У Тернополі дерева вирубують, бо немає вже де будувати?

Фото Тернопільська липа

Всього десяток років тому Тернопіль займав третє місце за кількістю зелених насаджень в Україні, але день за днем, його місце в рейтингу зелених міст опускається все нижче й нижче. Попри складну процедуру отримання дозволів на зрізку,  в Тернополі, останнім часом, дерев більше зрізують ніж садять. За словами заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища області Юрія Рослого, інвентаризацію зелених насаджень востаннє в Тернополі  проводили ще у 1982 році.  Хоч, згідно із  законодавством, така інвентаризація має відбуватися раз на 10 років. У міській раді кажуть, що немає коштів, бо це затратний процес. Виходить парадоксальна ситуація – на те, щоб зрізувати кошти є, а щоб садити нові – немає.

Проте, вік дерев – це не єдина причина їх масової вирубки. Чимало скандалів щодо вирубки зелених насаджень у місті «вибухають» довкола будівельних питань. Гаї, сквери і паркові зони винищують для спорудження будинків. Зокрема, активно готують під забудови площі у парку «Топільче» та Парку Національного Відродження.

На всі запити від громадських організацій до міської ради відповідь одноголосна – всі забудови ведуться законно. Дослівно написано: «як це передбачено генеральним планом міста».  

Говорячи про  зруб дерев під забудови, то згідно із законом про регулювання містобудівної діяльності, забудовнику, який має дозвіл на виконання будівельних робіт, дозвіл на видалення зелених насаджень не потрібен. Тим не менше, тернополяни  зазначають, що цього генерального плану розбудови міста вони не бачили: «Цей план ніхто не бачив, ніхто його не досліджував, його просто так, як потрібно, змінюють. Я хочу спитати у влади, генплан – це якийсь секретний документ? Чому його немає на сайті міської ради? Парки просто забудовують, ніхто чітко не знає де паркова зона починається, а де закінчується!, – обурюється громадський активіст Андрій Любецький. На його думку генеральний план Тернополя має бути вдома у кожного мешканця, і як мінімум, бути десь опублікованим, – його не повинні шукати в когось у міській раді.

Начальник управління містобудування, архітектури та кадастру міської ради Василь Бесага «заспокоює», що з вересня генплан буде розміщений на сайті міської ради, бо туди ще вносять певні зміни і нові складові. «Як тільки генплан міста буде повністю  готовий, ми його оприлюднимо. Тай взагалі, ті парки, що зараз є, цілком  задовольняють потреби міста».

А поки генплан не оприлюднили, у місті продовжують знищувати дерева, а на їх місці споруджувати доми.

«Навпроти мого будинку був гайочок, ми туди часто із дітьми ходили гуляти, свіжим повітрям дихати, та нещодавно, весь гай вирубали, а на його місці планують будувати будинок. Я то розумію, що житло у Тернополі дороге, але із такими темпами вирубки зелених насаджень, кому потрібне буде житло, кругом якого не буде жодного деревця, а лиш одні будинки», – ділиться думками мешканка вулиці Пилипа Орлика Анна Мироненко

Член громадської організації «За зелений Тернопіль» Степан Величко висловив таку думку: « Куди дивиться влада, про що ці люди думають, та про те, щоб лиш нажитися. Таке враження, що їх дивіз: «Після нас хоч потоп».  Екологічна ситуація у  місті й так непроста: Озеро забруднене, дороги засмічені, та ще й вирішили дерева скрізь повирубувати. А, особливо, ті багаторічні у парках, що садили наші діди, що роками очищали та прикрашали місто.  Це неприпустимо і ми мусимо це зупинити, а то дерева скоро прийдеться малювати на будинках».

В Тернополі справді чимало житлових будинків будують  на  території вивільненій за рахунок масової вирубки дерев. Та чи враховувались при укладанні генплану думку екологів, щодо розвитку зелених насаджень? Для мене це питання риторичне,– зазначає член громадської ради з питань екології та ЖКГ міської ради Валерій Лазарюк. –  Дерева біля будинків, особливо на пагорбах  посаджені не просто заради краси – їхнє коріння утримує грунт. Коли дерева вирубають, існує небезпека зсуву будинків. Але й навіть біля тих житлових споруд, де немає  ризику зсуву ґрунту, є інші негативні фактори, такі як: шум, пил, загазованість. Це все переш за все шкодить самим людям, мешканцям цих новобудов.

Але  тернополян сьогодні турбує не лише вирубка дерев, а й їх санітарне обрізання, яке проводиться щороку з ініціативи міської ради. Правильно проведене обрізання дерев їх омолоджує, позбавляє від сухих та зігнилих гілок. Також рятує лінії електропередач та інші повітряні мережі від пошкоджень. Проте, санітарне обрізання дерев, яке проводиться у Тернополі перехожих просто лякає: «Пообрізали дерева так, що залишилися одні стовбури. Мені здається, що це робиться навмисне для того, щоб вони самі за рік-два всохли і звільнилось місце під забудову.  Чи можливо, ці люди, що це роблять, м’яко кажучи, некомпетентні», – каже тернополянка Віктрія Шпак.

«До нас чи не щодня звертаються тернополяни щодо необгрунтованого і безсистемного пониження крони міських дерев, – каже перший заступник начальника Держекоінспекції – перший заступник головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища області Юрій Рослий. – Пониження крони і догляд за деревами, які прописані в порядку утримання зелених насаджень у населених пунктах, дозволені, – зазначає фахівець. – Однак там чітко прописано, що омолоджувальне обрізання крони є декількох видів: малого, середнього та інтенсивного ступенів. Найінтенсивніше – це обрізання до скелетних гілок. Тобто до «рук дерева», а не до того стовбура, який залишають насправді. Проте, притягнути до адміністративної відповідальності за таку роботу ми не можемо, бо немає прямої статті.

«Ця санітарна обрізка – це чистої води варварство. Якщо про красу не думають люди, то варто подумати про екологію. Дерева рубають навіть без дозволу тих, хто їх садив», – говорить тернополянин Тимофій Мудрик.

Іншої думки дотримуються тернополянин Дмитро Хміль: «Причин для паніки взагалі немає. Адже, зрізують крони тільки тополь, причому старих. Краще було-б взагалі зрізати ті дерева і посадити на їх місці нові, але інших порід. Бо у тополь недовгий вік і потім вони становлять значну небезпеку через трухлявість стовбура. Тому при поривах вітру легко падають».

Та поки думки розходяться, кількість зелених насаджень у місті зменшується. Старі дерева, чистять та рубають, та нових молодих не садять. Бо на місці зрубаних – виростають житлові будинки. І воно, нібито, й нічого, навіть добре. Тільки от, чи життя у тих домах буде комфортне, якщо поруч не буде навіть маленького скверу, щоб вийти погуляти, якщо весь пил і бруд із вулиць летітиме прямо у вікна наших домівок, якщо шум автівок не даватиме заснути, а весною за вікном не зацвітуть яблуні? Адже, будуючи будинки там, де мають рости дерева, ми руйнуємо гармонію у своєму спільному великому домі Тернополі. Будувати не руйнувати, а вирубувати не саджати. І якщо такими темпами у нашому місті вирубувати дерева, то за кілька років, красивий зелений Тернопіль залишиться тільки у спогадах і в фотоальбомах, а наші нащадки нас неодмінно спитають: «Де те красиве зелене місто в якому ви жили?». І допоки цього не сталось, варто, перш за все, про це запитати у своєї совісті.

ХристяМВ

Коментарі вимкнені.