Стало відомо, чому масово гинуть бджоли в Тернопільському районі

У Тернопільській райдержадміністрації відбулася нарада з участю пасічників району, яку провів начальник відділу агропромислового розвитку та торгівлі РДА Володимир Заверуха. Учасники обговорили нагальні проблеми галузі бджільництва та окреслили шляхи їх вирішення.
«Протягом останніх п’яти років пасічники району стурбовані масовою загибеллю бджолосімей, — сказала голова ГО «Об’єднання пасічників Тернопільського району» Наталія Потурай. — Цієї весни, в період цвітіння ріпаку, втрати становили більше сотні бджолосімей. Це — не мізерна цифра, оскільки така проблема є не тільки в нашому регіоні. Лише за офіційними підрахунками, в Україні загалом пасічники втратили близько 45 тисяч бджолосімей. Це сталося, як ми вважаємо, через неконтрольоване застосування пестицидів та агрохімікатів під час обробки сільськогосподарських угідь. Особливу небезпеку становить обприскування полів з літака, оскільки саме цей вид обробітку може спричинити найбільш тяжкі наслідки як для бджіл, так і для людей. Зафіксовані випадки падежу худоби, погіршення самопочуття людей у час, коли господарники застосовували отрутохімікати для обробітку полів. Пасічники підписали меморандум про співпрацю з аграріями, але він, на жаль, такий же «мертвий», як наші бджоли. Тому потрібно вирішувати це питання на державному рівні».
Володимир Заверуха повідомив, що уже розроблений та оприлюднений для громадського обговорення законопроект про внесення змін до чинного законодавства щодо поводження з пестицидами та агрохімікатами. У ньому пропонується збільшити відповідальність за порушення норм використання пестицидів та агрохімікатів аж до кримінальної. Законопроект також деталізує норми щодо інформування всіх зацікавлених сторін про застосування засобів захисту рослин для обробки земельних ділянок та чітко окреслює часові рамки такого інформування. Зміни стосуватимуться законів «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про бджільництво», а також Кримінального кодексу України. Працюють і над новим проектом закону про карантин і захист рослин, який буде максимально наближений до норм Євросоюзу і передбачатиме низку новацій. Зокрема, йдеться про суттєве обмеження використання авіатранспорту для оброблення сільськогосподарських угідь, особливо там, де можна використати альтернативні способи.
«Щоб скористатися перевагами законодавства, — наголосив Володимир Заверуха, — треба, щоб пасіки були зареєстровані у сільській/селищній раді або місцевій адміністрації. Кожен, хто займається бджільництвом, має укласти договір з Держспоживслужбою про здійснення ветеринарного огляду бджолосімей та видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки».
Галина ЮРСА – ТРР «Джерело».
Фото автора.

Подільське слово

Коментарі вимкнені.