Як депутати облради ділили 35 державних мільйонів

Ніяк не може дійти до свого логічного завершення багатостраждальна 40 сесія Тернопільської обласної ради. А тут ще й, як на зло, на засіданні 14 липня певний час навіть не працювала у звуковому режимі система для голосування «Віче». Голові облради Олексію Кайді довелося виступити в ролі диктора, постійно нагадуючи, що «йде голосування». Але й це не допомогло, позаяк депутати не голосували по, здавалося б, не суперечливих питаннях.


ОДА визначила території пріоритетного розвитку

Каменем спотикання стали бюджетні питання, які зазвичай викликають у депутатів мінімальні обговорення. Але тільки не 14 липня. Того дня обранці народу «билися» за державних 35 мільйонів ледве не півдня. При цьому рішення у повному його розумінні було прийнято аж із шостої спроби.

Загалом з 35 мільйонів гривень субвенції з держбюджету понад  9 мільйонів депутати виділили на збільшення оплати праці у бюджетній сфері, а 25 мільйонів мали розподілити на реалізацію пріоритетних проектів розвитку районів. Навколо останніх грошей і виникли найгарячіші суперечки. Депутати не погоджувалися з тими пропозиціями щодо розподілу, які запропонувала ОДА. На думку більшості представників облради, у регіоні визначилися так звані пріоритетні райони, на які планують виділяти мільйони гривень з державної субвенції, у той час як на інші – ані копійки. При цьому в адміністрації нехтують об’єкти, які були включені в угоду між Тернопільщиною і Кабміном.

Найбільше «перепало» Гусятинському району, який мав би отримати понад 6 з 25 мільйонів гривень – будівництво спортзалу ЗОШ І-ІІ ступенів у селі Оришківці (2,724 млн. грн.) та водопровідного колектора у смт Гусятин (4,060 млн. грн.). Нагадаємо, що саме цю районну раду очолює дружина голови ОДА Надія Хоптян, а опоненти тернопільського губернатора неодноразово натякали, що він нарізає дружині прохідний округ на парламентські вибори-2012, відповідно «підгодовує» на них місцеву громаду.

Особливе обурення серед депутатського корпусу викликало будівництво спортивного залу на батьківщині нардепа Ярослава Сухого у селі Оришківці. Не без того, що пан Сухий не допомагав вибивати гроші для рідного села, але коли на будівництво спортзалу з «нуля» (є відповідні рішення про добудову соціальних об’єктів з високим ступенем готовності) виділяється близько 3 млн. грн., а на Підгаєцьку гімназію, яка перебуває в аварійному стані, лише 2 млн. грн., то подив більшості депутатів цілком логічний і обґрунтований. Далі – більше. Керівник фракції ВО «Свобода» Олег Сиротюк поцікавився, чи не виникла ідея фінансування будівництва спортзалу школи в Оришківцях  після «робочої поїздки» Валентина Хоптяна 8 березня до ресторану «Орися» в цьому селі. Ще дотепнішим намагався бути побратим Сиротюка – Василь Хомінець, який просив роз’яснити головам міст і сіл області, як і в якому ресторані необхідно приймати керівника області, щоб їхні населені пункти стали територією пріоритетного розвитку.

Після кількох спроб проголосувати за пропозицію депутатів Дутки, Барни і Сиротюка про те, що саме на сесії має бути затверджений перелік об’єктів, на які йтимуть кошти, вона таки була підтримана з шостого разу. І то лише тому, що гарячі голови змирилися, що «гальмувати» процес – це не вихід, адже в разі неприйняття відповідного рішення 25 млн. грн. зависли б десь у казначействі.

Тернопільський аеропорт може піти з молотка

Працівники обласного КП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» звернулися у Національну службу посередництва і примирення з трудовим спором до адміністрації підприємства. Про це на сесії повідомив депутат облрадиВолодимир Чубатий.

