Тернополяни розповіли лайфхаки, як провели 24 дні у Скандинавії за 250 євро на двох

Тернополяни Марта Мисак та її хлопець Ілля Ковальчук провели 24 дні у Данії, Швеції, Норвегії, витративши на двох 250 євро — разом з авіаквитками в два боки. А ще зуміли навіть заробити в поїздці 150€, завдяки івентам в каучсерфінгу та добрим людям. 

– Найкращим містом для життя став для нас Копенгаген, — розповіла Марта Мисак на своїй сторінці в Instagram.  — Це і найбільш естетичне місто, яке нам доводилося бачити. Там найкрасивіші люди! – Країну з найкращою природою та для дикого туризму, радимо Норвегію, а саме середню її частину із національними парками, та західне узбережжя. Найкращий та найпоширеніший спосіб її відвідати – будинок на колесах та намет. Місто, оповите культурою, де кожна станція метро – це музей, де кожного четверга відкриття нової чергової виставки сучасного мистецтва – це Стокгольм. Всі 3 країни не є бюджетними, а доволі дорогими, тому зібравшись відвідати Скандинавію, потрібно про це пам’ятати. У цих країнах надзвичайно турбуються про екологію: в кожному куточку сортують сміття, в пріоритеті – велосипеди, величезна кількість веган-продуктів, веган-меню (навіть у МакДональдсі), більшість продуктів з еко-тестуванням, в пріоритеті — «Секонд-Хенди», пропагується мінімалізм та раціональне використання продуктів і речей, активне озеленення, економне освітлення, дуже низький рівень куріння серед населення тощо. Найбільше вразив у людях спокій. Ніхто нікуди не біжить! Ми закохалися в Скандинавію і дуже багато черпнули з їхнього менталітету та стилю життя. Безліч речей, впевнена, вплинуть на наш подальший світогляд.

Нотатки з першого дня подорожі у Скандинавію

За день в одній із найдорожчих країн витратили 9€ на двох.

Початковий пункт першого дня подорожі — Копенгаген. Сюди ми прилетіли дуже банальним способом, за допомогою МАУ. Ціна білетів — 40 € на людину.

Отже, я не знаю, про що ми думали, коли вибрали Скандинавію як бюджетну подорож. Однак кинули великий виклик собі… і дуже надіємося, що нам вдасться побороти всі стереотипи та упередження стосовно цієї частини світу…

Копенгаген. Добиралися із аеропорта за допомогою метро, проїзд в якому вартує 4,5€. Ну як ви вже зрозуміли, це була наша єдина витрата за день.

Ми знайшли прекрасного чоловіка, за допомогою couchsurfing, у якого осіли на 3 ночі. Живемо в центрі. І так, це зовсім безкоштовно. Однак про культуру цього сайту, так само як і про культуру автостопу, варто розказати в окремих постах, адже людям часто неможливо зрозуміти, що не завжди подяка має відбуватися через матеріальні блага, а це може бути те, з чого ти візьмеш набагато більше: спілкування, емоції, подарунки, часопроведення та величезний культурний обмін. Але зараз не про це, весь день ми провели, катаючись на його прекрасному велосипеді з візочком із його (вже нашими теж) друзями із Фінляндії. Мені подобається пізнавати місто таким чином.

Цей прекрасний хлопчина весь день нас годував, і продовжує це робити… Дуже смачно годує, хоча ми цього навіть не просимо, він наполягає.

Ввечері ми проводимо разом час: граємо в настільні ігри, спілкуємося, дізнаємося про Данію, те що, не знайдеш в інтернеті. Сам він фотограф, у нього дуже артова незвичайна та простора квартира.

Живемо як місцеві: 2 день

Потрачено 0 € на двох (зароблено 30€, але про це пізніше). А тим часом наш каучсерфер пішов на 3 дні дні на роботу та залишив нас одних у своїй квартирі в центрі міста, з повним холодильником їжі та двома велосипедами. Хіба не рай?

Велосипеди в цій країні – це любов! Абсолютно все місто, кожен куточок облаштовано велодоріжками, велосвітлофорами. Абсолютно кожен житель має мінімум один велосипед та приблизно 90% користується цим екологічно чистим транспортом як засіб для пересування на кожен день. На роботу, в школу, в універ, за покупками, завезти дитину на велосипеді з візочком до дитсадка чи собачку в парк… до будь- якого місця призначення — на велосипеді.

