Чому з сесії зняли проект рішення про Генплан Тернополя (думки депутатів)

У порядок денний сьомої сесії Тернопільської міської ради 21 квітня було внесене питання щодо змін до Генерального плану міста. Проте міський голова запропонував зняти його. Більшість підтримала. Як пояснюють самі депутати – їм потрібен час, аби вивчити пропоновані зміни та порадитися із громадою. Окрім того, не всі бачать механізм покарання винних у порушеннях Генплану, якщо такі виявляться.   

Ми запитали у депутатів:

  • Чи підтримали б вони Генплан, якби довелося голосувати зараз?
  • Чи бачили Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010-му році?
  • Що робитимуть у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місці постав житловий будинок?

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

(Позиція фракції) Володимир Місько:

Генплан пропонуємо зняти з порядку денного, оскільки депутати не встигли його детально вивчити. Треба проаналізувати кожен пункт, щоб знати за що голосуємо і за що в кінцевому результаті несемо відповідальність.

Проблема цього питання у тому, що проект рішення «Про затвердження містобудівної документації «м. Тернопіль. Внесення змін до Генерального плану міста»… пішов у порядок денний на сесію, але розробники цього проекту не працювали з депутатами. Тобто не показували що було і як стало, протокол розбіжностей, не пояснили на що варто звернути увагу. Здебільшого посилалися на те, що частина інформації є секретною.

Але Генеральний план міста затверджувати треба – ми це чудово розуміємо.

Чи бачили ви Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010 році?

Ні.

Яке рішення приймати депутатам у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місці зведений, приміром, житловий будинок?

Треба консультуватися з фахівцями, вивчати правове поле, щоб знати де закінчуються наші повноваження і що ми можемо вдіяти у таких випадках.

 

ВО «Батьківщина»

(Позиція фракції) Андрій Артимович – керівник фракції «ВО «Батьківщина» в міській раді; голова постійної комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі:

Документ має бути досліджений, депутати мають поступати колегіально, прислухатися до думки один одного і вирішувати питання спільно.

(Особиста позиція) Андрій Артимович – керівник фракції «ВО «Батьківщина» в міській раді; голова постійної комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі:

Затвердження Генерального плану місту необхідне. Це важливий технічний документ, який закріплює певні правила, тому його обов’язково треба підтримувати.

Я розумію бажання депутатів ознайомитися з ним глибше. Для цього потрібен час.

На сьогодні досягнуто прозорих домовленостей з міським головою, кожна фракція бере на себе відповідальність за вивчення певних частин Генплану і кожен депутат напрацює по своєму округу зауваження, якщо такі є. Така практика збільшує відповідальність депутатів.

Я знаю, що за Генплан відповідали досить серйозні фахівці, які приклали дуже багато зусиль, щоб він був підготовлений згідно тих норм, які мають бути. І тому не думаю, що в когось викликатиме запитання технічна сторона цього документу.

Чи бачили ви Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010 році?

Яке рішення приймати депутатам у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місці зведений, приміром, житловий будинок?

Звичайно що є конфліктні питання, які існують багато років. По них вже є напрацьовані, рішення. Але треба ще зібрати пропозиції депутатів.

Тому я би пропонував зафіксувати теперішню ситуацію із Генеральним планом міста – затвердити реальну картину. Адже поки ми обговорюємо, то належного контролю немає. І якщо когось цікавить, куди зменшилася якась земельна ділянка у порівнянні з Генпланом 2010-го року, чи навпаки збільшилася, то ніхто не заважає досліджувати дане питання. Є для цього правоохоронні органи, судова система, прокуратура.

 

ВО «Свобода»

(Позиція фракції) Роман Навроцький – очільник фракції в міській раді; член комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі:

Депутати не ознайомлені належним чином із підготовленим проектом рішення. Відтак, доцільно зняти це питання з порядку денного і відправити на доопрацювання.

Кожен депутат подивиться по своєму округу, які зміни пропонується внести, вивчить доцільність внесення цих змін, і тільки після цього доречно буде повернутися до питання Генплану на одній із наступних сесій, – коментує Роман Навроцький виданню galas.

(Особиста позиція) Іван Сороколіт:

Чи бачили Ви Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010 році?

Ґрунтовно не мав можливості ознайомитись.

Яке рішення приймати депутатам у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місці зведений, приміром, житловий будинок?

Приймати виважені рішення. Щоб вийти з патової ситуації, ймовірно, варто буде  приводити частину таких ділянок Генплану  у відповідність до фактичного стану території. Але повністю підтримую, що за такі “сміливі будови” хтось має понести відповідальність.

 

Радикальна партія Олега Ляшка

(Позиція фракції) Святослав Півторак – очільник фракції в міській раді;секретар комісії міської ради з питань містобудування:

Ми це питання ще не вивчили детально, тому поки-що утримуємось від голосування.

Планується, що головний архітектор міста доповідатиме кожній фракції. Тоді ми зможемо кожен пункт вивчити і бачитимемо, чи немає порушень.

Чи бачили Ви Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010 році?

Він потребує детального аналізу.Вивчити старий генплан я ще не встиг.

Яке рішення приймати депутатам у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місці зведений, приміром, житловий будинок?

