День відкритих дверей у тернопільському виші: новий формат
Хороший та відданий своїй професії лікар починається зі здібного абітурієнта. Цей постулат і став відправною точкою реформ у вищій медичній освіті. І хоча до початку вступної кампанії ще доволі часу, в ТДМУ вже зараз гостинно відчинені двері для всіх, хто бажає навчатися в нашому виші. Чим відрізнятиметься набір першокурсників наступного року від цьогорічного, які преференції для абітурієнтів підготували в ТДМУ, як оцінюють навчання у нашому університеті нинішні студенти? Відповідь на розмаїті запитання змогли отримати всі, хто завітав у неділю, 11 листопада, на День відкритих дверей.
В актовій залі адміністративного корпусу ТДМУ зібралися юнаки та дівчата з Тернопілля та інших областей України. Чимало з них прийшли разом з батьками, хтось у товаристві брата або ж сестри чи друзів, які вже стали студентами нашого університету. Активно долучилися до заходу студенти та активісти університету, члени студентського парламенту. Аби майбутні спудеї краще ознайомилися з життям вишу, нинішні зорганізували цікаві зустрічі з медичною атрибутикою, проспектами та наочним приладдям прямісінько у фойє адмінкорпусу. Про насичене та цікаве студентське життя в ТДМУ їм розповіли самі студенти, а спільні майстер-класи допомогли краще відчути, що саме медицина є їхнім покликанням. Разом з майбутніми лікарями вони реанімували пацієнтів, навчалися методам гігієни ротової порожнини на муляжах, щось розглядали під скельцями мікроскопів. Відтак усі присутні перейшли до актової зали, щоб більше дізнатися про наш навчальний заклад, а також перспективи вступу та навчання в медичному виші.
Присутніх тепло привітав проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай.
– Радий щиро вітати вас у стінах Тернопільського медичного університету ім. І. Горбачевського, а також передати слова вітання від ректора ТДМУ, професора Михайла Михайловича Корди. За результатами рейтингової оцінки діяльності вищих медичних закладів України, наш університет є лідером в організації освітнього процесу серед вищих медичних навчальних закладів за всіма показниками діяльності, – зазначив Аркадій Гаврилович. – Загалом студенти здобувають освіту на медичному, фармацевтичному, стоматологічному факультетах, у навчально-науковому інституті медсестринства, діє навчально-науковий інститут післядипломної освіти. В навчально-науковому інституті медсестринства навчання проводять за денною та дистанційною формою. ТДМУ – єдиний в Україні медичний виш, де запроваджено дистанційну форму підготовки медсестер-бакалаврів і магістрів, за якою навчаються студенти зі Сполучених Штатів Америки, Канади, Ізраїлю та, звісно, України. Потужними є медичний, фармацевтичний факультети, всі викладачі мають науковий ступінь, вчене звання, а кафедри очолюють доктори фармацевтичних наук. Останніми роками у нас готують фахівців з фізичної реабілітації та ерготерапії за спеціальностями «Здоров’я людини», та за напрямком «Громадське здоров’я», а цього року розпочали підготовку майбутніх парамедиків. Наші кафедри та лабораторії обладнанні найсучаснішою технікою, у виші проводять найсучасніші наукові дослідження. Університет активно співпрацює в міжнародних наукових проектах. Студенти Тернопільського медичного університету мають можливості для навчання впродовж року чи півроку в найкращих університетах Європи та США. За шістдесятилітню історію нашого університету досягнуто чимало – інститут став академією, згодом університетом і перетворився в потужний навчальний заклад. Він є членом Європейської асоціації університетів. ТДМУ – учасник міжнародного проекту ERASMUS MUNDUS MEDEA, спрямованого на організацію академічних обмінів. Торік серед студентів усіх вищих медичних закладів України саме студенти нашого вишу вибороли найбільше призових місць з предметних олімпіад. Це підтверджує той факт, що у нас добре дбають про професійну підготовку студентів, вони володіють ґрунтовними знаннями. Якщо вступите до нашого університету, то самі переконаєтеся, що в ТДМУ використовують найсучасніші інформаційні технології навчання. Всі найновіші в медичній науці засоби втілюємо в навчальний процес, зокрема, комп’ютерні технології, які постійно вдосконалюємо.