І тепер ми стали учасниками такого життєвого стилю, і можемо сказати, що це прекрасно! Це швидко, це зручно, це екологічно і це супер здорово! Все місто облаштоване місцями для велопарковок. Скажемо більше, майже половина залишає свої велотранспорти без замків, просто припаркувавши, і знаєте що, ЇХ НІХТО НЕ КРАДЕ! І така ситуація не тільки з велосипедами. В Україні ти постав велосипед під 4 замки, закрий в гаражі – і всеодно боїшся, чи пробуде він до наступного дня… це дуже сумно… і дико… А ви можете уявити, яка маленька кількість машин? Чисте повітря, відсутність заторів, комфортність для пересування (крик душі жителя Києва). Така ситуація з велотранспортом також спричинена тим, що податок на автомобіль перевищує ціну самого автомобіля. Однак ніхто не скаржиться, адже кожен усвідомлює, що це виховання екологічно чистої культури, і ще й величезна взаємна підтримка з боку держави.

3-4 дні: потрачено близько 5 € на двох

3-й день ми знову провели в Копенгагені. До нас приїхали нові каучсерфери – нас стало більше. Ми багато гуляли, знайшли прекрасні «не туристичні місця», готували разом смачну вечерю та грали в ігри.
На 4-й день ми вирушили на трасу, адже всю наступну частину подорожі плануємо пересуватися автостопом.

Нам необхідно було добратися на сторону Швеції. Сполученням між Данією та Швецією слугує величезний міст, частина якого йде під водою, а частина над нею. Дійти до траси можна за 10хв від станції метро “Аеропорт”.

Однак тепер нам стало шкода віддавати 9 € за метро. І тут лайфхак: якщо тебе зупиняє контролер в європейському метро, просто говори, що ти не звідси, і не зрозумів систему. Вони запитають твою адресу та випишуть штраф на домашню адресу. А вдома ти платити не зобов’язаний, це ніхто і ніяк не проконтролює. Проте ми просто вийшли з вагона, коли побачили перевіряючого, і зайшли в наступний поїзд (теж як варіант). Не хочемо закликати вас не платити за транспорт, адже як люди за нього платять – така і його функціональність, і це важливо. Однак бувають непередбачувані ситуації, і навіть як у нас (з таким бюджетом такі витрати просто не раціональні), тому в таких випадках це пригодиться. Ми вийшли з метро, зійшли на трасу, стояли близько 40 хв. І так, скандинавські люди дуже важкі в плані автостопу. Зупинився чоловік з Іраку і довіз нас до Мальмо. І ось ми вже в Швеції.

Краєвиди нічим не відрізняються від України. Наступні машини знаходилися за 5-10 хв. Нас висадили на паркінгу. Паркінги та заправки – найкращі місця для стопу в Європі. Ніхто на трасі зупинятися не хоче. Отже, на паркінгу ми підсіли до двох голландців. З ними вийшла така душевна розмова!

Пізніше була пара із Швеції, яка зразу нам коротко описала шведських людей як «сноби-інтроверти, які зациклені на грошах». 30 км, а вже така різниця. І до місця призначення нас довезла прекрасна пара («хіппі»), які їхали на вечірку із собачкою. Займаються вирощуванням садів, рослин, ягід. Вони планують поїхати у Венесуелу, а нас запросили пожити у них вдома.

І ось ми в Гетеборзі. Портовому місті Швеції, яке категорично відрізняється від Копенгагена.

Ми знову вписувалися у людини. Його звати Сергій, і він з Москви. Вже 26 років живе у Швеції із своєю дівчиною.

Нас настільки гарно прийняли: нагодували картопелькою з рататуєм, напоїли, та ще й спекли традиційний шведський шоколадний пиріг. Сиділи, говорили до ночі.
А вигляд з вікна у нас був на гори.

Данія – країна із найщасливішими та найбільш благонадійними людьми (за статистикою).

І ми в цьому переконалися!

Копенгаген … ніколи раніше не доводилося бачити міста , де все для людей … абсолютно усе! Почнемо з того, що це одна із найдорожчих країн у світі. Але … лише для туризму. Адже середньостатистична зарплата жителя Копенгагена складає 5000€ (мало хто заробляє менше), середньостатистична оренда плата за 2 кімн апартаменти – 1200€.

Також людям доводиться платити чималу кількість податків, які складають 30-60% заробітної плати, однак держава в свою чергу дає величезний пакет послуг для кожного жителя.

Фото для публікації на “Погляді” надані Мартою Мисак.

Далі буде.

-1 thoughts on “Тернополяни розповіли лайфхаки, як провели 24 дні у Скандинавії за 250 євро на двох

 • 11:05 | 11.10.2018 о 11:05
  Permalink

  Як на мене ніщо не виправдовує те, що ви не заплатили в метро… Просто звідси усі проблеми, хочеться, щоб в Україні було як у Європі, але люди поводять себе “дико”. Тому і велосипеди у нас крадуть…
  Ніколи не забуду діалог на українсько польському кордоні:
  – На польському боці туалет чистий і безкоштовний, а в нас брудний і за гроші. Правда ми не заплатили, бо якраз жіночка, що збирає гроші, відійшла. Ха-ха.
  – Ось саме тому з польського боку туалет чистий і безпоштовний…

Коментарі вимкнені.