На Тернопільщині відзначили 120 річницю з дня народження Романа Купчинського (фото)

21 вересня 2014 року в селі Розгадів Зборівського району, Тернопільської обл., відбулось святкування 120 річниці від дня народження поета, композитора, співця стрілецької слави Романа Григоровича Купчинського.

Святкування розпочалось Літургією у церкві св. Параскевії, яку відслужив місцевий парох о. Іван Гавдяк, виголосивши патріотичну проповідь, в якій поєднав приклад незламності духа Р.Купчинського, свята Дня Батька та опіку Пресвятої Богородиці, яка завжди  дає надію та впевненість  у перемозі добра над злом.

Потім урочиста процесія з хоругвами та почесними гостями- скаутською організацією “Пласт” 5-го куреня ім. Р. Купчинського з м. Львова , вирушила до музею Р. Купчинського та пам’ятника поета. Тут було відправлено панахиду в честь світлої пам’яті Романа та його родини.

Урочисту частину відкрила сільський голова Марія Рак, прозвучав гімн у виконанні церковного хору та всіх присутніх.

Також з промовою виступили: директор музею“Зборівська битва” – Богдан Макогін, засновник музею Р. Купчинського – Дмитро Винничок, вчителька української мови та літератури Конюхівської ЗОШ І-ІІІ ст. Козівського району, письменниця Ольга Лихолат.

Прибули на святкування вершники на конях з синьо-жовтими прапорами, з села Кального, учні Кальнянської ЗОШ І-ІІ ст з вчителькою Марією Хілярською та сільським головою Володимиром Пальцаном, учні Конюхівської школи з вчителями.

Вокальний ансамбль Розгадівського будинку культури виконав твори Р. Купчинського:“Їхав стрілець на війноньку”, «Як з Бережан до кадри», “Січові Стрільці”, “Чи то грім гримить”, “А я буду молитись” та інші.

Після концерту були проведені екскурсії по музею.

Хай над нами завжди буде Покров Божої Матері, а в Україні – мирне небо!

Слава Україні!

В  селі Розгадів Зборівського району, Тернопільської області 24 вересня 1894 року народився Роман Григорович Купчинський, в сім’ї священика Григорія Купчинського, мати Олена Підсоньська. Дитячі роки провів у Розгадові, коли йому виповнилося 9 років, сім’я виїхала в село Кадлубисьці Бродівського повіту, тепер це село Лучків Бродівського району, закінчив гімназію у Перемишлі 1913 року і вступив у Львівську духовну семінарію, де провчився один рік, бо почалася Перша Світова війна. Роман вступив у загін січових стрільців і пройшов з ними всі воєнні хуртовини, досягнувши звання поручника і коменданта сотні.

Маючи надзвичайно музичний слух і замилування до пісні, створив слова та мелодії до 84-ох пісень – стрілецьких, патріотичних, обрядових, любовних.

В 1919 році Роман одружується з Оленою Ходоровською з міста Трускавця. Після розгрому УГА, 1920 року, Р. Купчинський перебував у польському таборі полонених у Тухлі на Помор’ї до лютого 1921р.

В сім’ї Романа було двоє дітей – дочка Тетяна та син Юрій.

З 1921 р. Роман працює у місті Львові в редакції газети “Діло”, а пізніше в редакції “Нового часопису” і “Червона калина”. Друкує свої гумористичні нариси під псевдонімом Галактіон Чіпка. Філософію студіював у Відні на Українському Тайному Університеті.

В 1939 році сім’я Купчинських виїзджзає за кордон, пребуває у 13-ти переселених пунктах, а в 1949 р. емігрує до Америки, де проживав у м. Ослінг біля Нью-Йорка.

В 1958р. Романа Купчинського обрано головою спілки Українських Журналістів Америки.

10 червня 1976 року відійшов у вічнічть один із відомих представників колишнього Українського Січового Стрілецтва.

Ольга Стефанишин

 с. Розгадів, Зборівського району,Тернопільської обл..

Коментарі вимкнені.