“Швейна рота” у Тернополі створює адаптивний одяг для поранених воїнів

Уже орієнтовно півтора року в Тернополі діє підрозділ “Швейної роти” – волонтерської спільної ініціативи, яка об’єднує кількасот небайдужих людей з багатьох областей України та з-за кордону. 

Їхня ціль – забезпечити адаптивним одягом поранених захисників. Тернопільський підрозділ сьогодні складається з двох майстринь – Ірини Синишин та Олесі Школьної.

Про одяг для поранених, діяльність громадської організації в нашому місті та чим можуть допомогти тернополяни – далі в інтерв’ю.

Офіційно підрозділ в Тернополі розпочав свою роботу восени 2022 року, однак майстрині розповідають, що ще до створення підрозділу “Швейній роті” допомагали кожна окремо.

 Після початку повномасштабного вторгнення кожен намагався бути корисним. Я шукала шляхи, щоб допомагати завдяки своїй творчості: шила екосумки і продавала їх, ходила на благодійні ярмарки, переказувала кошти на великі збори. Згодом у соцмережі побачила “Швейну роту” і мені дуже відгукнулася їхня робота. Спочатку долучалася донатами, потім на прохання організаторів записала майстер-клас з пошиття торбинок для воїнів, у яких вони можуть зберігати свої речі в лікарнях.  розповідає координатор підрозділу Ірина Синишин.

Тернополянка Олеся Школьна до проєкту долучилася через рік.

 Про “Швейну роту” дізналася влітку 2022 року. Розуміла, що хочу допомогти, – говорить волонтерка. – Наші воїни ризикують своїм життям. Коли вони потрапляють в лікарні з травмованими тілами і душами, хочеться допомогти їм та додати комфорту у їхньому відновленні. 

Адаптивний одяг потрібен для поранених з травмованим кінцівками, які не в змозі одягнути звичайний одяг. Це полегшує їхнє перебування в лікарні, реабілітацію та догляд зі сторони медиків, говорять волонтери.

– У 2022 році, коли був великий наплив поранених, багато з них в лікарнях лежали практично голі, бо звичайний одяг їм було одягнути важко або фізично неможливо, а адаптивного на всіх не вистачало. Запити були шалені, а майстринь, які були в змозі пошити такий одяг було мало, – говорить Ірина Синишин. – Найнеобхідніше, що має бути у людини – труси, щоб допомогти навіть лежачи у лікарні зберегти гідність. Нижня білизна та футболка чи майка – мінімум, щоб було комфортно.

Волонтерки кажуть: адаптивним можна зробити будь-який одяг, який потрібен воїну.

– Ми шиємо адаптивну білизну, шорти, штани, ортопедичні подушки, чохли на АЗФ та апарати Ілізарова, торбинки, переробляємо в адаптивні футболки, худі… Такий одяг може бути на липучках, кнопках, зав’язках, в роботі використовуємо тільки натуральні тканини, – розповідає Олеся Школьна.

“Швейна рота” постійно на зв’язку з медиками, прислухається до порад лікарів та побажань самих захисників, тому адаптивний одяг постійно вдосконалюється. 

– Наприклад у чоловічих штанах ми вставляємо резинку в пояс, щоб за потреби їх можна було затягнути за зав’язати. Також додаємо кишеньку з застібкою, аби була можливість покласти телефон. Розміщення липучок, додаткові зав’язки – це все має значення, – розповідає Олеся Школьна.

Першочергово волонтерки тернопільського підрозділу стараються забезпечувати адаптивним одягом місцеві лікарні. Якщо ж запитів на місці немає, то готові речі надсилають в медустанови інших областей, де є така потреба, а також в евакуаційні потяги, автобуси, стабпункти, шпиталі і адресно до поранених.

На початку для пошиття речей використовували виключно власні матеріали але всі ресурси з часом виснажуються, кажуть жінки. 

 Згодом стали долучатися небайдужі люди, які по можливості нам допомагають. Найбільшою потребою зараз є робочі руки. Кожен охочий може долучитися до діяльності “Швейної роти”. Не обов’язково бути професійною швеєю, головне мати велике бажання допомагати. Кожна відштовхується від того, що має та вміє, – говорить Ірина Синишин. – “Швейна рота” створила всі необхідні умови аби допомагати могли всі охочі. Нашими майстринями розроблені лекала до виробів та записано дуже багато покрокових майстер класів з пошиття адаптивного одягу.

Замовити адаптивний одяг можуть не лише військовослужбовці, а й рідні або знайомі пораненого. 

Отримати речі від “Швейної роти” можуть також цивільні, які постраждали внаслідок обстрілів там мають таку потребу. Для цього достатньо заповнити Google-форму, де потрібно обрати необхідне, вказати розмір, кількість, свої контакти та адресу. 

Сорока

Коментарі вимкнені.