– Борги з зарплати на підприємстві станом на 21 червня 2011 року становлять 646 тисяч гривень. Окрім того, є борги перед Пенсійним фондом. Якщо нам не вдасться вирішити конфлікту мирним шляхом, то підприємству доведеться продати частину свого майна, щоб розрахуватися з боргами, – заявив Володимир Чубатий.

За словами депутата облради, останнім часом Тернопільський аеропорт практично не працює.

Окремі депутати облради звернулися до колег, щоб ті дозволили взяти підприємству кредит в одному з банків.

– Розглянувши клопотання адміністрації КП, комісія обласної ради підготувала проект рішення, яким дозволила «Фірмі «Тернопільавіаавтотранс» відкрити кредитну лінію у державному банку на суму 3 млн. грн. на 5 років під заставу приміщення аеровокзалу. Цих грошей вистачило, щоб покрити всі борги з зарплати та перед Пенсійним фондом, зробити ремонт будинку аеровокзалу та відновити роботу летовища, – заявив секретар комісії з питань соціально-економічного розвитку, промислової політики, транспорту та зв’язкуВолодимир Стаюра, і попросив депутатів включити це питання у порядок денний.

Цього зроблено не було, бо представники провладної депутатської групи «Стабільність і реформи» та деякі члени фракції УНП заявили, що вони не встигли  ознайомитися з проектом цього рішення до сесії. Цілком можливо, що на наступному пленарному засіданні сесії депутати не тільки включать це питання у порядок денний, а й позитивно його розглянуть, в інакшому випадку обласна рада може позбутися частини свого комунального майна.

Відмовилися звітувати перед виборцями

Не знайшла підтримки депкорпусу і пропозиція депутата-регіонала Павла Федика щодо звітності депутатів обласної ради.

– Ігноруючи численні ініціативи фракції Партії регіонів, так звана «більшість» у Тернопільській обласній раді не спромоглась винести рішення стосовно законодавчих вимог звітності депутатів обласної ради. Висловлюю сподівання, що за громадської підтримки і натиску облрада зможе нарешті виконати вимогу ст. 16 вищезазначеного Закону і визначить орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями (орієнтовно «регіонал» пропонував це зробити у вересні-жовтні ц.р.), натомість згодом депутати та керівники депутатських фракцій мали б поінформувати про результати обговорення звітів, отримані зауваження і пропозиції, висловлені виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, отримані депутатами (пропонувалося це зробити 18 листопада), – зазначив Павло Федик.

На жаль, цього не трапилося, виборці залишаться з заплющеними очима, не знаючи, що роблять їхні депутати. Вже після негативного голосування за цю пропозицію голова облради Олексій Кайда заявив: «Відкидаю закиди, що депутати не звітуються. Депутати проводять зустрічі з виборцями по селах, в районах і в обласному центрі, а деякі фракції видають навіть друковані звіти, і звинувачувати весь депутатський корпус, що він не проводить звітів, безпідставно».

Депутат Степан Барна погодився з «регіоналом» Федиком, що звітувати потрібно, але не лише депутатам: «Я вже є депутатом 7 рік, але ще не бачив, щоб звітував хоч раз голова ОДА». Одночасно п. Барна запропонував, щоб у найближчий час прозвітували за пророблену роботу губернатор та начальник УМВСУ в Тернопільській області. Але його слова такими й залишилися, не підкріплені результативним голосуванням.

Депутати не тільки не приймали рішень та не включали проекти рішень у порядок денний, а й бувало результативно голосували. Зокрема, прийняли ряд господарських питань щодо надання суб’єктам господарювання  дозволів на користування надрами, які гальмувалися на попередніх засіданнях ради. Здебільшого це були питання, які довгий час безуспішно лобіювали представники «Свободи», а також проект рішення микулинецького «Бровара», який, схоже, не дочекавшись допомоги у фракції ПР, очевидно, зробив ставку на соратників О. Тягнибока…

Андрій Кучерук, Номер Один

 

Коментарі вимкнені.