Чи живе тернопільська еліта на задекларовані доходи?

За скромними підрахунками журналістів «Номер один», будь-яка тернопільська статусна людина витрачає на себе та сім’ю у кількості 4 чоловік не менше 20 тисяч гривень на місяць. Звідки, запитаєте Ви, взято таку цифру? Давайте порахуємо разом…

«Комуналка»

Аналіз видатків починаємо з первинних потреб людини. Де наші можновладці живуть і скільки за це платять? За даними декларацій, сім’ї політиків, депутатів та чиновників мають помешкання середньою площею 100 кв. м. Одразу зазначаємо, що ці родини з достатком і на субсидію не претендують. Чи це будинок, квартира, чи студія, взимку плата за 100 кв. метрів житла становить 2-2,2 тис. грн., натомість влітку можна вкластися і у 800 грн. Ці цифри вважаємо адекватними, взявши звичайні рахунки, які приходять до кожного з нас. Отож маємо середньомісячні півтори тисячі гривень за комунальні послуги. Зауважимо, що сюди входять як традиційні статті витрат на ЖЕК, тепло, газ, електроенергію, так і спеціальні, без яких поважні люди не уявляють свого життя: інтернет, кабельне або супутникове телебачення, телефон.

Окремо виділимо мобільний зв’язок. Сильні світу цього мають, як мінімум, один безлімітний пакет, а деякі й два найпопулярніших українських оператори. Один такий «безлім» обходиться в 100 грн. Дружину можна «підписати» на стандартний пакет (30-50 грн.), а дітям вистачить і простого телефону без поповнення, але з функцією «передзвони мені».

Харчування

Переходимо до витрат на харчування – річ апріорі необхідна кожному і щодня. До розрахунку беремо домашнє харчування, тобто те, що купуємо додому і у домашніх умовах готуємо. У департаменті агропромислового комплексу ТОДА журналістам «Номер один» надали норми споживання продуктів харчування на людину для того, щоб вона була здоровою. А це м’ясо, риба, овочі, фрукти, хліб, олія, яйця, молочні продукти (молоко, сир, масло), крупи та макаронні вироби. Тут потрібно врахувати: якщо ти не професіонал, тоді тобі потрібно придбати продуктів у півтора разу більше за норму, адже при приготуванні їжі вага й об’єм зменшуються. Окрім того, треба взяти до уваги, що Україна займає одне з перших місць у Європі по викиданню в сміття продуктів харчування.

Отож, зробивши нескладні підрахунки та взявши до уваги середні ціни між базаром та супермаркетом, сім’я з 4 чоловік для мінімального харчування, згідно з нормами, має вкластися у 4000 грн. І це мінімум по калорійності, а не вітамінах, мікроелементах тощо… На перший погляд, сума значна, але коли дорахуватися до дня та до людини, то виходить усього 42 грн. на день. Спробуй прохарчуватися на цю суму! А ще важко уявити, що дружина представницького голови сімейства буде весь день стояти біля плити і готувати чоловікові та своїм чадам їжу.

Одяг

Наша держава вважає, що в одній парі взуття та одній сорочці українець ходить дуже довго. Але, насправді, більшість знають, що в рік потрібно купити щонайменше одну пару літнього і зимового взуття. Не повірю, що статусні тернополяни купують взуття у магазинах вживаних речей (т.з. «секондах»), в усякому разі їх там ніхто не бачить. Дешевшого взуття, як за 500-600 грн., у звичайних магазина я не бачив. Причому не залежно, чи ти купуєш його для дорослого, чи дитини. Отож, викладаючи 500-600 грн. за пару взуття, на рік на одного члена сім’ї виходить 1000-1200 грн. Якщо рахуємо на чотирьох членів сім’ї, то в місяць у середньому 400 грн. потрібно відкладати на його придбання.

