Відколи Олег Юрчак із Тернопілля посадив на своєму подвір’ї водяні лілії, прогноз погоди не читає
Відколи Олег Юрчак посадив на своєму подвір’ї водяні лілії, прогноз погоди не читає. Адже ці квіти ніколи не розкриються перед дощем. А от у гарну днину вони будуть ніжитися на сонці, наповнюючи повітря тонким та ароматним запахом, а ввечері закриють свої пелюстки.
Німфеї пана Юрчака (так по-науковому називають водяні лілії) родом із Польщі, де чоловік працює садівником. Кілька років тому на своєму подвір’ї у селі Романівка Теребовлянського району господар викопав невеличкий ставок діаметром півтора метра. Встелив його старим надувним матрацом, наповнив водою і посадив там білі та рожеві лілії. Цієї весни Олег Володимирович збудував більшу водойму: чотири метра довжиною та два шириною. Дно ставка застелив спеціальною плівкою на основі EPDM (етиленпропіленового каучака), обклав камінням і переселив туди лілії, а також запустив рибу. Глибина водойми сягає одного метра. Її достатньо для нормального росту квітки і для того, щоби взимку сильні морози не пошкоджували кореневища рослини.
– Висаджувати лілії можна протягом усього теплого періоду: і навесні, і влітку, – розповідає Олег Юрчак. – Але найкраще все ж таки весною – тоді рослина встигає зміцніти і наступного року дати перші квітки. Раз у два-три роки коріння латаття треба розділити і пересадити рослину. Про це повідомить розташування квітки: у нормі вона плаває на поверхні ставка, якщо ж латаття піднімається над водою, то це означає, що його потрібно пересадити. Дехто розмножує німфеї насінням, але зазвичай роблять це шляхом поділу кореневища. Коли на корені з’являється нова брунька, тоді її відрізаю і кидаю у воду. Наступного року вона розростеться і зацвіте. Цю процедуру проводжу навесні, коли чищу ставок після зими.
Латаття, за словами чоловіка, у догляді невибагливе. Головне для нього – спокій стоячої води та багато сонячного світла. Щовесни господар підживлює рослини – кидає у ставок жменю курячого посліду. У природі ці квіти вважають санітарами водойм, тому що запобігають росту небажаних зелених водоростей і своїм листям утворюють необхідну для риб та жаб тінь. Щоправда, Олег Юрчак радить уважно приглядатися до листя лілії. Як тільки воно починає жовтіти, його одразу слід обривати, щоб не засмічувати водойму. Про зимівлю німфей турбуватися не треба. За словами романівського природолюба, квіти добре зимують без спеціального укриття.
Марія БЕЗКОРОВАЙНА, Газета “Сільський господар плюс”
Коментарі вимкнені.