Волейбольне «Поділля» грає договірні матчі? (фото)

У Тернополі в рамках дев’ятого туру Чемпіонату України серед команд чоловічої першої ліги групи А, можливо, відбулося те, чого найбільше бояться букмекери і не полюбляють глядачі. Це такі ігри, коли результат відомий вже до початку, а гравці на майданчику по своїй або чужій волі розігрують лише спектакль.

Зі сторони саме так виглядав другий матч згаданого туру чемпіонату України серед колективів  першої ліги між тернопільським «Поділлям-ТНПУ» та «Новатором-2» з Хмельницького. Молоді тернопільські волейболісти змогли впевнено переграти досвідчених суперників, більшість з яких має досвід виступів у Суперлізі. Можна це вважати сенсацією, якби ж хмельничани вже аж надто і дуже часто не допускали «дитячих» помилок, а їх тренери на це зовсім не реагували.

Взагалі, подібні явища в українському, та і не тільки, спорті не новина. Про це говорять, але довести це дуже важко. В нашій країні подібні розслідування можуть зробити лише тоді, коли хтось у тому дуже зацікавлений. Так сталося у футбольній Прем’єр-лізі, коли харківський «Металіст» та львівські «Карпати» були покарані зняттям очок за ніби договірний матч. Вони подали апеляцію й справа наразі розглядається в спортивному суді Лозанни. Нагадаємо, що на знак протесту тоді головний тренер збірної України, а заодно й наставник «Металіста» Мирон Маркевич написав заяву про складання своїх повноважень у головній команді країни. Важко ставити під сумнів таке рішення футбольних функціонерів. Але це більше схоже на зведення порахунків між певними групами впливу у футбольних колах.

Щодо волейболу, то тут таких випадків викриття взагалі не пригадується. Як говорять «не на камеру» люди причетні, тамтешнє «болото» настільки прогнило, що ще в совєцькі часи цілі чемпіонати могли розписуватися ще до їх початку. Та і в Тернополі автор статті міг неодноразово споглядати деякі ігри, від перебігу яких ставало гидко. Гидко від того, наскільки не поважають керівники команд своїх уболівальників. І певні турнірні завдання вирішують не на паркеті майданчику, а десь в іншому місці. Та, як вже говорилося, цього ніхто ще не довів. Або просто не хотів доводити. Технічні делегати завжди пишуть у своїх звітах позитивні відгуки про гру.

Нічого конкретного стверджувати не можна, але у спортзалі Тернопільського національного педагогічного університету особисто для автора статті був просто огидний матч. Днем раніше «Новатор-2» досить впевнено переграв «Поділля». Поступаючись по ходу гри 0:2, гості з-за Збруча досить впевнено виграли у наступних трьох сетах. Так впевнено, що сумніву про переможця наступної зустрічі спареного туру не було. Та сталося по-іншому.

«Новатор-2» програв. Чому? Невідомо. Можна лише констатувати кілька фактів. У «Новаторі-2» на майданчик вийшли ряд досвідчених гравців, які грають за основу своєї команди у Суперлізі.  В цьому сезоні хмельничани досить вдало виступили у Кубку України, поступившись лише у фіналі незмінному флагману українського волейболу «Локомотиву» з Харкова. Якщо поіменно, то це Сергій Ісаєнко, Михайло Главчук, Віталій Науменко та Юрій Заводнов. Всі вони грали за дубль у Тернополі. Та чомусь виграти в неотесаних юнаків не змогли. Для прикладу, нападник хмельничан Сергій Ісаєнко протягом всього матчу приймав левову частку подач. Я неодноразово бачив його у грі проти дуже іменитих суперників. І в самовіддачі, й у майстерності Сергію не відмовиш. Та у Тернополі він виглядав зовсім іншим. М’яч після його прийомів здебільшого летів куди завгодно, але тільки не в потрібну для пасувальника сторону. Решту гравців спочатку на це реагували з нерозумінням, а потім – з відвертим сміхом. Тренер «Новатора-2» при цьому лише раз, і то ненадовго, замінив гравця, який стільки помиляється. Ще один показовий факт – це тайм-аути. В той час коли тернополянам жваво давали подальші вказівки, гравці з Хмельницького могли мовчки сидіти на лавці. Це саме робив і їх тренер.

А молодим волейболістам «Поділля» при такому перебігу подій не залишалося нічого, як перемагати. Підсумковий рахунок матчу – 3:1.