Але це ще не все. У дану категорію потрібно включити і верхній одяг, який люди носять довше, ніж рік, але і його є більше в домашньому гардеробі. Прийнято, що вартість верхнього одягу розраховується у співвідношенні зі взуттям як 1,5 до 1. Тобто в нашому випадку маємо 600 грн. Зауважимо, що це українські цінники на сорочку, костюм, светр тощо. Якщо ти бачиш у кого із заступників губернатора емблему коника з ключкою, то це означає, що сорочка далеко не львівської фабрики і коштує вона від 60 доларів за штуку.

Також до одягу входять й інші аксесуари – спідня білизна, тому до загальної суми на одяг треба докинути ще приблизно 10 відсотків або 100 грн. на місяць.

Побутові витрати

Не потрібно забувати і про витрати на домогосподарство. А це придбання побутової хімії, розхідних матеріалів (ганчірки, туалетний папір, серветки, сміттєві пакети), лампочок, мила, шампунів, зубної пасти, пінки та станків для гоління, побутових косметичних засобів тощо. Як не дивно, але виявилось, що з сімейного бюджету ці непримітні речі витягують мінімум 500 грн. До прикладу, якщо сім’я щодня пере, то це 100 грам розходу прального порошку, а в місяць набігає до 4 кг. Дрібниці, на перший погляд, але ми щодня цим користуємось, відповідно за все це потрібно платити.  

Транспортні витрати

Одними з найбільших і найскладніших у розрахунках є транспортні витрати. Політики, чиновники, депутати вказують у деклараціях власні автомобілі чи членів родини. Є такі, в яких автівки відсутні, хоча ми всі добре знаємо, що вони ними користуються. І не важливо, на кого записана ця машина, – на батька, бабцю чи фірму. Умовно поділимо автомобілі на три класи: економ, бізнес та представницький. Враховуючи те, що представницького класу на Тернопільщині дуже мало (ціни кусаються), тому об’єднаємо бізнес і представницькі автівки в один клас. Активна людина, а саме такими є наші можновладці, наїжджує на місяць, за їхніми ж даними, від тисячі до півтори тисячі кілометрів (влітку – більше, зимою – менше). Зателефонувавши у сервісні центри Тернополя, там нам повідомили, скільки вартує ремонт та обслуговування (літні і зимові колеса, акумулятор, ремені, масло, амортизація автомобіля) активних тернополян.

Виявляється, для легкових машин бізнес-класу вартість обслуговування одного кілометра множиться на 1,5-2 до вартості пального. Автомобіль бізнес-класу по місту витрачає 8-10 літрів на 100 км. Тобто на місяць такі люди використовують у середньому 100 літрів пального, заплативши за нього 2000 грн. Додаємо до цієї суми ще півтори тисячі за обслуговування і виходимо на загальну суму в 3500 грн. Якщо в декларації вказано дві автівки, то цю суму множимо на два.

Зауважмо, що цей підрахунок зроблено, якщо сім’я живе в межах Тернополя, зранку їздить на роботу, ввечері – з роботи та завозить і забирає дітей зі школи. Між тим, наші з вами вершителі доль живуть зазвичай у приміських панських селах: В. Гаї, Петриків, Байківці, але ми цього немов би не помітили…

Витрати на дітей

Вікова категорія дітей тернопільських можновладців різна: одні вчаться в університеті й на них витрати дуже великі, інші – в садочку, який «коштує» відносно не багато. Тому для наших розрахунків беремо середньостатистичного тернопільського школяра «пересічної» 3, 4 чи 5 шкіл. Запитавши маму звичайної дитини, скільки їй обходиться прогодувати школяра, журналістам «Номер один» пані Ірина дала конкретну відповідь – 25 грн. на день: 10 грн. – це плата за сніданок чи обід плюс ще додаткових 15 грн., якщо дитина йде до школи на весь день.

Маючи двоє дітей та мінімум 20 навчальних днів, отримуємо сумарно 1000 грн. на харчування щомісяця. У році є 8 навчальних місяців, відповідно річний шкільний сімейний бюджет зупиняється на позначці 8000 грн. на рік.

