Тернопілля святкуватиме 150-річчя заснування тернопільської «Громади» протягом року

Ювілей заснування таємного учнівського товариства «Громада», яке діяло при Тернопільській гімназії, святкуватимуть на всеобласному рівні.

Урочистості, заплановані міською радою, розпочнуться цьогоріч, академію завершення святкування проведуть у січні 2013-го.

«Громадівці» були першими засновниками патріотично-просвітницьких гуртків, товариств на Україні. У складних умовах вони працювали над просвітою населення, переписували твори Тараса Шевченка та інших сподвижників української нації, вивчали їх і передавали людям, плекали рідне слово з непереборним ентузіазмом. Саме завдяки таким самовідданим людям ми маємо сьогодні свою державу, свою історію, свою мову, – зазначив заступник міського голови Леонід Бицюра. – Іван Пулюй ще в ті часи досить правильно сказав: «Буде самостійна Україна тоді, коли буде більше своєї інтелігенції, людей характерних і самостійних. Для України треба не одного, а тисячі розумних людей, кожний на своєму місці, людей, що жиють з народом, зв’язані з ним інтересами самого життя. Україна мусить сама себе спасти!».

Згідно розпорядження міського голови у Тернополі з нагоди святкування передбачено ряд заходів.

Зокрема, за сприяння видавничої ради перевидадуть книгу члена Наукового товариства ім. Т. Шевченка, професора Тернопільського національного економічного університету Ольги Збожної «Учнівські та студентські громади» – школа виховання української національної еліти».

З 2 квітня цього року в загальноосвітніх школах міста проводитимуть «Тижні Громади», де заплановані лекції для старшокласників, мультимедійна презентація товариства та театральна вистава «Лампаду одні другим передадуть» за участю учнів шкіл.

Крім того, для тернопільської молоді проводитимуть тематичні виставки, зустрічі в бібліотеках Тернополя, експозицію в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Крім того, 14 жовтня 2012 року на вул. Листопадовій встановлять меморіальну таблицю.

Пропозиції щодо її вигляду можна подати в управління культури та мистецтв міськради до 6 квітня.

 

Коротка історична довідка:

Перша «Громада» була організована при Київському університеті у 1860-61 році. Засновником її був Володимир Антонович.

Такі громади були засновані при Київському університеті, у Чернігові, при Харківському університеті, в Одесі, Полтаві та інших містах Сходу України.

На Західній Україні засновником громади був вихованець Львівської духовної семінарії Данило Танячкевич. Крім Львівської, були громади в Тернополі, Станіславові (Івано-Франківськ), Чернівцях, Дрогобичі, Перемишлі (колись укр.. місто, тепер – у складі Польщі), Бережанах.

Засновником Тернопільської громади був Іван Пулюй – тоді учень Тернопільської гімназії. Тернопільська громада була заснована у січні 1863 року.

Членами громади були: Чачковський, Січинський, Герасимович, Тарнавський, Брати Барвінські, Темніцький, Куніцький та ін.

При вступі до «Громади» кожен член проходив окрему підготовку, яка полягала у читанні книжок, які купували «громадівці» за власні кошти і змушені були їх переказати.

Мета товариства окреслювалася кількома тезами: – жити в чистоті моральній;

– пильно вчитися у школі;

– знайомитися з історією свого народу, його літературою;

– ставати в обороні рідного слова проти ворожих нападів москвофілів;

– говорити всюди рідною мовою;

– допомагати бідним учням;

– піддержувати «Мету», що тоді виходила під редакцією Ксенофонта Климковича у Львові.

Оскільки товариство було таємним, то збиралися «громадівці» на квартирах, які винаймали гімназисти, або в дешевих готелях.

За часів І. Пулюя «громадівці» винаймали кімнату на піддашші будинку, що сьогодні знаходиться на вулиці Листопадова, 2.

Присяга при вступі до громади, зі спогадів Євгена Олесницького, звучала: «Тайне товариство ніколи не зраджу і все життя буду працювати на користь рідного народу і народної справи».

У Тернополі «Громада» діяла до червня 1887 року.

Коментарі вимкнені.