На Тернопільщині розпочнеться кампанія з усунення радянщини з топонімів?

“Якщо вже влаштовуємо ленінопад, то чому б не завершити кампанію з усунення радянщини з топонімів”, — вважають мешканці с. Жовтневе Тернопільського району.
Часто, коли йшла мова про Жовтневе, автору цих рядків доводилося зустрічати щирий подив у людей, які вперше дізнаються про цей топонім – мене запитували: “Як у такій патріотичній Тернопільській області збереглася подібна назва?”. Теперішнє ім’я, присвячене 40-річчю Жовтневої революції, село отримало 1957 року, тут і колгосп свого часу називався “Імені 40-річчя Жовтня”. До цього воно носило назву Чернелів Мазовецький. Після другої світової війни офіційно позначалося як с. Жукове – у пам’ять про командувача Першого Українського Фронту  – маршала Жукова, штаб якого там знаходився під час завершальної стадії Проскурівсько-Чернівецької операції 1944 р. У 2004 році на хвилі ейфорії від Помаранчевої революції, село мало не стало “Помаранчевим”.
Про нове перейменування цього населеного пункту вперше заговорили 23 лютого ц.р. на сільському віче, присвяченому пам’яті Небесної Соті. Ініціатори ідеї – директор Чернелево-Руської школи І ст.-дитячого садка, жителька с. Жовтневе Світлана Гоч та місцевий підприємець Володимир Солтисяк. “Нам потрібно якомога скоріше підготуватися до такого важливого кроку, – зазначила Світлана Гоч. – На часі – вибори президента, 25 травня буде ідеальна можливість провести голосування і відректися від радянської назви “. І справді, топоніміка має велике виховне значення, неабияк сприяє самоідентифікації українців. Як можна виховувати любов до України, живучи в селі, названому на честь Жовтневої революції, яка у 1917 році стала початком встановлення в країні комуністичного тоталітарного режиму, призвела до тривалої кривавої громадянської війни? Отож, нині проблема стосується кожного з 590 жителів села.
Варіанти перейменування Жовтневого наразі два. Менш популярний – відновлення історичної назви Чернелів, більш – Соборне.
Однак, мешканці села поки що насторожено сприймають таку інформацію, потерпаючи за майбутні труднощі щодо переоформлення документів. Як зазначив секретар Чернелево-Руської сільської ради Петро Кузьмяк (Жовтневе підпорядковане цій сільраді – ред.), труднощів з документами не буде. “Після можливого перейменування нашим жителям немає потреби змінювати паспорти, в яких указується місце реєстрації, це стосуватиметься лише оформлення нових документів, – сказав Петро Іванович. – Подібна практика застосовувалася нещодавно після зміни назви місцевої вулиці Охримівська на “Імені Назарія Яремчука”, коли за потреби у сільській раді видаємо додаткову довідку про колишню назву”.
Ще одним каменем спотикання у цьому перейменуванні є відсутність юридичного грунту – у Законі України “Про всеукраїнський референдум” визначено, що втратив чинність закон про місцеві референдуми, а нового закону Верховна Рада ще не розробила.
Природно, що Україна має позбутися символіки, яка пропагує минулу бездержавність і колоніальну залежність. Зауважимо, що декомунізація та дерусифікація топонімії потребує значно менше організаційних зусиль і часу, ніж, приміром, зміна мовної ситуації зросійщених міст і сіл. Це підтверджує досвід Львівської області, де топонімія була повністю очищена від тоталітарних назв у перші ж роки незалежності.
Як показали результати дослідження назв населених пунктів України у 2012 році, через понад 20 років після розпаду Радянського Союзу лише вулиць, названих на честь тоталітарних лідерів чи радянської епохи загалом, у 20 разів більше, ніж пов’язаних із незалежністю. Мало не в кожній області все ще є однойменні з Жовтневим села. На Черкащині, Тернопільщині, Волині, Закарпатті та Херсонщині їх по одному, на Луганщині та на Вінниччині – по два. Рекордсменами в цьому сенсі є Полтавщина – 9 сіл, та Харківщина – 10. Наполовину “відстає” Одещина, де Жовтневих “всього” 5, але в одному районі області існує аж три Жовтневих – у Новоандріївській, Орджонікідзевській та Старомаяківській сільських радах. Якщо ж до них додати село Жовтень, підпорядковане Біляївській районній раді, – картина вимальовується іще та…
Цікавий факт з назвою Жовтневе відбувся у 2009 році в Запорізькій області, там депутати обласної ради планували звернутися у Верховну Раду України з проханням дозволити перейменувати село Жовтневе Токмакського району Запорізької області на село Джексон на честь поп-зірки Майкла Джесона, аргументуючи це зростанням туристичної привабливості краю. Щоправда, чи має депутат, який надав цю інформацію, почуття гумору, невідомо.

 

Ірина Юрко

Коментарі вимкнені.