Гуртожитки у Тернополі – не для кожного студента

Облуплені брудні стіни, черги в душ, захаращені коридори, а плата — 1000 грн за семестр. Це те, до чого звикли студенти деяких гуртожитків. Утім, є в Тернополі і житло для студентів зі свіжопобіленими стінами, справними душовими і пралками, пише 20 хвилин.

– Іноді, перебуваючи в кімнаті свого гуртожитку, уявляю собі, що я у тюрмі, – сміючись, каже Володимир, який мешкає у гуртожитку педуніверситету №2. – Залишилось ще два роки, і вийду звідси…

Аби подивитися, як живуть студенти, які навчаються у Тернополі, кореспондент обійшов кілька гуртожитків різних вузів. У деяких — захаращені коридори та брудні стіни. В інших — свіжий ремонт і душові кімнати у кожному блоці.

Потрапити у гуртожиток сторонньому не так просто. Тому люди, які ніколи не жили у студмістечку, мало уявляють життя у ньому.

Свій обхід починаю із гуртожитка №5 технічного коледжу. Під дверима багатоповерхівки стоять близько десятка хлопців. Хтось курить, хтось просто спілкується.

Пішки на восьмий поверх

Підходжу до групки молодих людей і прошу їх, аби показали своє студентське житло.

– Добре, але якщо ви нас не спалите, – каже студент Андрій. – Бо не думаю, що адміністрації сподобається, що ми показуємо це страхіття журналістові.

Піднімаюся на 4 поверх пішки вузькою сходовою кліткою. На балконах сушиться одяг. Подекуди в коридорах стоять старі меблі та всіляке залізяччя.

  •  Загалом у нас не так погано. Я бував і у набагато страшніших гуртожитках, – каже Андрій. – У нас на поверсі є навіть пральна машина. Але ремонт би не завадив. Кожен ранок починається із того, що дивлюся на цю облуплену стіну — коли йду до умивальника чистити зуби. То звідки тут брати позитивний настрій на весь день?

У гуртожитку Медуніверситету № 2 не так давно зробили ремонт.

– Наш заклад один з найкращих у місті, – каже директор студмістечка Юрій Балабан. – Ходімо на будь-який поверх і у будь-яку його частину і переконаєтеся.

Піднімаємося ліфтом на 5-ий поверх і йдемо у праве крило закладу. Стіни тут чисті і пофарбовані. На кухні газова плитка. У кожному блоці — душ і туалет. Ніде труби не протікають та немає іржавих облуплених стін, як це трапляється у деяких інших гуртожитках Тернополя.

– Ось моя кімната, – показує студентка медуніверситету Оксана Бабій. – Тут трохи безлад. Просто не встигла прибратися. Але побутові умови нас цілком влаштовують.

Зайти у гуртожитки музучилища ім. Крушельницької і технічного університету кореспондентові не вдалося. Не знайшлося студентів, які провели б усередину. Та згодом журналіст потрапив у гуртожиток економічного університету.

Слухати музику чи вчитися

У гуртожитку – довгий коридор, вздовж якого – десятки дверей. За ними живуть студенти.

– Вибачайте, у свою кімнату не поведу, бо у мене там бардак, – сміється студент Володимир. – Але в цьому я уже сам винен. У нашому гуртожитку досить непогано. Дратує те, що в туалет чи душ треба йти довгим коридором. Але приємно, що приміщення у більш-менш нормальному стані.

За словами хлопця, найбільшою незручністю життя у гуртожитку є не побутові умови, а те, що доводиться ділити кімнату ще з кимось.

– Коли я маю вчитися, хлопці хочуть говорити чи слухати музику, – каже студент. А коли я хочу розважатися, вони вже беруться за книжки. Важко отак підлаштовуватися один під одного.

Далі йду у студмістечко педуніверситету. Поміж багатоповерхівками ходить багато студентського люду. Знайомлюся з дівчиною, яка повертається додому, у гуртожиток №5.

