Кліщі відкрили «сезон полювання»

Навесні у кліщів починається «сезон полювання». І триватиме він аж до пізньої осені. А коли врахувати, що цьогорічна зима була порівняно лагідною, то можна очікувати — кліщів буде особливо багато.

Краще звернутися до спеціаліста

Колись ми зі знайомими та їхнім синочком гуляли в парку. Малий досхочу набігався, наплавався на катамаранах, додому повернулися в гарному настрої. Аж тут хлопчик помічає на плечі якусь комашку. Запізно ми його виявили: клятий кліщ уже «пірнув з головою» під шкіру й годі було його «допроситися» вилізти.

Одразу почали згадувати, як позбутися причепи. Залили його олією. Думали, кліщ сам відпаде. Але він лише задихнувся і так і продовжував стирчати з руки. Пробували витягти, але за комахою натягувалася шкіра, а його голова й не думала вилазити. Помаленьку кліща розхитали, покрутили… І за кілька хвилин вдалося його витягти. Потім, щоби заспокоїти дитину, яка не на жарт розхвилювалася через паразита, і щоби дотримати кимось вчасно згаданих правил поводження з кліщем, вчинили його ритуальне спалення. Не буду вдаватися в комічні деталі, що робили з кліщовим прахом, але скажу тільки, що спогади про катамарани були трохи затьмарені.

Загалом процедуру ми провели правильно. Єдине зауваження, яке зробила завідувач відділення медичної паразитології обласної санепідстанції Олена Авсюкевич, це те, що, коли є можливість, варто звернутися в найближчий травмопункт, щоби паразита витяг спеціаліст. «Інакше не буде впевненості, — пояснила пані Олена, — що під шкірою не залишилося частинки кліща». Якщо можливості відразу звернутися до лікаря нема, то на кліща треба капнути олією чи одеколоном, щоби він задихнувся, а вже потім, легенько розхитуючи, викрутити. І все одно звернутися до лікаря, наполягає О. Авсюкевич. «Рекомендовано навіть пройти курс антибіотикотерапії», — додає. А все через те, що кліщі переносять хворобу Лайма. Красива назва, яка походить від назви американського міста Старий Лайм і нагадує про зелений лимон — лайм, насправді, якщо вчасно не зважити на симптоми, може перетворити людину на інваліда… Викликають її так звані борелії, бактерії роду спірохет. Хвороба підступна, каже Олена Авсюкевич, її інкубаційний період триває від одного до п’ятдесяти днів. Погано те, що люди інколи вже встигають забути, що їх укусив кліщ, і симптоми з укусом не пов’язують.

Деколи звертаються до спеціаліста тоді, як хвороба вже перейшла в хронічний стан. Найзатишніше недуга «почувається», коли вражає нервову, серцево-судинну системи, опорно-руховий апарат… На жаль, вузький спеціаліст може не відразу запідозрити хворобу Лайма.

Заховатися ж від неї майже ніде. Хіба в Антарктиді. Це єдиний континент, де її не реєстрували. На Тернопільщині це захворювання — не дивина. І, як не прикро, його рівень продовжує вперто зростати. За останню п’ятирічку кількість зареєстрованих випадків зросла вп’ятеро. Ще в 2005-му, наводить статистику завідувач відділення медичної паразитології, фіксували поодинокі випадки, а в 2010-му їх було вже 30. Цього року — п’ять. Що цікаво, всі цьогорічні випадки «перекочували» з попереднього року. Один із хворих розповів, що кліщ укусив його ще торік у жовтні, а по медичну допомогу він звернувся у березні, коли почали боліти суглоби. Це означає, що хвороба вже перейшла в хронічний стан.

Якщо кліщ укусив, то будьте уважними: піднялася температура, з’явилася сильна слабкість, довкола місця укусу — характерна кільцевидна еритема (почервоніння)? Не зволікайте з візитом до лікаря!

Щоби не вкусило…

Кліщ кусає не відразу. На тілі людини він інколи годину шукає «смачнішого» місця — того, де м’якше, а відтак і легше присмоктатися. Тому варто принаймні щогодини оглядати себе: згини під ліктями, колінами, шию, за вухами, під пахвами, у волоссі. Сам укус є безболісним. А перші його ознаки, як-от свербіж, з’являються за 6—11 годин!

До речі, спеціалісти не радять чекати, поки кліщ відпаде сам. Чим довше він смокче кров, то більше борелій може передати, пояснює О. Авсюкевич. І додає, що носіями цих бактерій є не лише дорослі кліщі, а всі фази його розвитку.

Найкращим методом захисту від укусів є періодичний огляд. А також «правильний» одяг. «Не гуляйте в лісі в купальнику», — каже пані Олена. Для прогулянок слід обрати щільний одяг, із довгими рукавами і ногавицями. А ще бажано його заправляти. Плюс головний убір. Якщо одяг буде світлим — це взагалі ідеально. Бо на ньому легше помітити «ворога».

Для пікніків обирайте відкриті галявини, а в лісі старайтеся триматися середини стежки.

Щодо різноманітних репелентів, то завідувач відділу медичної паразитології радить бути обережними, бо замість укусу кліща можна зіткнутися з алергією на захист проти нього…

Олена ТРЕТЯЧЕНКО, «Вільне життя плюс»

-1 thoughts on “Кліщі відкрили «сезон полювання»

  • 12:53 | 19.05.2011 о 12:53
    Permalink

    а, фуфуфу, яке воно бридке. мені раз в пузо вчепилось, то потім чого частина десь кілька місяців зі шкіри стирчала… фу, бррр

  • 14:32 | 19.05.2011 о 14:32
    Permalink

    а мені недавно в нашому парку вчепився в руку. поки пограв волейбол – зник)

Коментарі вимкнені.