Скандал у “Агрокомбінат Тернопіль”

Центр зайнятості направив тернополянина на роботу в одну з фірм міста. Роботодавці, як він стверджує, поставили перед фактом – офіційна зарплата дріб’язок, решта – у конверті. На фірмі, яку в Інтернеті звинувачують у шахрайстві, відмовчуються і переводять стрілки

Михайло Галинський стверджує, що вже другий тиждень працює у коридорі, в холі, на сходовій клітці будинку, де розташоване ТОВ “Агрокомбінат Тернопіль”.

Чоловік переконує, що його вигнали з робочого кабінету, аби звільнити за статтею.

Офіційно мізер – решта у конверті. Ображений працівник розповідає, що гріхи фірми – не лише зарплата в конверті.

– Я отримав направлення на роботу юристом в ТОВ “Агрокомбінат Тернопіль”, що на Поліській, 14, – розповідає пан Галинський. – Сказали, що зарплата – дві тисячі гривень. Я погодився. У відділі кадрів сказали пройти співбесіду з їхнім юристом. Ми зустрілись. Дійшли до питання заробітньої плати. Зі слів юриста стало зрозуміло, що частина заробітньої плати буде нараховуватись офіційно, а частина “в конверті”. Цифр не називав, тож я подумав про суму, яку вказали на біржі. Здав необхідні документи, написав заяву, влаштувався.

Чоловік має групу інвалідності, тож здав ще й копії медичних документів.

– 20 грудня почав працювати, – каже співрозмовник. – Дали першу справу, яка стосувалась підприємства “Торговий дім Тернопіль”. Спитав: чому так? Співробітники пояснили, що один офіс працює у форматі кількох юридичних осіб. Однак, як пояснили у відділі кадрів, керує Іван Іванович Стеців. Там же сказали написати заяву про переведення з “Агрокомбінат Тернопіль” у “Торговий дім Тернопіль”. Це все викликало у мене підозри. Почав шукати інформацію на форумах, з’ясував, що на них є багато скарг і нарікань. Щодо зарплати теж.

Тернополяни на форумах міста дійсно обговорюють ці підприємства і звинувачують їх у “киданні” працівників на гроші та фінансових “розводах”. Чоловік знову порушив питання про зарплату у розмові з юристом, який його екзаменував.

– Він порадив усе з’ясувати у пана Стеціва, – пригадує Михайло Галинський. – Той пояснив, що не має часу і знов направив до юриста. Від юриста я дізнався, що мене хотіли оформити на півставки. Я – інвалід, фірма за мене платить державі не 38%, а лише 10%. Я сказав, що погоджусь хоча б на півтори тисячі офіційно, бо у разі невиплати не зможу довести, що отримував більше, ніж декількасот гривень.

На фірмі відповіли, як пригадує чоловік, що подумають, а вже 29 грудня попросили написати заяву про звільнення за згодою сторін.

– Я відмовився, бо після такого на біржі платитимуть мізер, – говорить тернополянин. – Юрист сказав: “Якщо не погоджусь – звільнять за статтею про службову невідповідність”. Дали час на роздуми до 3 січня. Я все зважив і подумав: “Який з мене юрист, якщо здамся?”. Мені сказали звільнити кабінет, де працюють юристи. Я усвідомив: якщо піду додому – це прогул і будуть підстави мене звільнити.

Тому чоловік вирішив працювати у коридорі, холі, на сходах. Будь-де – лише б на території будівлі, де є офіси фірми.

– З третього числа, з дев’ятої до вісімнадцятої я щодня працюю, – каже пан Галинський. – Мене бачать керівники, люди, тобто є свідки. Був очевидцем, як трьох людей звільнили… Відлучитися звідси не можу. Тому в телефонному режимі консулютуюсь із Фондом соціального захисту інвалідів, інспекцією праці. Потрібно писати заяви, то їх поштою туди надішлю. Планую про таку ситуацію і податківців повідомити.

Офіси є, фірми не видно. Аби розібратись у ситуації, ми пішли шукати працівників та керівників ТОВ “Агрокомбінат Тернопіль”. Офіси фірми, як і інших юридичних осіб до неї причетних, за словами пана Михайла, розташовані на другому поверсі. Біля кабінету з табличкою “Адвокати” ми побачили працівницю, яка відмикала замок. Запитали, чи тут “Агрокомбінат Тернопіль” і де керівник.