– У нас порівняно з іншими чудово, – каже Катерина. – Стіни свіжопофарбовані. Туалет і душова — у кожному блоці. Ремонт два роки тому зробили. Раніше усе не так добре було.

Душ – у підвалі

Заходжу у кухню гуртожитку. Там стоять дві електричні плитки, стіл та умивальники. Велика кімната здається порожньою. В куті стоїть розкладна драбина, а у повітрі відчувається запах свіжої фарби.

– Ремонт зробили давно, але тепер щось дофарбовували, – каже студентка. – Та ви пішли би у гуртожиток №2. Там усе набагато гірше. Запитайте у студентів, який у них душ…

Дослухаюся до поради студентки і йду в інший гуртожиток. Хлопці, які стоять біля входу, обіцяють мене провести.

– Зараз, тільки перепустку винесу, – каже темноволосий студент.

За п’ять хвилин повертається і заперечно хитає головою.

– Вибачай, директор зараз у корпусі, тому провести не можу, – каже він.

Та про те, в яких умовах у цьому гуртожитку живуть студенти, розповідають інші його мешканці.

– Душові – у підвалі, – каже студент Володимир. – Умови там, зрозуміло, не найкращі. Так ще й, окрім цього, великі черги. Думаю, у тюрмі приймають душ так само. А поки вранці стоїмо у черзі, щоб помитися, то можна і до занять підготуватися.

Утім, як запевняє студент, такими умовами більшість студентів не переймається. Усі розуміють, що це тимчасово. Отак і живуть.

Як добитися нормальних умов

Домогтися, аби у вашому гуртожитку зробили ремонт, полагодили сантехніку або вирішили інші проблеми, складно, але реально. У цьому переконує голова правління Спілки молодіжного самоврядування Тернополя Ігор Процик.

Для цього студентам потрібно об’єднатися і діяти чітко та впевнено.

– У кожному гуртожитку є студрада. Вона зазвичай формується із студентів, які є старостами поверхів, – каже Ігор Процик. – Саме ця студрада і має діяти, заручившись підтримкою жителів гуртожитку. Для цього варто чітко окреслити проблему та зібрати підписи студентів, аби показати, що це турбує не одну людину, а всіх.

Проблему варто викласти на папері і скопіювати цей документ у двох екземплярах. Окрім того, треба вказати шляхи вирішення цієї проблеми, які бачать студенти.

– Звертайтеся до адміністрації гуртожитку письмово, – каже голова спілки. – Бо якщо ви прийдете до адміністрації і просто розкажете їй про проблеми, це можуть дуже швидко забути. А на письмове звернення вони мусять відреагувати. Тому зареєструйте звернення у канцелярії і заберіть копію з печаткою для вхідної документації і датою.

Якщо ж адміністрація гуртожитку не реагує, можете звертатися до проректора, який відповідає за господарську частину, у тому числі за гуртожитки. Врешті, якщо проблема не дріб’язкова, можете занести своє звернення і до ректора університету.

– Та якщо проблеми справді глобальні, як-от капітальний ремонт чи заміна комунікацій, не сподівайтеся, що вашу проблему вирішать одразу, – каже Ігор Процик. – Для цього доведеться докласти багато часу і зусиль. Але домогтися успіху реально.

-1 thoughts on “Гуртожитки у Тернополі – не для кожного студента

  • 21:56 | 6.10.2013 о 21:56
    Permalink

    Є гуртожиток – є проблема. Проблема розуміється у ВИШУ. Тому у Тернополі є такі навчальні заклади (приватні) у яких немає гуртожитків. Виші свідомо від них відмовляються, адже це лишні затрати. Проживання студентів під час навчання це головна біль самих студентів та їх батьків. Особливо тих батьків діти яких вступають на навчання після 9-го класу. Хто повинен контролювати ВИШ щодо наявності студентського гуртожитка: служба неповнолітніх, обласне управління освіти чи МОН???

Коментарі вимкнені.