“Хімічили” усі – у Тернополі провели “Scientific Fun – Наукові пікніки в Україні” (фоторепортаж)

Новий неординарний проект «SCIENTIFIC FUN – НАУКОВІ ПІКНІКИ В УКРАЇНІ» стартував 7 вересня у Тернополі.  Організатори показали тернополянам, що наука – це не формули і схеми. Це – все, що нас оточує. Мета проекту – популяризація науки простим, зрозумілим і практичним способом за допомогою демонстрації цікавих експериментів широкому загалу. Згодом ці експерименти зможуть зробити діти самостійно, вони будуть корисні і для вчителів, які зможуть використовувати їх у своїй педагогічній практиці. 

«О, там якась хімія!» – вигукують дітлахи і біжать до найближчого намету на Театральному майдані. Більше 20 шкіл, університетів, організацій сьогодні створили тут лабораторію під відкритим небом.

 –   Я у школі з хімією, м’яко кажучи, не дружила. Але якби мені показували такі речі, як тут – все було б інакше! – зізнається філолог Світлана.

Кружляє гелікоптер, повзають хімічні фараонові змії і полімерні черв’яки, тріскають велетенські мильні бульбашки, працює магнітна гармата, лава-лампа і керовані роботи – чого тільки не побачиш у руках молодих науковців. Дітлахи поруч готують шашлик з повітряних куль і проводять експерименти зі звуком.

Учень 9 класу школи «Гармонія» Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола Олег демонструє, як за допомогою соди і оцту надути повітряну кульку.

–   Взяти участь у науковому пікніку мені запропонувала вчителька хімії Ольга Іванівна. Вона дуже захоплюється різними експериментами і всіляко заохочує нас. Зрозуміло, що хімія – мій улюблений предмет.

Тут же на тарілці крутяться так звані «фараонові» змійки. Їх секрет  у горінні таблетки глюконату кальцію. А фонтанчик з моркви – це природній насос. Школярі з ентузіазмом пояснюють глядачам суть всіх наукових «фокусів». «Хімічать» і молоді дослідники в білих халатах з Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.

Чому плаває «картезіанський водолаз» і як зварити сардельку в лабораторних умовах знають фізики з ТНТУ ім. І. Пулюя. Викладач цього вузу Юрій Скоренький пояснює, що ці досліди покликані зацікавити дітей, яким іще рано до університетських лав та показати важливість науки у повсякденному житті.

Марія та Вікторія працюють у науково-дослідній лабораторії порівняльної біохімії та молекулярної біології ТНПУ ім. В. Гнатюка. З власної ініціативи дівчата вирішили продемонструвати на молюсках дослідження забрудненості води Івачівського ставу.

–   Раки та молюски – показники чистоти води. Ми вводимо червоний барвник у клітини молюсків. Лізосоми – «нирки» молюсків – мають виводити його з організму. У нас цей барвник виводиться за 7 хвилин, а в ідеалі – за 20. Це означає, що вода забруднена. І у Тернопільському озері краще не плавати, вода там забруднена, одного року ми знайшли там кадмій.

Які саме досліди показуватимуть 7 вересня тернополянам задовго до заходу визначали організатори.

–   Заявок надійшло дуже багато, ми вибирали те, що буде цікавим для різних категорій людей, і для дітей, і для їх батьків, – розповідає Ольга, організатор від Молодіжного центру зайнятості. – І також те, що не є затратним, що можливо продемонструвати публіці.

Наука – майже як магія з опівдня до шостої вечора – оживає у нашому місті вперше в Україні. Смакувати науку – весело. Таке кредо «Наукових пікніків», що відбуваються за підтримки Тернопільської міської ради, Наукового центру Коперника (м. Варшава) та Центру міжнародних ініціатив. У найближчий місяць такий захід матиме продовження ще у 4 містах України: Львів, Київ, Луганськ, Харків.

Марія Богданович, Тернопільська Липа

Коментарі вимкнені.