Не одягали одностроїв на навчання тернопільські пластуни у 1990 році
До 21 квітня в рамках святкування 100-ліття Пласту в Україні, у Тернополі проходять Дні першої пластової присяги.
З такої ювілейної нагоди «Погляд» цікавився у пластунів «старого гарту», коли в Тернополі виникла традиція одягати однострій на місце роботи чи навчання, та з якими труднощами довелося стикатися через це.
Олег Удич, ведучий телеканалу ІНТБ, пластує з 1990 року.
Однострій (спеціальну пластову форму) в День пласту – 12 квітня, Олег Удич традиційно одягає щороку, яку б посаду не займав.
– Це почалося ще зі студентської лави, коли я тільки дізнався, що пластуни всього світу, на місця навчання чи праці одягають пластовий однострій. Роблять це для того, аби популяризувати свою організацію серед суспільства. Відтоді, незважаючи на те, які в мене були однострої, я завжди дотримувався цієї традиції.
Олег Удич пригадує, що тернопільські пластуни не одразу започаткували в себе всесвітню традицію. Адже в 90-і роки не кожен міг знайти потрібну форму.
– Тоді одностроїв, як таких, не було, – продовжує Олег Удич. – Але, як тільки особисто у мене з’явилася правильна пластова форма – я одразу ж долучився до такої популяризації пласту. Тобто, це вже десь більше, ніж 10 років, я 12 квітня весь день хожу в однострої.
Спочатку на такий зовнішній вигляд люди реагували доволі неординарно, каже Олег Удич. В той час було мало інформації про саму організацію Пласт. Та й буденний одяг у оточуючих був простішим, не таким пістрявим та рябим, не кидався в очі. Тому молодь в однострої в ті часи дуже сильно вирізнялася.
– Це зараз люди вільніші у виборі одягу, – розказує Олег Удич, – він різноманітніший. І на фоні всіх тих креативних речей, які собі можуть дозволити модники, пластовий одяг не так кидається в очі. Та й реакція людей спокійніша.
До речі, Олег зізнався «Погляду», що цьогоріч його однострій поповнився важливою, та омріяною багатьма пластунами деталлю – пластовим капелюхом. Його на день Валентина подарувала дружина – Зоряна.
Довідка «Погляду»
Пластова присяга – це добровільна, зазвичай прилюдна і урочиста заява, якою пластун зобов’язується безумовно та невідклично дотримуватися Пластового Закону та Трьох Головних Обов`язків, працювати на користь Пласту та українського суспільства, а також не зробити якогось злого діла, хоч би які труднощі чи небезпеки довелося б поборювати. Автором тексту скаутської присяги є британець Роберт Бейден-Поуел. В Пласті сучасний текст Присяги запровадили наприкінці 1940 років. Текст присяги: “Присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим, жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу”.
Люба Вовк, “Погляд”
Коментарі вимкнені.