Якщо є питання зелених зон – наша фракція категорично проти таких забудов і ми не будемо такі рішення підтримувати.

Плануємо вивчати проблемні питання, робитимемо виїзну комісію. Я б долучив і журналістів, і громадські організації, і активістів. Щоб спільно вивчати ситуацію та знаходити вихід.Адже це – нонсенс, коли замість того, щоб датитернополянам право на відпочинок у зеленій зоні, чиновники ТМР знищують її і підписують документи, які дозволяють забудовникам звести на цьому місці чергову високоповерхівку.

Це – нонсенс, коли замість того, щоб озеленити Тернопіль, з нього роблять промзону без квітів, дерев і ставків.

І жодне рішення, яке спрямоване проти інтересів тернополян ми не будемо підтримувати.

Громадянська позиція

(Рішення фракції) Петро Ландяк – очільник фракції в міській раді:

Ми не можемо голосувати. Хоча й розуміємо, що затягувати з Генпланом не варто. Адже порушення продовжуються, а у нас, українців, у тому числі депутатів, нема духу і волі заблокувати такі речі і прийняти рішення про демонтаж споруди, яка уже збудована.

Особисто я би хотів, щоб нам вдалося врятувати ситуацію принаймні там, де можна – де ще не стала нога будівельника. Тоді можна вважати, що для Тернополя ми зробили велику справу.

Чи бачили Ви Генеральний план Тернополя, затверджений у 2010 році?

Я є членом погоджувальної комісії щодо розгляду пропозицій громадськості до містобудівних документацій «м. Тернопіль. Внесення змін до генерального плану міста», «м. Тернопіль. Коригування плану зонування території міста». Із листопада вона засідала лише раз.

Проблем є дуже багато і комісію створили, але реально ніхто ніяких документів не показував, нічого не обговорювали – як можна голосувати?

Яке рішення приймати депутатам у випадку, коли у попередньому Генеральному плані земельна ділянка була позначена, як зелена зона, а зараз на її місцs зведений, приміром, житловий будинок?

В такому випадку я ставив би питання відповідальності тієї особи, яка готувала проект рішення, що виноситься на сесію. Адже стартовим порушенням у випадку такої забудови є рішення сесії «надати земельну ділянку, змінити цільове призначення»… Але ж сесія не в праві приймати таких рішень, тому що це зміна генплану. Спочатку треба було би внести зміни до Генплану.

Маючи рішення сесії, управління архітектури робить наступне порушення: видає містобудівні умови і обмеження на будівництво. На основі цього будівельник проектує…

Ми можемо не затвердити такі зміни, проте утвориться патова ситуація – як для будівельника, так і можливо для людей, які купили там квартири…

Депутати, як щирі і добродушні українці часто у подібних випадках ідуть на компроміси, закриваючи очі на порушення, що призводить до безкарності, а відтак і нових порушень. Тобто, що маємо – те маємо. Однак маємо набиратись духу зупиняти ці негативні процеси…

 

Нагадаємо, генеральний план – це найважливіший документ, який відображає процес розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Цей документ описує як поточний стан розвитку міста, так і план на найближчі 15-20 років.

Довідка cityplan: «Чому генплан важливий для мешканців міста?»

Екологія та безпека. Неузгоджене з громадянами, а іноді відверто незаконне будівництво призводить до зникнення прибудинкових дитячих і спортивних майданчиків, порушення будівельних і санітарних норм. порушень можна було б уникнути, якби міська влада дотримувалась положень генеральних планів міст, а громадяни знали про їх зміст і також стежили за їх виконанням. Адже розташування житлових, рекреаційних, промислових, транспортних зон, їх межі відображаються в генплані.

Ознайомившись із генпланом, ви зможете дізнатися, чи не планується будівництво нової магістралі або торгового комплексу на території парку поруч із вашим будинком, а також, чи не знаходиться ваше житло в районі радіаційного, хімічного або шумового забрудне

Вартість житла та зручність проживання. Для того щоб швидко зорієнтуватися, де краще придбати нову квартиру або будинок, варто познайомитися з генпланом міста. Там ви зможете ознайомитися з інфраструктурою цікавого для вас району, а також із планами будівельних робіт на найближчі 15-20 років. Може бути, через 10 років поруч із вашим житлом з’явиться аеропорт або вокзал, або ж, навпаки, прямо перед вікнами виростуть багатоповерхові офісні будівлі.

Конфіскація нерухомості для суспільних потреб. Часто люди, що проживають насамперед у старій частині міста, не підозрюють про те, що їх приватна власність може стати об’єктом конфіскації. Генеральний план може передбачати реконструкцію окремих зон міста, що як правило супроводжується відселенням мешканців районів реконструкції. У таких випадках власникам конфіскованої нерухомості мають виплатити  компенсацію.

Конфіскація нерухомості може торкнутися не тільки жителів старих районів, але й власників дачних ділянок і городів, фермерів, які володіють землями в безпосередній близькості до міської межі.

Список причин, через які генеральні плани важливі для громадян, можна продовжувати й далі. Рано чи пізно кожній людині доводиться вибирати місце проживання, купувати чи орендувати на  тривалий час житло. Саме тому відкритість і доступність генеральних планів важлива.

Підготувала Вовк Любов

Коментарі вимкнені.