Про штучну проблему, яка є у Тернополі та в усій Україні

26 квітня Міністр освіти і науки Лілія Гриневич провела нараду щодо друку підручників для 4 та 7 класів, а також щодо проведення конкурсу підручників для 8 класів, на якій були присутні представники МОН, Інституту модернізації змісту освіти та видавців.

Міністр констатувала, що до цього часу не були вирішені управлінські проблеми щодо вчасного друку підручників і навіть створені додаткові труднощі.

«Одним з моїх перших рішень було винесення на розгляд Кабінету Міністрів України постанови, яка дає можливість місцевим органам влади здійснити передоплату за друк підручників для 4 і 7 класів. Ця постанова ухвалена Урядом, кошти виділені державою і місцевими радами, тепер можуть бути використані. Ми зобов’язані якнайшвидше вирішити цю штучно створену проблему і забезпечити школи належними їм підручниками», – наголосила Лілія Гриневич.

За словами Міністра, кризова ситуація з друком підручників складалася насамперед через відсутність комунікації з усіма зацікавленими сторонами: «Місцевим органам влади не було роз’яснено їхні можливості і повноваження з цього питання, не було реакції на їхні пропозиції й адекватної управлінської допомоги в складних ситуаціях. Система закупівлі підручників «50%(держава) на 50%(місцеві влади)» відбувалася вперше, але відомо про її запровадження було задовго до початку минулого року. Ми виправляємо зараз помилки через несвоєчасну реакцію Інституту модернізації змісту освіти на проблеми, що виникали. Я не приймаю позицію, що друк залишку підручників для 4 та 7 класів це лише проблема місцевих влад. Тому найближчим часом ми проведемо селекторну нараду з керівниками  областей, директорами департаментів освіти, де спільно обговоримо ситуацію, що склалася і домовимося про подальші кроки. Нам необхідно об’єднати зусилля Міністерства, ІМЗО, видавців, консолідувати замовлення на рівні областей, домовитися про спільні дії щодо своєчасної доставки, виробити правильну логістику і спільний план дій».

Також Лілія Гриневич доручила провести розслідування щодо ситуації, що склалася з відмовою низки видавництв наприкінці 2015 року друкувати підручники для 4 та 7 класів, поверненням коштів до держбюджету і відмовою сплатити пеню за невиконане державне замовлення.

Що стосується підручників для 8 класів, Міністр зазначила, що конкурс з їх відбору був оголошений надто пізно і вчителі, на жаль, матимуть мало часу для вибору підручників на електронному Репозитарії.

«На Колегію Міністерства освіти і науки 28 квітня винесені майже 180 назв підручників, яким експерти рекомендували надати гриф Міністерства та дозволити їх використання в школі. Експерти відхилили лише 10% поданих на конкурс підручників. Мусимо сказати чесно – це дуже малий відсоток відхилених підручників, знову маємо великий ризик, що чимало підручників не будуть якісними і ми фізично не маємо часу змінити це до 1 вересня без ризику залишити дітей знову без книг». Тому, за словами Лілії Гриневич, тактична задача на сьогодні – забезпечити друк підручників для 8 класу до початку нового начального року. Що ж стосується стратегічних планів з відбору підручників на наступні роки, то Міністр анонсувала кардинальну зміну підходів: «Цей процес більше не буде кулуарним та втаємниченим. Ми створимо публічну платформу, де підручники обговорюватимуться відкрито, ще на етапі створення. Ми вже зараз розпочинаємо цю роботу, щоб не допустити в майбутньому вирішення штучних криз в останній момент. Ми маємо працювати в інтересах дітей і тільки в їхніх інтересах будуть ухвалюватися рішення», – наголосила Лілія Гриневич.

Коментарі вимкнені.