Відсьогодні – Різдвяний піст: хто може його не дотримуватися

28 листопада (15 листопада за старим стилем) починається Різдвяний піст, який ще назвають Пилипів, бо він починається на наступний день після святкування пам’яті святого апостола Пилипа. Мета посту приготувати віруючих до зустрічі одного з головних свят Церкви – Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Різдвяний піст триває сорок днів – від 28 листопада до 6 січня включно.

“Постити можна по-різному”: греко-католицький священик Тернополя

– Піст – це час більшої молитви, розважання над вірою, над власною особою. Піст – це дорога або подорож до Різдва. Тому належно “постити”, тобто подорожувати до великого церковного свята дуже потрібно, – каже  греко-католицький священик Катедрального Собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в м. Тернополі о.Мартин Хомів. – Але постити можна по різному. Піст це не тільки відмовлятися від мясних страв. Який тоді піст для вегетаріанців? Піст – це не тільки бити поклони. Піст – це відмовитись від таких речей які ми дуже любимо, які в особливий спосіб приносять нам задоволення, але без котрих і можемо прекрасно жити. Ми, таким способом, жертвуючи трохи нашого комфорту, показуємо нашу любов Богові. Ми бажаємо відчути хоча трохи терпіння щоб подякувати Христові, Який взяв на Себе увесь тягар Свого хреста заради наших гріхів. Ми постимо заради Нього, але піст дуже йде і нам на користь; він приносить нам щедрі духовні дари.

Це також оптимальний час на добрі вчинки милосердя, утримання від забав і зайвих слів і думок.

Піст також зовсім не є покаранням. Хто постить – не карає себе! Хто постить- навпаки любить себе, цінить себе, поважає свою сутність, бачить у собі образ та подобу Божу, шанує своє тіло, оберігає свою душу, бажає бути сильним тілом та душею та волею, бажає для себе святості.

Тільки жива людина потребує їди. Мертві не їдять! Ісус Христос підкреслює таку думку коли каже “Хто їсть Моє ТІло і пє Мою Кров має життя вічне”. Піст розбуджує у нас бажання “їсти” і “пити” Ісуса Христа! Він заради цього народився, помер і воскрес – щоб дарувати нам життя. Ми одержуємо те життя коли Він прощає наші гріхи та з”єднуємося з Ним у Причасті.

Згідно традицій Церкви та враховуючи пізніші постанови синодів УГКЦ, не зобов′язані постити:
· Діти до 14 року життя.
· Люди, яким сповнилося 60 років.
· Фізично та розумово недужі.
· Вагітні жінки.
· Матері, які годують грудьми.
· Хто живе у чужих, де харчується.
· Убогі, які живуть з милостині.
· Хто важко працює.
· Хто приходить до здоров′я після важкої недуги.

“Горілку пити – зась”: православний Патріарх Київський

Як правильно дотримуватися Різдвяного посту роповідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет:

В цей час згідно традицій Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога, для того, щоб духовно приготуватися до зустрічі великого свята Різдва Христового.

Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Різдвяний піст відноситься до не суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього може вживатися риба та олія. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин.

Є ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст – хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена – наприклад може вживатися молоко – але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися – наприклад особи, які перебувають у відрядженні.

Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження – картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна бути простою та недорогою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).

Якщо вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і ви не можете відмовитися – по можливості попередьте господарів про те, що ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає – то зовсім небагато тих, які стоять поруч з вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самим розповідати про те, що ви постите, привертати увагу до цього, або дорікати іншим за недотримання церковних уставів.

В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.

Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі і вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом – перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів – необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці.

Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час – для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженні цього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати і інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти таїнства Сповіді і Причастя.
Бажаю всім допомоги Божої у постуванні!

Довідка “Погляду”

В українських православних і греко-католиків Різдвяний піст розпочинається 28 листопада (за новим стилем) і триває до 6 січня включно.

У римо-католиків він розпочинається у неділю, 27 листопада, і триває до Надвечір’я Різдва за новим стилем, тобто до 24 грудня.

Коментарі вимкнені.