Авіаційна трагедія під Тернополем
Маловідомі сторінки історії авіації Української галицької армії містять чимало цікавих фактів. У тому числі й пов’язаних із Тернопільщиною. У сучасному обласному центрі була технічна сотня авіації для сортування та первинного ремонту майна. А в травні-червні 1919 р. аеродром з Красного перенесли на околицю Чорткова.
Варто сказати, що в строю армії було близько 35 німецьких і французьких машин, у той час як у поляків — 140-180. Особовий склад летунства був доволі поліетнічний: крім українців, були росіяни, німці, австрійці, осетини, навіть естонець.
Нині піде мова про осетина, уродженця Беслана, полковника Джамбулата Гирієва Канукова. Народився він 1 квітня 1889 р. (за іншими даними — 1883 р.). Під час Першої світової війни служив ротмістром в авіації. У 1918 р. — в Одеському авіаційному полку армії Української Держави гетьмана Скоропадського. За наказом гетьмана разом із іншими військовими пілотами був відправлений до Тернополя в розпорядження Начальної команди Галицької армії. Майже одразу по прибутті був помічником командира летунського відділу, згодом переформованого в авіаційний полк, з лютого 1919 р. став його командиром. Не применшуючи досягнень інших пілотів, можна стверджувати, що Кануков впродовж весни 1919 р. був фактичним керівником авіації Галицької армії.
Багато запитань викликає смерть цього летуна. Загинув він 15 травня 1919 р. над Озерною (нині Зборівського району). В історичній літературі подані різні версії та дати трагедії. Мабуть, найбільш ймовірною причиною його загибелі є версія про диверсію, влаштовану іншим пілотом. Згідно з нею під час польоту в літаку Канукова зупинився двигун. Ймовірний винуватець трагедії — уродженець Відня, військовий пілот Ганс Кубіш, який мав більшовицькі вподобання. Після диверсії він намагався втекти на літаку на територію російських більшовицьких військ, але був збитий. Поховали Джамбулата Канукова в Тернополі.
Ярослав ДЗІСЯК, історик.
м. Чортків.
Коментарі вимкнені.