Майстер-клас: де, коли, які та скільки грибів можна знайти на Тернопільщині
З початком осені у грибників розпочнеться сезон полювання на гриби
Грибники-професіонали вже тривалий час навідуються в ліси, щоб і душу відвести, і принести додому смачну поживу. Натомість для більшості грибників-любителів з настанням осені розпочинається справжній грибний сезон. Саме в цю пору року грибів росте найбільше, і знайти їх для будь-кого не складе великої проблеми, лише б було бажання, говорять грибники. Про особливості грибного «бізнесу», корисні поради, як не натрапити на отруйні гриби та ще багато цікавого розповів читачам «Номер один» грибник з 30-річчим стажем, тернополянин Ігор Комендат.
«Ідеальний період росту гриба – тепла, в міру дощова осінь»
– Захопився збиранням грибів, як і більшість грибників, з дитинства, – почав розповідь Ігор Комендат. – Жив я тоді в районному центрі Костопіль, що на Волині. Тут у лісах ростуть сосна, граб, дуб. Вперше у лісі, зі слів батьків, побував, коли мені було півроку. Спав тоді під деревом, натомість по гриби почав ходити з 4-ох років. Ходив у ліс з батьками, а також із дідусем та бабусею. Згодом побував у багатьох лісах, в тому числі і на Тернопіллі, куди переїхав у 20 років.
– Як грибники-професіонали визначають початок грибного сезону?
– Ідеальний період росту гриба – тепла, в міру дощова осінь. Для мене найбільшим показником росту гриба є саме такий період, який маємо нині – тепло, прогріта земля, дощі, сонце в міру пекуче. Перші збори грибів у залежності від погодніх умов, можуть бути у серпні, липні, або й навіть у червні. Якщо ж говорити про білі гриби, то вони з’являються наприкінці серпня, а здебільшого – в другій декаді вересня, натомість були випадки, коли з’являлися в кінці вересня – на початку жовтня. Багато підосичників, підберезників, маслюків, лисичок з’являються, коли після спекотних днів наступають дощі. Це ті гриби, які найчастіше можна зустріти на території Тернополя, до того ж вони не вибагливі у приготуванні, їх не складно готувати, консервувати тощо. Грибний сезон закінчується з настанням морозів. Хоча два роки тому я знаходив гриби після того, як два дні стояли морози. Тобто перші заморозки гриб ще може пережити, але сніг – ні.
– Де на Тернопіллі рекомендуєте шукати гриби?
– Якщо говорити про царя грибів – білого, або, як ще його називають, боровика , то на Тернопільщині відомі два регіони його масового росту – Шумщина та Бережанщина, у меншій кількості вони є у районі Дністровського каньйону. Якщо ж говорити про підберезника, підосичника, маслюка, то в області є багато місць, де вони ростуть у великій кількості. Скажімо, найближче до Тернополя – у Мшанецьких лісах на Зборівщині. Хоча мені відомо кілька посадок за 7 км від Тернополя, де маслюки ростуть у великій кількості. І, приїхавши туди, ти маслюків не збираєш, а заготовляєш. Тобто береш стільки, скільки зможеш почистити, законсервувати і з’їсти. У Кременецьких горах найбільш якісні білі гриби, підберезники, підосичники. Їх усі знають і споживають у їжу в різноманітному вигляді – сушеними, маринованими, замороженими. Щодо опеньок, то їх найбільше на Шумщині.
– Чи є у грибників таке поняття, як грибний рік чи грибний місяць?
– Деякі грибники кажуть, що сезон грибів буває один раз на 4 роки, деякі – раз на 5 років. Абсолютно однакові погодні умови по-різному впливають на ріст грибів. Скажімо, у 2011 році гриби не росли ніде, їх не було ні на Тернопіллі, ні в Карпатах, ні на Поліссі. А два роки тому був справжній грибний рік, кращого й не пригадаю. Грибів того року було багато не лише на наших теренах, а й загалом по Україні і не лише. Скажімо, того року був випадок у Смоленській області, коли з друзями за дві години назбирали до 400 кг грибів.
– Чи правда, що білі гриби бувають літні й осінні?
– Так, є такі гриби. Скажімо, кілька тижнів тому літні білі гриби у великій кількості були на Бережанщині. Загалом літні гриби відрізняються від осіннього колеги своїми якостями здебільшого в гіршу сторону. Літні білі гриби часто бувають червивими, а якщо спекотно і є велика кількість опадів, вони можуть трухлявіти, тобто вони не стоять, а через 2-3 дні йдуть на поживу жителям лісу. Натомість для осінніх білих грибів характерний інтенсивний ріст. І якщо хтось знаходить грибницю, де ростуть осінні білі гриби, то можна бути певним, що навколо нього є ще кілька грибів, бо один він не росте.
«Ніколи не потрібно брати гриба, якого не знаєш»
– Сьогодні чимало грибів можна побачити на ринку. Звідкіля вони і чи варто їх купувати?
– Купувати гриби чи назбирати власними силами – це особиста справа кожного. Хоча якщо говорити про той гриб, який ми бачимо на ринку, то він здебільшого потрапляє на Тернопільщину з Карпат і Закарпаття. Тернопільських грибів у продажі майже немає, бо їх загалом немає у такій великій кількості (навіть якщо гриб активно росте), щоб можна було промислово заготовляти.
– Особисто Ви здебільшого навідуєтесь за грибами в тернопільські ліси чи кудись спеціально виїжджаєте?