Навіть якщо припустити, що про результат другого матчу таки домовилися наперед, знаючи певну спортивну специфіку, можу сказати, що подібні угоди укладають не завжди за певну винагороду. Частіше тут відіграють роль знайомства та колова порука. Тобто, коли робиться фінт – «мах-за-мах». Але для цього потрібно мати згадані зв’язки. Тут для цього є голова ради ТРГО ВК «Поділля-ТНПУ-Динамо» Ігор Дутка.  Людина він у волейболі не нова, а навіть давня. Він починав ще шофером у футбольній «Ниві». Далі Дутка подався у волейбол, де у жіночій «Галичанці» пройшов шлях від звичайного функціонера до президента. Але вже понад рік назад його керівництва таки не витримав головний спонсор «Галичнки», ректор Тернопільського національного економічного університету Сергій Юрій. Як стало відомо із достовірних джерел, досвідчений управлінець Сергій Ілліч тихо і без шуму «попросив» Дутку піти з команди, аби його, не завжди, м’яко кажучи, правильні вчинки, не стали відомі широкому загалу.

Саме за кермування, вибачте, керування у «Галичанці» Ігоря Дутки доводилося бачити спектаклі, від на кшталт того, котрий розіграли між собою «Поділля» й «Новатор-2». У такі моменти ставало зрозумілим, що спортивного принципу у спорті зовсім мало.

 

Нижче подане інтерв’ю головного тренера «Поділля-ТНПУ-Динамо» Петра Ніколюка одразу після закінчення другого матчу дев’ятого туру чемпіонату України серед команд першої ліги групи А проти «Новатора-2» з Хмельницького, який закінчився перемогою тернополян – 3:1. В ньому кореспондент «Погляду» відверто питає пана Петра про можливість договірного матчу.

 

– Пане Петре, перший матч ваша команд програла «Новатору-2». Були всі передумови, що у другій зустрічі також буде програш. Та сьогодні ваші підопічні з легкістю виграли.

 

– Щодо вчорашньої гри, то причина програшу одна: коли команда виграє по ходу 2:0, то обов’язково наступає певна розслабленість. І гравці думають, що вони вже виграли. А волейбол взагалі грають у п’яти партіях.

 

– У якому настрої команда «Поділля» підійшла до ігор з «Новатором-2»? Адже ваші підопічні, мабуть, знали, що проти них будуть грати волейболісти з Суперліги.

 

– Так вони грають у Суперлізі. Це зовсім інший волейбол. І його не порівняти з нашим. Але ми готувалися до цієї гри. Бо ж суперник приїхав не просто відбути номер, а нормально грати. В першому матчі вони нормально відіграли. Але ж невеличкий «розслабон» – і програли.

 

– Особисто мені другий матч видався договірним. Що ви можете сказати з цього приводу?

 

– Я в такі ігри не граю! Ніколи! Я сам колись грав у «Надзбруччі», в запорізькій «Титанії». Я б не зміг підійти до тренера суперника і сказати: «Віддай мені гру». Або підійти до своїх гравців і сказати, що нам потрібно програти. У нас на студентській лізі був такий момент. Мене просто просили програти. Але цього зробити я не зміг.

 

– Ви в такі ігри не граєте. Можливо, керівники команди грають? Ви не помічали за ними таких речей?

 

– Ні!

 

– В чому ж тоді причина, що гравця, який грав під номером «7» у «Новаторі», Сергія Ісаєнка за таку велику кількість браку під час гри майже не міняли?

 

– То потрібно запитати у суперника. Ще раз наголошую, що  я в такі ігри не граю! Тим більше, для нас це була принципова гра.

 

– У чому ж полягала ця принциповість?

 

– Є такі моменти, розумієте, що в Хмельницькому виступають наші гравці, яких я ще тренував особисто. І Юра Паласюк, і Міша Синюшка. До речі, ми хотіли, щоб останній грав саме за нашу команду. Але він вирішив їхати до Хмельницького, адже там є можливість грати у Суперлізі. Тому ми принципово хотіли виграти у «Новатора-2».

 

Андрій Вербіцький

 

Волейбол. Чемпіонат України.

Перша ліга. Підгрупа А.

Чоловіки. ІХ тур.

 

“Поділля-ТНПУ-Динамо”(Тернопіль) – “Новатор-2-Прикордонник” (Хмельницький) – 2:3 (25:20, 25:23, 19:25, 14:25, 11:15)

“Поділля-ТНПУ-Динамо” (Тернопіль) – “Новатор-2-Прикордонник” (Хмельницький) – 3:1 (25:21, 30:28, 23:25, 25:16)

Коментарі вимкнені.