Бордюри, на котрі не виїдуть люди з обмеженими можливостями – у Тернополі перероблять
Мені доводилося зустрічатися з людьми на візках, які мріяли про те, щоб можна було навіть не поїхати на другий кінець міста, а лише самостійно добратися до аптеки. Відверто скажу — серце краялося від безсилля, адже розуміла, що наше суспільство не дає шансів таким людям на нормальне життя, фактично замикаючи їх у клітки квартир і дворів. Їх тихого голосу, як правило, не чують у високих кабінетах влади. Тому, коли стало відомо, що в обласному центрі зайнятості представників інвалідських організацій, керівників проектних організацій-архітекторів, які працюють у місті, збирає начальник інспекції Держархбудконтролю в області Юрій Олійник, щоб не тільки обговорити проблему, а реально допомогти інвалідам відчувати себе принаймні дещо комфортніше на міських вулицях, зацікавилася подією.
— Ми так багато говоримо, що соціально незахищеним верствам населення потрібно допомагати, що інваліди потребують захисту! Потрібно не говорити, а хоч щось робити для них, — каже Юрій Олійник. — Якби кожен, від кого залежить прийняття рішень на обласному, районному рівнях, хоч крок зробив назустріч цим людям, можна було б сказати, що наше суспільство стає гуманнішим, морально чистішим. Ми прагнемо до співпраці з цими громадськими організаціями в контролі за тим, щоб при реконструкції тротуарів, будівництві супермаркетів, аптек у місті не «забули» про пандуси, зручні для інвалідів під’їзди у житлових будинках. Ми разом повинні робити наші міста комфортними для життя, європейськими! Тоді до нас прийдуть інвестори, матимемо кошти для соціального та культурного розвитку.
Юрій Олійник на посаді начальника інспекції з червня 2011 року. Очевидно, що «руки не дійшли» до розв’язання багатьох проблем. Але вже те, що зроблено, свідчить про його принциповість у питаннях, що стосуються містобудівного законодавства. Так, нещодавно на вул. Кривоноса в Тернополі при реконструкції тротуару не дотримались державних будівельних норм і зробили бордюр висотою понад 4,5 см. Через нього інвалід на візку не зміг би переїхати. Інспекція відреагувала — переробили як належить. Юрій Олійник запевнив, що решту бордюрів, улаштованих не за нормами, перероблять, а ті, які будуватимуть вищими, аніж передбачено нормами, інспекція не дозволить зробити.
Важливість проблеми можна зрозуміти, не відходячи далеко навіть від центру міста, не кажучи про окраїни. Чи може «візочник» самостійно переїхати через височезний бордюр з центральної площі на вул. Чорновола? Хіба не можна було при проектуванні площі передбачити пандуси, з’їзди? Ніхто про це не думав, а, може, економив… Юрій Олійник запевнив, що інспекція надішле листа міській владі, щоб усунути ці недоліки.
Нараду скликали, щоб, як сказав начальник інспекції, почути людей, обговорити найактуальніші проблеми. А після цього — діяти так, щоб ці питання вирішити, звичайно, в межах чинного законодавства.
Проведення таких нарад, консультацій із людьми з обмеженими можливостями ще на ранніх етапах планування допоможе уникнути необхідності робити дороге коригування проектів на більш пізніх етапах будівництва й забезпечить відповідність проекту актуальним потребам людей з інвалідністю.
Коментарі вимкнені.