Але не однією школою «ситі» діти. Вони ходять на різноманітні гуртки, займаються з репетиторами, беруть платні уроки. В Тернополі є дорогі секції та дорогі види спорту, але немає безкоштовних. Суми беру із власного досвіду. Місячне відвідування танців обходиться в 150 грн., плавальної секції – 230 грн. Якщо дитина готується на конкурс чи змагання, доплюсовуємо ще певну суму за додаткові заняття. А кожен конкурс – це додаткові кошти за участь та можливість бути присутнім хоча б одному з батьків, вартість пошиття плаття, придбання конкурсних штанців, сорочки, туфельок тощо. Репетиторство – теж задоволення не з дешевих. Академічна година обходиться щонайменше в 50 грн., а якщо таких занять декілька на тиждень? Отож позашкільні витрати на школяра складають до 500 грн., на двох – усю тисячу.

Представницькі витрати

У публічних людей є така стаття, як представницькі витрати. Ну не мають вони права пити каву за чийсь рахунок. А ще є дні народження, ювілеї, корпоративи, свята, де потрібно «скинутися» грішми. За скромними підрахунками, на одну дорослу людину представницькі витрати потягнуть до тисячі гривень. Зважаючи, що у більшості можновладців і дружини мають відповідати статусу, тому з сімейного бюджету варто виділити вже не тисячу гривень, а дві на представницькі витрати.

Відпочинок

Відповідь на те, де відпочиває тернопільська еліта та їхні родини, можуть дати соціальні мережі (Фейсбуки, Твіттери, Інстаграми). Сьогодні, зважаючи, що Крим уже не наш, доступними для заможних тернопільських родин є Туреччина, Єгипет, Болгарія та Грузія. Загалом, відпочинок за кордоном триває щонайменше 10 днів і, за даними туристичних агентств, вартує в середньому 2000 євро (відпочинок в Австрії, Еміратах чи Шрі-Ланці до уваги не беремо). Отож, щоб поїхати один раз на рік у закордонну відпустку, потрібно щомісяця відкладати по 5000 грн.

Техніка

На придбання різноманітної техніки за різними оцінками треба відкладати хоча б 50 доларів на місяць. Сума доволі спірна, бо хтось купує телевізор раз на 10 років, комп’ютер чи ноутбук – на 5 років, мобільний телефон – на 2 роки. Разом з тим, я не бачив тернопільських чиновників чи депутатів з дешевими телефонами. Тому 1200 грн. на техніку – цифра доволі стримана.

Підсумувавши, виходимо на озвучену вище цифру в 20 тис. грн. видатків на місяць. І це при тому, що у своїх розрахунках ми не взяли до уваги глобальних витрат, як от на придбання будинку, квартири, дачі, земельної ділянки, автомобіля, меблів, капітальний ремонт у помешканнях, організації весілля, навчання дітей в університетах. А, не дай Боже, хтось із членів родини захворіє?

Отож лише побіжний перелік витрат небідних тернопільських людей вказує на те, що статусні родини повинні заробляти, а значить і декларувати не менше 240-250 тис. грн. на рік. А тепер ще раз загляньмо у їхні декларації (див. «Номер один» №№15-17 за 2016 р.) і зробімо для себе висновок по кожній персоналії, чи бачимо скромне життя, скромний одяг чи транспорт наших можновладців?..

Віталій Попович

 

А тим часом…

– Середня заробітна плата по Україні становить 4585 грн., по Тернопільській області – 3211 грн. На руки люди отримують суму за мінусом 20 відсотків.

– Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – 1330 грн. У Мінсоцполітики нещодавно заявили, що цей мінімум треба підняти хоча б у два рази, бо він не відповідає дійсності.

– Середня заробітна плата головного спеціаліста ТОДА після сплати податків – 1500 грн. Чи віримо ми у відсутність корупції і добросовісність виконання своїх обов’язків чиновниками за таку зарплату?..

Номер Один

Коментарі вимкнені.