Подружжя інженерів з Тернополя відоме в багатьох країнах світу завдяки непересічному таланту
В одному з недавніх інтерв’ю геніальний художник, наш земляк Іван Марчук зауважив: «Україна народжує найбільше талантів на квадратний метр у світі…». Ці слова великого майстра пригадалися мені під час знайомства з творчістю тернопільських писанкарів Юрія і Лесі Цікалів. Подружжя інженерів з Тернополя відоме не тільки в нашому краї, а й у багатьох країнах світу завдяки непересічному таланту, оригінальним мистецьким витворам – писанкам, яких вони виготовили понад 2 тисяч екземплярів.
А почалося це захоплення в Цікалів наприкінці 80-х. Пані Леся побачила телепередачу, присвячену писанкарству, і це її надзвичайно вразило. А тут ще й чоловік зізнався, що вміє творити писанки: в дитинстві навчили бабуся і мама. Дідусь був греко-католицьким священиком, отож вміння розписувати яйця напередодні Великодня в родині передавалося з покоління в покоління.
На початку 90-х писанки користувалися неабиякою популярністю в Канаді і в США серед української діаспори. Доводилося багато працювати, в роботі доповнювали один одного, і в кінцевому результаті на світ появлялися справжні мистецькі витвори.
Найкраще для роботи використовувати гусячі яйця. Розписують пером, працюють і з писачком. Є розмальовані курячі, качачі і навіть страусині. Орнамент писанок – це ціла філософія. У їхніх витворах переважають мотиви Західного Поділля, елементи трипільської культури. Хоча використовують орнаменти всіх регіонів України. Писанки приховують у собі тисячолітні символи небесного світила Сонця, є оберегом від багатьох хвороб, бо мають магічну силу.
Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків. Цікаво, що писанкарство було притаманне лише тим етнічним групам, які стали називатися українцями. Юрій Цікало каже, що писанку на початку ХХ століття виготовляли на Кубані, Воронежчині, у Краснодарському краї, що свідчить про домінуюче проживання українців на цих територіях.
Цікали – учасники багатьох виставок. Починаючи з 1993 року, щорічно, напередодні Великодніх свят, виставку їхніх робіт організовують у Тернопільському обласному художньому музеї. А ще вони зі своїми писанками побували в Бельгії, Хорватії і, звичайно, у нашій столиці. Запам’ятався VІ Всеукраїнський фестиваль писанок у Києві навесні 2016 року. Напередодні всі учасники отримали заготовки яєць зі склопластику заввишки 67 см і завширшки 52 см. А далі вже фантазії авторів. Тоді Юрій і Леся Цікали стали кращими серед майстрів традиційних писанок.
А ще вони дуже хотіли би передати своє вміння молодшим сподвижникам. У середині 90-х пан Юрій навіть домігся відкриття дитячої художньої школи у Великих Гаях Тернопільського району і рік попрацював там директором. А далі все закінчилося – школу закрили через банальну причину: нестачу коштів. І як тут не продовжити думку знаменитого художника Івана Марчука про кількість талантів на один квадратний метр: вони є, але Україна їх не поливає, вони їй не потрібні. Гірка правда.
Петро ГУДИМА, газета “Сільський господар плюс”.
Фото Василя БАЛЮХА
Коментарі вимкнені.