Незважаючи на «депресивні» показники рівня життя, Тернопіль має шанс мати гарне майбутнє
Тернопіль має все необхідне, щоб надати можливість молоді жити за західним зразком.
Останніми роками Тернопільщина незмінно займала останні або передостанні місця за всіма соціальноекономічними показниками: рівнем зайнятості населення, розміром заробітної плати, за обсягами промислової продукції і капітальних інвестицій на душу населення. Однак у «файного міста Тернополя» є ряд демографічних, культурних і географічних переваг, вміле використання яких може стимулювати якісне зростання цілого ряду секторів місцевої економіки.
Незважаючи на «депресивні» показники рівня життя, сам Тернопіль таким не виглядає. Це зелене, затишне провінційне містечко, в якому не припиняється індивідуальне житлове будівництво. Секрет парадокса полягає у заробітчанстві. Трудова міграція, звичайно, зменшується, але все ще підтримує фінансове благополуччя чималої кількості місцевих жителів. У той же час в локальній економіці не без успіху почав займати місце сектор торгівлі та надання послуг. Сьогодні вони перетворилися в основу тернопільського малого і середнього бізнесу (17,3% зайнятості населення), а також головну сферу діяльності приватних підприємців (14,2%).
Тернополяни явно не бояться відкривати свою справу. У місті безліч магазинів, ресторанів і кав´ярень, спасалонів, студій краси, оздоровчих комплексів. Знайомство місцевих жителів з побутовою стороною життя на Заході наклало свій відбиток на спеціалізацію подібних закладів. В будь-якій частині міста можна легко відшукати магазинчики з італійськими та іспанськими повсякденними «делікатесами», що стали гастрономічною нормою для багатьох тернополян. Європейське походження товарів, чи то одяг, чи домашнє начиння або техніка, тут взагалі користується підвищеним попитом. Частково це пояснюється тим, що вагома частка цих товарів завозиться «насіро», що дозволяє торговцям виставляти невисокі ціни на якісну продукцію.
Популярний догляд за тілом та зовнішнім виглядом у цілому, характерний для Заходу. Це не дивно, враховуючи високий відсоток платоспроможної молоді.
Тут навчається 40 тисяч студентів (при 217 тис. місцевих жителів), багатьох з яких добре спонсорують батьки-заробітчани.
Втім, долею молодих цю індустрію назвати не можна. У тернопільському манікюрному салоні нерідко можна зустріти священика зі своєю дружиною чи без неї. Експлуатувати тягу до европейства почали весільні all inclusive агентства, пропонуючи повний спектр послуг для виїзних церемоній під відкритим небом, які мало чим відрізняються від тих, що бачить молодь у зарубіжних фільмах і серіалах.
На малий і середній бізнес вже припадає до 40% податкових доходів місцевого бюджету. Після реформи з децентралізації влади сума значно збільшиться.
Продовження читайте у спецпроекті «Коментарів» «Майбутнє українських міст».
Коментарі вимкнені.