Що потрібно перейняти Тернополю від місцевого самоврядування угорського міста Ніредьгаза: спостереження Назара Зелінки

Депутат Тернопільської міської ради Назар Зелінка бере участь у програмі обміну «Кращі практики місцевого самоврядування країн Вишеградської четвірки» від Інституту політичної освіти.

На своїй сторінці у Фейсбуці Назар розповідає про найцікавіше, що йому довелося бачити в відрядженні.

“Ніредьгаза – найзеленіше та найчистіше місто Угорщини, — пише депутат з Тернополя. — 120 тис. населення. Близько 8 тис. громадян України проживає в місті.

7-ме по величині місто в Угорщині. 2-ге по розміру бюджету в Угорщині, не враховуючи Будапешт. Бюджет ~ €230 млн. (7,4 млрд. грн.)

В місті створено індустріальний парк, в який вдалося затягнути LEGO, Michelin, Continental.

3 млрд. грн. – бюджет розвитку. 200 млн. грн. в рік витрачають на озеленення. 500 млн. грн. в рік витрачають на відновлення та збереження історичних фасадів будинків у всьому місті.

Освіта, медицина і громадський транспорт під прямим управлінням та забезпеченням держави і не входять в суму міського бюджету.

В місті працює муніципальний центр допомоги громадським організаціям по написанню міжнародних грантових проектів.

Зустрічалися з мером Ніредьгази, віце-мером і титулованим головним нотаріусом.

Цікава в них система місцевого самоврядування, депутати на сесії сидять по колу.

Склад міської ради 21 депутат (15 мажоритарники в і 6 списочників), мер, 2 віце-мери (один з числа депутатів), головний нотаріус. Один віце-мер і головний нотаріус не є депутатами і не мають права голосу, віце-мер призначається мером, титулований головний нотаріус – міською радою.

Титулований головний нотаріус – професійний управлінець, який є керівником мерії, веде сесію міської ради і призначає на посади працівників ради. В Ніредьгазі 270 працівників мерії. Це не обрана посада, а по контракту з міською радою.

Сесія один раз на місяць кожного останнього четверга місяця. До речі це і в нас варто запровадити, щоб можна було собі планувати час.

На сесію вільний доступ усіх бажаючих + он-лайн трансляція по місцевому телебаченню.

Депутатам щомісяця виділяють на депутатську діяльність близько 15 тис.грн”.

Коментарі вимкнені.