Із зацікавленням слухали присутні голову студентського парламенту Роману Павлюк, яка розповіла про враження від навчання в ТДМУ, а також поділилася своїми спогадами, коли вона була абітурієнткою. «Моя сім’я мешкає в Києві, а здобувати фах я вирішила в Тернополі, й уже з перших днів навчання зрозуміла, що зробила правильний вибір. У ТДМУ надзвичайно доброзичливе ставлення викладачів до студентів, завжди можна підійти та отримати консультацію, тут створені гарні умови для навчання, відсутня корупція. Взагалі ж Тернопіль – це дуже затишне місто, немає такого шаленого ритму, як у Києві. В Тернополі невеликі відстані, не потрібно витрачати час на тривалі переїзди, а натомість можна встигнути набагато більше й використати його для саморозвитку, добрих справ. Я обрала студентське самоврядування, де для мене відкрилося багато можливостей запровадити якісь нові власні проекти, привернути до них увагу студентського товариства. Мені віриться, що я зреалізую власні задуми як голова студентського парламенту, бо маю підтримку багатьох людей, а особливо – адміністрації університету, в нас тісні контакти, продуктивна співпраця. Нас розуміють у ректораті, завжди надають не лише моральну, але й фінансову підтримку, і це дуже важливо. Спілкуючись зі студентами інших вишів, своїми друзями, які навчаються у столиці, зрозуміла, що не помилилася у виборі, моє рішення було правильним, тому й раджу вступати до нашого вишу, який відкриє перед вами нові можливості, а найголовніше – ви здобудете міцні знання, щоб оволодіти професією. Торік студентський парламент долучився до Дня відкритих дверей у ТДМУ, а цьогоріч ми вирішили зробити це яскравіше, взяли участь більше студентів. У кожного з них є бейджик, отож усі, хто бажає, можуть звернутися та запитати про те, що їх цікавить. Сьогодні свої знання та навички демонструють студенти, які співпрацюють з Всеукраїнською радою реанімації, Товариством Червоного Хреста України, а також представляють кафедри ТДМУ. Зверніть увагу, який стенд розгорнули студенти стоматологічного факультету, він чи ненайбільший, презентують свою структуру й члени студентського парламенту. Усі охочі можуть сфотографуватися у фотозоні, яку організували волонтери ТДМУ, а майбутні студенти ще й, одягнувши медичний халат, зробити світлину про День відкритих дверей».
Відповідальний секретар приймальної комісії, доцент Григорій Загричук докладно розповів про умови вступу до ТДМУ 2019 року, терміни й порядок подачі документів, зазначивши, що вступна кампанія розпочнеться 10 липня. Прийом заяв і документів від вступників розпочнеться 10 липня й закінчиться 16 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів, та 22 липня – для осіб, які вступають лише за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. Всі ті абітурієнти, які не мають жодних пільг, подаватимуть заяви на денну та заочну форму навчання лише через реєстрацію в електронних кабінетах. Якщо абітурієнт не має можливості подати заяву через електронний кабінет, то, як зазначив Григорій Загричук, університет традиційно впродовж останніх двох років створює консульта-ційний центр. Він розпочне свою роботу вже з 1 липня, і вступник може прибути до вишу, консультанти допоможуть подати електронну заяву не лише до ТДМУ, а й до інших навчальних закладів. Також Григорій Ярославович детально розповів про умови вступу для абітурієнтів з дипломом молодшого спеціаліста та про небюджетну конкурсну пропозицію університету за лікарськими спеціальностями на місця контрактної форми навчання.
Заступник декана медичного факультету, доцент Ігор Драч мовив про матеріально-технічну базу та умови навчання студентів медичного факультету: «Наш факультет – найбільший у ТДМУ, нині тут навчаються 2,6 тисячі студентів за спеціальностями «Медицина», «Лікувальна справа», «Медико-профілактична справа», «Здоров’я людини», «Фізична реабілітація», «Фізична реабілітація». «Фізична терапія. Ерготерапія (бакалаврат плюс магістратура)», «Біологія». Навчальний процес на семи кафедрах забезпечують 445 викладачів, з яких 322 кандидати наук і 74 – доктори наук». Ігор Дмитрович розповів про спеціальності, за якими проводять підготовку студентів, детально ознайомив з навчальною та науковою базою, яку постійно оновлюють. Теоретичну підготовку здійснюють на базі теоретичних кафедр, інша частина кафедр – клінічні. Вони містяться в усіх лікувальних закладах міста. ТДМУ перший з медичних вишів України зреалізував пілотний проект зі створення університетської лікарні, на її базі розташовані багато клінічних кафедр, студенти мають можливість, навчаючись, вдосконалювати практичні навички. Діють наукові гуртки та наукові товариства, щороку відбуваються міжнародні конгреси студентів і молодих вчених. Студенти факультету займають призові місця на всеукраїнських студентських олімпіадах.
