Чардаш для Фірташа

Австрійська поліція за запитом ФБР арештувала Дмитра Фірташа, відомого українського газового та медіа-олігарха.

Учорашнє повідомлення поліції Відня про спец­операцію у столичному районі Маргаретен — саме там розташована одна із вілл бізнесмена — стало новиною номер один у вітчизняному інформпросторі. По–перше, вітчизняних олігархів подібного калібру досі не арештовували. По–друге, акція із затримання відбулася у напрочуд непростий для України період — становлення нової влади та початку іноземної окупації частини території. А це одразу ж викликає чимало запитань та можливостей будувати різноманітні версії.

Питання номер один: «За що?». Як повідомляють поліцейські, американське Федеральне бюро розслідувань підозрює українського громадянина Фірташа у причетності до створення організованого злочинного угруповання. Тим паче що, за словами ФБРівців, Фірташа вони «вели» з 2006 року. За цим скупим формулюванням можуть критися підозри американців у зв’язках нашого олігарха з таким собі Семеном Могилевичем, киянином за походженням, одним із лідерів «солнцевського» організованого злочинного угруповання (Росія). ФБР довго і безуспішно ганяється за Могилевичем i навіть пропонує за сприяння в його арешті 100 тис. доларів. Тези, що на початку становлення бізнес–імперії Фірташа він перетинався з Могилевичем, свого часу з’являлися у ЗМІ.

Питання номер два: «Чому саме зараз?». Арешт Фірташа підозріло збiгся з лавиною відчужень майна колишніх українських посадовців i візитом до США нового Прем’єр–міністра Арсенія Яценюка. «Це може бути, з одного боку, сигналом до нашого суспільства та влади, що правила гри, які діяли раніше, відтепер будуть під забороною, — каже «УМ» політолог Олексій Гарань. — З іншого боку, це може бути виразним месиджем до оточення російського президента Володимира Путіна». Адже, як відомо, Фірташ був доволі наближеним до ВВП, задіяним у газових схемах між Януковичем i Путіним. Натяк Америки Москві може означати, що на Фірташі вона зупинятися не планує.

«Дмитро Фірташ завжди вмів знаходити спільну мову з будь–якою владою в Україні, — каже «УМ» експерт у сфері енергопостачання Богдан Соколовський. — Але за цими межами його домовленості вже не подіяли». І справді, колишній соратник Віктора Януковича в останні дні буцімто провів зустріч у Лондоні з працівниками їхнього МЗС, на якій переконував відкрити фінансування для нової української влади. Гідно виглядала позиція однієї з найбагатших людей України під час політичної кризи — Фірташ закликав кримський бізнес не брати участь у так званому референдумі 16 березня. Втім кримську позицію Фірташа не важко пояснити наявністю у нього доволі значних активів на бунтівному півострові.

І, нарешті, питання номер три: «Які наслідки матимуть дії ФБР для нашої держави?». Політологи стверджують: віденський арешт насамперед вплине на дії так званої депутатської групи Фірташа у Верховній Раді. «Це буде плюсом для формування політичних еліт, адже, як ми зараз бачимо із виступів Сергія Тігіпка, Ганни Герман, ця гвардія намагається послуговуватися старими штампами і методами дії», — каже Гарань. Події у Маргаретені змусять політиків, орієнтованих на стару владу, принишкнути. Хоча б на певний час. Адже під час розслідування в Європі можуть виявити їхню причетність до справ, які нині «копає» ФБР. Бо одним Могилевичем цей кримінальний томик, швидше за все, не обмежиться.

 Юрій ПАТИКІВСЬКИЙ, Україна Молода

 

Коментарі вимкнені.