Тариф на тепло у Тернополі потребує перерахунку! – Петро Ландяк
Останнім часом до нас надходять численні звернення від мешканців багатоквартирних будинків м. Тернополя у зв’язку з тим, що КП «Тернопіль-міськтеплокомуненерго»провело нарахування вартості послуг централізованого опалення за січень ц. р. за тарифом значно вищим від затвердженого.
Зазначу, що перерахунок проведено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2015 р. за № 1037 на основі порівняння фактичної середньодобової температури зовнішнього повітря в січні з нормативною температурою всього опалювального періоду, на яку визначили тариф за опалення одного кв. м площі житла.
У січні 2016р. фактична середньодобова температура становила -4,297оС, а нормативно-розрахункова температура цілого опалювального сезону становить -0,5 оС – саме за цим показником розраховано тариф на опалення (14,88грн. за 1 м2). У наслідок перерахунку вартість тепла в січні зросла на 20,52%– 17,93 грн. за 1 м2 житла.
Тернополяни обґрунтовано запитують: а чому ж тоді не зроблено перерахунки за жовтень і листопад місяці, а за грудень 2015 р. зроблено лише частково– з 19 по 31 число. Адже в цих місяцях фактична середньодобова температура зовнішнього повітря була значно вищою за нормативну -0,5оС!
У КП«Тернопільміськтеплокомуненерго» це пояснили тим, що підприємство проводить перерахунки не з початку опалювального періоду, а з дати введення в дію Постанови Кабінету Міністрів, тобто 19 грудня 2015 р.
Ми переконані, що це неправильно і несправедливо. Адже фактична середньодобова температура зовнішнього повітря в м. Тернополі з 10 по 31 жовтня минулого року склала +6,95оС, а не -0,5 градусів, на яку розраховано діючий тариф на опалення 14,88 грн. Виходячи з цього, КП «Тернопільміськ-теплокомуненерго» мало провести нарахування за тепло не за затвердженим тарифом 14,88 грн і навіть не за 11,04 грн, як вказано в рахунках (зменшено з 14,88 до 11,04 грн, оскільки опалювальний період в жовтні тривав неповний місяць, з 10 по 31 число), а по 6,02 за 1 м2.Внаслідок цього тернополяни переплатили 5,02 грн за кожен кв. м опалювальної площі.
У листопаді 2015 р. КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» нараховувало за опалення за повним тарифом 14,88грн, хоча враховуючи фактичну середньодобову температуру цього місяця, яка склала +4,4 оС, скорегований тариф мав становити 10,94 грн за 1 м2 і тому нарахування провели також за завищеним на 3,94 грн тарифом.
За грудень минулого року «Тернопільмісьтеплокомуненерго» скоригувало нарахування за тепло лише з 19 грудня, хоча середньодобова температура з 1 по19 грудня також складала не -0,5оС, а +2,5 градусів. Виходячи з цього, скорегований тариф у грудні мав становити не 13,14 грн за 1м2, за яким мешканці міста фактично оплачували за тепло, а 11,74 грн. Тобто переплата за 1 м2 у грудні становить 1,4 грн за 1 м2 опалювальної площі.
У відповідь на мої звернення керівник КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» під час звіту в міській раді усно поінформував, що для того, аби він дав доручення службам підприємства провести перерахунки мешканцям міста за теплопостачання за період з 10 жовтня по19 грудня, йому потрібні рішення виконавчого комітету міської ради або органу центральної виконавчої влади в Україні.
Саме тому 21 березня я звернувся за роз’ясненням до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. А також написав міському голові – щоб він зініціював рішення виконкому щодо додаткового проведення перерахунків (в бік зменшення) мешканцям міста за теплопостачання житла в жовтні-грудні 2015 р.
З початку 1990-х КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» завжди проводило такі перерахунки один раз на рік, після завершення опалювального періоду. Проте останніх десять років про це чомусь забувають!!!
ЖКГ: ситуація практично не змінюється
Друге важливе питання – це робота жеків. У багатьох випадках вони виконують свою роботу не якісно! Але при цьому кошти нараховують та збирають справно, а звітувати перед мешканцями за встановленими формами, затвердженими за моїми пропозиціями ще у 2012 р., не хочуть. Звітну інформацію жеки подають так, що перевірити чи навіть оцінити витрачання коштів майже неможливо. Управління житлово-комунального господарства, яке затвердило форми звітів і зобов’язане здійснювати контроль за роботою жеків, чомусь про все це багато років мовчить. Змінюються і мери, і начальники управлінь, а ситуація з обслуговуванням житла практично не змінюється.
З 15 квітня 2015 р. маємо суттєво, на 30-40%, завищений тариф на квартирну плату. Про це я поінформував міського голову і неодноразово писав ще минулого року. Нещодавно я отримав додаткові підтвердження того, що тариф залишається завищеним.
Нагадую, що мотивом підняття розміру квартирної плати з 15 квітня минулого року було заплановане 80-відсоткове зростання зарплати працівників жеків. Іншою підставою було зростання вартості пального і будівельних матеріалів.
Однак на основі офіційних статистичних звітів по чотирьох жеках фонд зарплати у них після підвищення тарифів фактично зріс лише на 30-34% – при закладеному в тариф плановому зростанні +80% !!!
Знаю, що штати багатьох жеків є не укомплектованими, що мало б сприяти не збільшенню, а зменшенню тарифів. Та й частка матеріалів, згідно зі звітами жеків, становить лише 20-25% вартості ремонтних робіт, що свідчить про те, що кошти поточного ремону в багатьох випадках використовуються не на ремонт!!! Виходячи з цього, роблю висновок, що тариф на квартплату і на даний час є завищеним мінімум на 30%!
Часто представники влади виправдовуються, що держава субсидіями компенсовує людям високі тарифи. Однак треба мати на увазі, що далеко не всі люди мають субсидії. З іншого боку, компенсація завищеного тарифу є зайвим витрачанням грошей з бюджету, які можна спрямувати на підняття пенсій чи соціальних виплат, а не на фінансування необґрунтованих прибутків місцевих приватних жеків чи безпідставне створення додаткових прибутків для київських олігархів, які займаються газом та електроенергією.
Також хочу нагадати, що з 1 липня ц.р. вступає в дію Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».Раніше лише міськвиконком мав право визначати, який жек буде обслуговувати Ваш будинок. Відповідно до згаданого закону власники квартир та нежитлових приміщень матимуть можливість самостійно обирати управителя та виконавця робіт і послуг по будинку. Однак цим правом Ви, мешканці, можете скористатись лише до 1 липня ц. р. Якщо ж Ви самі не визначите управителів –це за Вас зробить міськвиконком.
З цих питань, а також з приводу створення ОСББ ми надаємо безоплатні консультації.
Інформуємо Вас, що офіс нашої громадської організації розташований за адресою: вул. Коновальця,4 (2-й поверх торгово-побутового комплексу). Телефон 40-25-01.
Голова правління ТМГО
«Асоціація споживачівжитлово-комунальних послуг»,
депутат міської ради, голова ТОО партії
«Громадянська позиція» Петро Ландяк
Коментарі вимкнені.