Кому цього разу у Тернополі відкрили меморіальну дошку?
Меморіальну дошку членам молодіжного товариства української учнівської молоді «Громада» відкрили у Тернополі 4 листопада 2014 року. Її встановили на стіні будинку по вулиці Листопадовій з нагоди 150-річчя з часу заснування організації, яка в умовах тотального іноземного панування підпільно проводила навчання, зустрічі й збирала навколо себе національно свідому молодь.
Засновником Тернопільської «Громади», співзасновником Віденської «Громади» та академічного товариства «Січ», що стало прообразом Наукового товариства
ім. Т. Шевченка, а потім і академії наук України був фізик, електротехнік, винахідник «X-променів» Іван Пулюй. Також до Тернопільського таємного товариства учнівської української молоді «Громада» належали педагог, історик, автор підручників з історії Олександр Барвінський, лікар-окуліст, хірург Михайло Борисякевич, голова Просвіти у Львові Володимир Федорович, біохімік, гігієніст, ректор Карлового в Чехії та Українського вільного університетів, Міністр охорони здоров’я Австро-Угорщини Іван Горбачевський та інші відомі особистості.
Участь в урочистій події взяли представники влади, обласного осередку Наукового товариства ім. Т.Шевченка, громадські, культурні діячі та молодь Тернополя.
За словами професора Ольги Збожної, метою Тернопільської «Громади» було життя в моральній чистоті, пильне навчання у школі, вивчення історії та літератури свого народу. «Молодь прагнула боронити рідне слово, говорити рідною мовою. Жоден з громадівців не порушив цих установ – вивчали історію України, декламували твори Тараса Шевченка, мали свою бібліотеку, запровадили стипендію ім. Григорія Яхимовича, яку надавали бідним здібним учням. Відколи я довідалася про життя та діяльність цих молодих людей, не перестаю дивуватися їх вірі в себе, бажанню жити і працювати для добра українського народу. Цю віру і працю вони пронесли через усе своє життя».
Як зазначив голова обласної державної адміністрації Олег Сиротюк, Тернопілля завжди було осередком духовності, високої моралі та українського духу: «150 років тому учнівська молодь, гімназисти міста Тернополя об’єдналися заради того, щоби творити українську державність на окупованій землі. Вони чітко розуміли необхідність захисту української мови, розвитку українських традицій, культури і в умовах окупації підпільно творили українську державу. Вони є одним із символів національного відродження на тернопільській землі, прикладом того, як не дивлячись на зовнішні обставини, має чинити українець, патріот своєї держави».
Очільник області переконаний, хоча часи зараз інші, але так само потребують відповідальних людей, які продовжуватимуть справу захисників українських національних цінностей та ідеї.
«Цей пам’ятний знак буде нагадувати кожному тернополянину нашу історію і про те, щоб ми кожен день використовували для розбудови та захисту української держави», – зауважив керівник краю.
Коментарі вимкнені.