Жінка направила до кабінету, де сидить Іван Стеців, який керує підприємством “Торговий дім “Тернопіль” (за інф. Інформаційно-довідкових ресурсів – прим. ред.). У чоловіка запитали, чи тут фірма, яку шукаємо? Після його запитання: “А що вас цікавить?” довелось зіграти роль людини, яка шукає роботу.

– Заходьте. Ви з біржі? Яка спеціальність? – запитав Іван Стеців.

Уже в кабінеті представився журналістом і назвав справжню причину візиту. Після того керівник свою причетність до потрібної нам фірми заперечив.

– То не до мене, – сказав Іван Стеців. – Я думав, що на нашому підприємстві якась вакансія є. Ви краще у кабінет з табличкою “Адвокати” зайдіть.

Дорогою наш журналіст вирішив завітати у відділ кадрів. За столом сиділа жінка, в якої й запитав, чи тут фірма “Агрокомбінат Тернопіль”.

– Так, а що ви хотіли? – перепитала вона. Журналіст пояснив, що хоче з’ясувати ситуацію, описану чоловіком, який до нас звернувся. – Ой. Нічого не знаю. Ні, я не з відділу кадрів. Я тут так…

Після розмови жінка пішла в кабінет до пана Стеціва. Журналіст зайшов до адвокатів.

– Так, фірма тут зареєстрована. На цьому поверсі розташована, – повідомив юрист. – Я не її працівник, тому нічого не підкажу.

Спробували з’ясувати, на якому ж підприємстві працює чоловік і чи пригадує він тернополянина Михайла Галинського, який із ним ділив кабінет.

– А якщо я не хочу відповідати? – спитав юрист. – Я не розумію причину вашого візиту. А ту людину… Ну, бачив. Заходив час від часу. Але тут багато людей ходить, тому не знаю…

У коридорі наш кореспондент зустрів жінку з відділу кадрів, яка поверталась з кабінету Івана Стеціва.

– Фірма, про яку питаєте, – на третьому поверсі, – каже вона. – Але директор – на лікарняному.

На третьому поверсі, в єдиному кабінеті, який був відчинений, журналіст запитав, де знайти офіс “Агрокомбінату Тернопіль” та керівника фірми.

– То на другому поверсі, вам Івана Івановича треба, – відказав той.

За допомогою довідкових Інтернет-ресурсів ми з’ясували, що, окрім “Торгового дому Тернопіль” та ТОВ “Агрокомбінат Тернопіль” на Поліській, 14 зареєстровано ще декілька фірм зі схожими назвами. Керівники у всіх різні. До речі, розмови з усіма працівниками за вказаною адресою журналіст фіксував на диктофон.

У прокуратурі, куди має намір звернутися Михайло Галинський, повідомили, що спочатку чоловікові потрібно звернутись в Територіальну державну інспекцію праці, що на вул. Шпитальній, 7.

– Після змін у законодавстві насамперед потрібно звертатись туди, – пояснюють у прес-службі обласної прокуратури. – Якщо ж рішення інспекції після перевірки людину не влаштує, то вже тоді можна звертатись в органи прокуратури.

Оскільки чоловік – тернополянин і підприємство також зареєстроване у місті, то звернутись варто, якщо буде необхідність, у міську прокуратру.

Ми відстежуємо ситуацію і напишемо, чим усе закінчилось. Якщо керівники ТОВ “Агрокомбінат Тернопіль”, яких ми в офісі не побачили, хочуть висловити свою позицію, ми надамо таку можливість.

Василь КОГУТ, адвокат:

– Люди повинні розуміти, що зарплата в конверті суперечить закону і передбачає покарання. Тому хто працевлаштувується, треба ще у відділі кадрів чи на співбесіді поцікавитись умовами роботи. Потім обов’язково ознайомитись з наказом про прийняття на роботу. Там мають бути вказані умови. Якщо не підходить, можна відмовитись. Якщо ж особа вже працює, її права порушують, а умови, які погодили не виконують – допомогти зможе суд. З позовом у таких питаннях треба звертатись в міськрайонний суд, який встановить обставини та прийме рішення, обов’язкові до виконаня. Якщо ж людина має намір повідомити про факти заробітних плат в конверті, то найкраще звертатися в податкову інспекцію.

20 хвилин

Коментарі вимкнені.