– Коли гриби інтенсивно ростуть, то цікаво збирати, де їх справді багато. Я полюбляю їздити по гриби на північ Волинської та Рівненської області, у Карпати, а були випадки – і в Білорусь. Перебуваючи у справах в Росії, теж навідувався в тамтешні ліси, зокрема на Смоленщині. Це одна з найкращих місцевостей у європейській частині Росії, де ростуть білі гриби. Бував у лісах Вологодської області, Республіки Комі. Вперше бачив, коли надворі мінус три градуси морозу, а поруч усе встелено грибами.
– Специфіка ж Тернопільської області така, що в нас немає масово лісів, де можуть інтенсивно рости гриби. Звичайно, коли вони ростуть, то в ці ліси масово їдуть люди (у народі грибників називають «тихими» мисливцями) і не дуже приємно, коли ти приїздиш у ліс, а в тебе гриби виривають з-під рук.
– Який найбільший гриб доводилося знаходити?
– У Карпатах неодноразово знаходив білого гриба від 800 грамів до 1,5 кг, натомість на території Тернопільської області зустрічав білий гриб висотою 10-12 см і вагою в середньому по 100-200 грамів.
– Чи є якісь правила вибору місцин для пошуку грибів?
– Перше і головне правило грибника – гриби потрібно шукати не там, де ти думаєш, що є гриби, а в місцях, де вони бували раніше.
– А як відрізнити їстівні від неїстівних або отруйних грибів?
– Щоб не помилитися, ніколи не потрібно брати гриба, якого не знаєш. Немає якогось загально прийнятого принципу визначення отруйний гриб чи ні, адже каталогу чи довідника з собою в ліс не візьмеш. Разом з тим, варто пам’ятати, що старий гриб, покритий пліснявою, теж може бути отруйним. І, звичайно, якщо гриба приніс додому, його того ж дня або в крайньому випадку на наступний ранок потрібно почистити і термічно обробити.
«На чемпіонат Європи серед грибників…»
– Знаю, що Ви планували поїхати на чемпіонат Європи серед грибників у Литву…
– Мені хотілося туди поїхати, але не для участі у змаганнях, а щоб подивитися на північну частину Європи, її ліси, природу тощо. Я спершу дав згоду на проїздку, але потім не склалося з часом. А якщо говорити про тамтешні гриби, то їх там не потрібно шукати, варто лише визначитись, яких і скільки хочете назбирати, щоб не перевантажитися. Про це знаю не з переказів. Скажімо, у Швеції о 12 годині ночі без проблем відшукав 3-4 гриби, які важили 2 кг.
– Чи в Україні проводяться змагання серед грибників?
– Я про такі змагання не чув. Можливо, у грибників немає таких якісних показників, як, скажімо, у рибалок, яким потрібно зловити найбільше або найбільшу рибину. Хоча одного разу на Рівненщині бачив, як біля лісу розмістилося 500 машин, а їхні власники і пасажири подалися за грибами. Це те саме, що у невеликому районному центрі вийти на ринок.
– А чи є в Україні якась організація грибників або об’єднання, хоча б не формальне?
– Такої організації немає, хоча є люди, які дуже професійно займаються цією справою, в них відкриті свої сайти, фотогалереї тощо. Разом з тим у грибників їхнє хобі не розвинене так активно, як полювання чи риболовля, які створюють спеціалізовані форуми. Тому не скажу, що до грибника можна застосувати слово «фан» чи «фанат».
– Чи є на Тернопіллі справжні грибники-професіонали?
– Таких людей є чимало, і що характерно, це зазвичай люди середнього віку. Хоча таких, як я, скажімо, що їздять у сусідні області чи навіть країни, мало. А тих, хто через день навідується в ліс, дуже багато.
– На Вашу думку, грибів може бути багато?
– У мене такого поняття, як заготовлювач грибів, немає. Якщо я привожу багато грибів, то зазвичай їх не залишаю. Мені у великій кількості їх не потрібно, бо я і моя сім’я їх не з’їсть. Звичайно, перед чисткою роздаю гриби родичам, друзям, сусідам. Хоча, до прикладу, білі гриби завжди потрібно мати під рукою. Так повелося з давніх часів, що білі мариновані гриби на столі – це гарний продукт, який залюбки куштують гості.
– Чи потрібен грибникам якийсь спеціальний одяг?
– Для лісу зручні військові камуфляжі, які сьогодні без проблем можна всюди придбати. Також потрібно мати хороші чоботи (берци) та накидку від дощу.
– Як ставиться до Вашого захоплення дружина?
– Усі мої друзі, дружина, рідний брат у захопленні від цього заняття, поступово привчаю до нього дітей, хоча з останніми є певні проблеми, бо в сучасної молоді інші вподобання. А щодо дружини, то пригадую такий випадок. Одного разу, коли найбільше назбирав білих грибів, була зі мною дружина. А була вона тоді на 9 місяці вагітності. І лише вона сама тоді назбирала близько 100 штук білих грибів.
– А як саме поводитися з грибом – виривати чи підрізати ножем?
– Я вважаю, що гриб не ріжеться, а зривається. Його, звичайно, не потрібно виривати з землі з корінцем, просто акуратно повернути в один й інший бік. Грибниця сама по собі – це величезний організм, і коли ти бачиш білий гриб, то маєш розуміти, що під ним є грибниця з легковий автомобіль. Вважається, що коли залишаєш корінь незрізаним, то зберігаєш грибницю і, навпаки, коли гриб зрізаєш, то збільшується ймовірність гниття самого кореня, а це може пошкодити грибниці. Про цю теорію можу говорити з чисто емпіричної точки зору, адже якщо ти зірвав гриба, шкоди йому не завдав, то, прийшовши наступного разу на цю галявину, обов’язково знову на ній відшукаєш гриби….
Віталій Попович, “Номер один”,
Коментарі вимкнені.