За борг понад 10 000 можуть відібрати квартиру. За опір – арешт…

Набуває чинності новий закон “Про виконавче провадження, який істотно посилює можливості в отриманні боргу: приховати своє майно стане набагато складніше, як і виїхати за кордон, не сплативши, скажімо, за світло і газ, крім того, виселитися з житла, за рішенням суду, людина відтепер буде зобов’язана в двотижневий термін замість двомісячного.

Однак закон вводить заборону на вилучення вашої єдиної квартири, якщо борг не перевищує 9400 гривень. Також з’явилася відповідальність за погрози і побої держвиконавців розлюченими боржниками. Тепер винного не тільки оштрафують на 1700-2400 грн., але й можуть посадити на 2-5 років. А от дію або бездіяльність держвиконавця як кредитору, так і боржника можна лише оскаржити письмово його начальнику і чекати відповіді.

Як пише газета Сегодня, українці до закону ставляться по-різному. За закон ті, хто, наприклад, роками не може домогтися отримання заборгованих аліментів. Ну а проти, звичайно, ті, у кого є борги за кредитами або комунальними платежами.

За словами правознавця Василя Мірошниченка, закон допоможе хоч якось почати справлятися з кризою заборгованостей, які люди не хочуть платити, незважаючи на рішення судів. “Суттєво повинен прискоритися процес стягнення боргу, тому що раніше кожне рішення виконавець зобов’язаний був узгоджувати з боржником, а за новим законом, це не потрібно. Правильно, що виконавці отримали право безкоштовного доступу до всіх баз, в які занесено майно боржника – бази БТІ ( квартири), ДАІ (автомобілі), земельний кадастр, – говорить Мірошниченко. – Логічно, що держвиконавці безпосередньо (а не через МВС) отримали право обмежувати виїзд боржників за кордон, тому що через забюрократизованість процедури багато тих, хто заборгували великі суми, встигають назавжди виїхати”.

Адвокат Тетяна Монтян вважає, що “зараз борги віддають тільки боягузи і лохи”: “Хотілося, щоб він допоміг виконання судових рішень, а в це віриться насилу. Виконавці і раніше, мало зацікавлені у вибиванні мільйонних боргів – у цьому випадку хабарі за затягування справи набагато перевищують премію за його виконання”.

10 основних фішок “стягувального закону”

Житла не позбавлять, якщо ви винні до 10 000 грн.

Якщо сума боргу не перевищує 10 розмірів мінімальної зарплати (з 1 січня – 9410 грн.), заборонено звертати стягнення на єдине житло боржника і ділянку землі, на якій воно розташоване.

Іншими словами, якщо ви винні більше 9410 грн. і компенсувати їх за рахунок того, що маєте, не можете – вашу єдину квартиру можуть забрати. В цьому випадку людина або купить менше за площею житло (якщо залишок після виплати боргу це дозволить), або їй доведеться знімати чужі кути.

Другу квартиру можна заарештувати за невеликий борг

Держвиконавець отримав право стягувати борг за рахунок майна, в тому числі нерухомості, оскільки тепер він вирішує, що з вас узяти.

Юрист Василь Мірошниченко говорить, що в старому законі боржник мав право сам визначати, на яке майно в першу чергу накладається стягнення, в новому цього немає. Але зазначено, що виконавець повинен стягувати борг за рахунок майна тільки в розмірі і обсязі, необхідному для погашення боргу, оплати виконавчих дій (наприклад, при арешті і вилучення автомобіля – виклик евакуатора) і всіх штрафів. Тобто, якщо в людини є дві квартири і машина – і борг 5000 грн., то не можна за це заарештувати квартиру, – тільки авто. Тобто квартиру за мізерний борг можуть заарештувати, тільки якщо заарештовувати більше нічого (ні ТБ, ні меблів, ні техніки), і якщо це ваша друга квартира. Але це може й обернутися на втрату житла за невеликий борг, якщо комусь (тому, хто має владу або банку) сподобалося ваше житло чи він просто хоче насолити: квартиру за рішенням суду продадуть нібито на аукціоні, але набагато дешевше за ринкову ціну, заберуть стягувачу тисячу і витрати на суди, а залишок повернуть вам.

На виїзд: два тижні замість двох місяців

Той, кого виселяють з житла за борги, зобов’язаний звільнити його в двотижневий термін. Після його закінчення держвиконавець може виселити його в будь-який момент (раніше було протягом 60 днів).

Приховати майно стало непросто

Для перевірки, яким майном ви володієте, судовий виконавець отримав безкоштовний доступ до всіх баз: БТІ, МРЕВ, земельного кадастру. Раніше боржникам (тим же аліментника) вдавалося вдавати з себе “бідних родичів”, говорять виконавці.

Як будуть збувати арештоване

Побутова техніка, рухоме майно вартістю до 2550 грн. і дорожче (якщо не заперечує боржник) продається через комісійну торгівлю, а нерухомість, автомобілі, морські, річкові та повітряні судна – тільки на аукціонах.

За борг з аліментів “настукають” міліції

За борг з аліментів більше трьох місяців виконавець має право продати майно боржника. Якщо не платити аліменти півроку і більше, настає кримінальна відповідальність (штраф 1700-3400 грн. або громадські роботи 80-120 годин, або виправроботи до 1 року або обмеження волі до 2 років).

Невиїзді

Держвиконавець має право через суд тимчасово обмежити право виїзду боржника-фізособи або керівника боржника-юрособи за межі України, поки не буде виконано рішення суду – щодо сплати будь-якого боргу (від кредиту та “комуналки” до аліментів) або виселенню. Це стосується закордонних відряджень, туристичних поїздок, виїзду на ПМЖ.

Штраф за ігнор

За ігнорування, невиконання боржником без поважних причин вимоги держвиконавця, а також за невідновлення на роботі незаконно звільненого керівником підприємства – штраф 240-680 грн. При повторному невиконанні – подвійний штраф і притягнення до кримінальної відповідальності (раніше такого не було).

Премії для завзятих виконавців

Держвиконавець, який своєчасно забезпечив виконання виконавчого документа в повному обсязі, отримує 5% від суми збору, взятого з боржника, але не більше 50 не оподатковуваних податком мінімумів (НМ дорівнює 17 гривень), тобто до 850 грн. Раніше було 2%, або 240 грн.

За погрози – штраф, за опір – арешт

За вплив на держвиконавця в будь-якій формі (умовляння, погрози, спроба дати хабар) з метою перешкоди виконання ним службових обов’язків – штраф до 100 НМ (1700 грн.) або виправработи до 1 року, або арешт до 3 місяців. За опір держвиконавцю (недопуск його в квартиру, перешкоджання вилученню майна або автомобіля) – штраф 100-200 НМ (1700-2400 грн.) або арешт на 3-6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років. За застосування насильства до держвиконавця або загрозу насильства (наприклад: “Я тебе вб’ю!”) – обмеження волі до 5 років або позбавлення волі на 2-5 років. Зараз не карається.

Олександр Панченко, segodnya.ua

Коментарі вимкнені.