Про навчання на стоматологічному факультеті, його про-фільні кафедри розповіла декан факультету, доцент Світлана Бойцанюк:
– Наш факультет – один з наймолодших, хоча з дня його заснування минуло вже 15 років. За цей час стоматологічний факультет поповнився викладацьким складом і розширив свої позиції щодо оновлення та зміцнення матеріально-технічної бази. Профільні кафедри стоматологічного факультету (терапевтичної стоматології, ортопедичної стоматології, хірургічної стоматології та стоматології дитячої) очолюють доктори медичних наук, професори. В клінічних залах – сучасне стоматологічне обладнання. Теоретичні знання та навички студенти мають можливість відточувати на сучасних фантомах і муляжах під час практичних занять, кожен студент забезпечений індивідуальним робочим місцем. Під керівництвом викладачів студенти проводять безкоштовні прийоми пацієнтів, відтак мають можливість застосувати здобуті навички під час лікувальної роботи та надавати стоматологічну допомогу соціально незахищеним верствам населення. Під час виховної роботи наші студенти долучаються до всіх культурно-масових заходів, які відбуваються в університеті. Вже відбувся дев’ятий випуск лікарів-стоматологів і ми пишаємося нашими випускниками, які нині належать до когорти провідних лікарів практичної медицини й науковців.
Декан фармацевтичного факультету, доцент Дмитро Коробко у своєму виступі зазначив: «Факультет почав своє існування 2000 року. За ці роки у нас багато здобутків, накреслили подальші перспективи розвитку. Вже нарахували 14 випусків провізорів денної форми та шість – провізорів заочної форми навчання. Щодо навчального процесу, то він також відповідає найвищим стандартам, кожен студент має можливість отримати найновішу інформацію з питань фармацевтичної науки й практики, адже стати фахівцем без отримання сучасних фармацевтичних знань неможливо. Сформовано потужний викладацький склад. 49 викладачів факультету мають науковий ступінь. На п’яти кафедрах працюють 3 доктори і 46 кандидати наук. З них – 2 доктори і 24 кандидати саме фармацевтичних наук, адже специфіку фармації може знати лише провізор. Студенти традиційно займають призові місця в конкурсах на кращу студентську наукову роботу в галузі фармацевтичних наук, що проводять на базі Національного медичного університету ім. Богомольця, на всеукраїнських олімпіадах за фахом «фармація». Тобто факультет готує високоякісних фахівців, а для навчання студентів створені максимально сприятливі умови».
Доцент кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими ННІ медсестринства Юлія Данилевич розповіла про професію медсестри, яка завжди й у всі часи є надзвичайно потрібною та яку можна здобути в стінах ТДМУ. Але якщо раніше медсестру вважали виконавцем вказівок лікаря чи його помічником, то такий підхід відходить у минуле. «Нині медсестринство – це окрема галузь охорони здоров’я, адже на ринку праці необхідні спеціалісти з вищою освітою, тобто медсестри-бакалаври, медсестри-магістри, які можуть працювати в сучасних клініках на посадах головних медсестер, старших медсестер, завідувати геріатричними центрами, хоспісами. Згідно із Законом України «Про вищу освіту» медсестер такого рівня мають право навчати вищі навчальні заклади 3-4 рівня акредитації, тобто інститути медсестринства, а також медуніверситети. Щоб здобути гарні знання, треба вибрати відповідний навчальний заклад, де є і потужний викладацький склад, і матеріально-технічна база, а в ТДМУ створені такі умови. 80 відсотків дипломів наших випускників визнані за кордоном. Чотири роки поспіль наші студенти мають можливість навчатися за кордоном за програмами обміну студентів, зокрема, в університетах Канади, Польщі, а також стажуватися чи проходити практику в інших країнах. Наш інститут медсестринства підтримують меценати, а це доброчинці із США та Канади, які надають одноразову іменну стипендію кращим студентам. У ННІ медсестринства діють й ґрантові проекти, в яких майбутні медсестри беруть участь», – зазначила доцент Юлія Данилевич.
З кваліфікаційними вимогами та програмами навчання для здобуття нової спеціальності «парамедик» присутніх ознайомив завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини ТДМУ, професор Арсен Гудима. Він у деталях розповів, чому необхідно готувати парамедиків в Україні, які особливості їх підготовки. Тривалість навчання майбутніх парамедиків становитиме три роки (180 кредитів). Під час першого року навчання майбутні парамедики будуть здобувати загальну освіту, яка відповідає освітньому рівню «бакалавр» з одночасним отриманням умінь і навичок рятування людини шляхом вивчення розширеної першої допомоги. На ІІ і ІІІ курсах вони освоюватимуть вищий рівень рятувальної медицини – розширену екстрену допомогу. Маючи освітній рівень «бакалавр», парамедики зможуть продовжити освіту в магістратурі. Парамедик – універсальний фахівець з ургентної кардіології, педіатрії, акушерства та гінекології, травматології й інших медичних спеціальностей. Процес підготовки парамедиків відбуватиметься під егідою Агенції екстреної медицини, зазначив Арсен Гудима.
На завершення зустрічі майбутні абітурієнти та їхні батьки мали можливість поставити запитання щодо умов вступної кампанії-2019 та навчання в ТДМУ, а також відвідали музей у морфологічному корпусі університету.
Лариса ЛУКАЩУК,
Яніна ЧАЙКІВСЬКА (фото)
Джерело: видання ТДМУ “Медична академія”
Коментарі вимкнені.