциклопедії є у Києва, Рівного (можливо, ще десь, не перевіряв), але на область ніби такого ще нема. «Тернопедію» започатковано на рушії, на якому працюють вікіпейдійні портали, але це буде регіональний тернопільський. Тут будуть статті, які на Вікіпедії ніхто ніколи не створить, тому що вони не проходять за її критеріями значимості: наші місцеві люди, організації, художні колективи, інформація про твори мистецтва, видані книги, які для Вікіпедії не є значимими.

– Чи не буде це електронною версією 4-томного Тернопільського енциклопедичного словника (ТЕС)?
– Коли видавався ТЕС, я сподівався, що редакційна колегія видання зробить сайт, але вони одразу зайнялися «Історією міст і сіл Тернопільщини». Видання легко могли перевести в електронний варіант і відповідно доповнювати. У мене така ідея виникла ще у 2000-му році, але тоді я ще не мав технічних можливостей і досвіду у створенні статей в енциклопедичному стилі. Поредагувавши 10 років Вікіпедію, я набув певного досвіду, опанував цей рушій і вікірозмітку, а оскільки на Вікіпедії мене мало цікавили теми, що не стосуються Тернопільщини, я вирішив створити Тернопедію.

– Миколо, я не помилюсь, якщо скажу, що Тернопедія – проект на ентузіазмі? Надовго Вас вистачить?
– Надовго. Я краєзнавством цікавлюся зі шкільних років — збирав про Бучаччину, звідки родом, витинки з газет, книжки. Комп’ютерів тоді не було, то переписував собі в зошит окрему інформацію. Згодом це розширилося до рівня Тернопільщини, я бував у різних куточках області. Ентузіазму мені вистачить.

– Скільки статей має бути у Тернопедії?
– Щонайменше 50 000. Верхня межа – до 100 000. Зараз, скажімо, на Вікіпедії про Тернопільщину і тематично до неї дотичних є близько 9 000 статей.

– Як люди можуть долучитись, як Вам допомогти?
– Можуть долучитися. І вже було три запити від моїх колег-вікіпедистів, які забажали долучитися, – один з Києва, один зі Львова, один наш – місцевий (останньому категорично відмовив, бо людина ще не набула відповідного досвіду). На відміну від Вікіпедії, я заборонив анонімні редагування, це можна буде робити тільки під власним іменем, ніяких нікнеймів. Плюс на Вікіпедії заборонене оригінальне дослідження, тобто людина не може писати від власного імені, а тільки посилатися на те, що є опубліковано в джерелах. На Тернопедії це дозволено, тобто можна писати на основі архівних документів, власного спілкування, життєписів. Установи і організації можуть подавати свої дані, підтверджені печаткою, це буде достатньою підставою для статті у Тернопільській енциклопедії.

– Вікіпедія не заперечуватиме, що статті з неї перейдуть у Тернопедію?
– Я вибрав вільну ліцензію, як і на Вікіпедії, тобто можна вільно копіювати тексти, зображення із посиланням на авторів і джерела, які там зазначені.

– Чим ще особливий проект?
– Великим сегментом Тернопільської енциклопедії будуть статті за роками і днями в історії краю. В кожній окремій статті про день чи рік будуть описані події, які сталися, будуть списки осіб, що народилися чи померли, та інше. Це я заснував на Вікіпедії і переношу сюди. Бачу, мій почин продовжили вікіпедисти з інших областей, зокрема, з Черкащини. Також я відходжу від вікіпейдійної форми запису назв статей про осіб – прізвище, ім’я, по-батькові. У Тернопільській енциклопедії буде спочатку ім’я, потім прізвище.

Цей проект для Миколи Василечка, як сам зізнається, – всерйоз і надовго. Наразі він визначився як формуватиме назви статей, у якому стилі будуть шаблони, оформлення, решту вдосконалюватиме під час роботи. Тернопедія зараз працює в тестовому режимі, після свят автор планує провести репрезентацію сайту.

Адріана Білецька

-1 thoughts on “Все про Тернопільщину і тернопільців читайте у Тернопедії

  • 16:54 | 27.12.2017 о 16:54
    Permalink

    цікавий проект

Коментарі вимкнені.