Завтра у Тернополі відкриють виставку неймовірного художника
9 січня об 11 годині у приміщенні Державного архіву Тернопільської області буде відкрито виставку відомого майстра графіки, заслуженого художника України Ярослава Омеляна. Виставка “Палітра любові і краси” приурочена 85-річчю митця.
У біографії художника Я.Омеляна немало хвилюючих сторінок, пов’язаних із труднощами його родини в роки воєнних лихоліть, переслідуваннями енкаведистів, слугів радянської системи, за щиру любов до України. У 1949 році арештували батька Ярослава, а через рік, у 1950-у, коли хлопець закінчував другий курс Львівського інституту прикладного мистецтва, під час облави у с. Мшана енкаведисти схопили його матір та самого Ярослава як «ворогів Радянського Союзу». У Львівській тюрмі хлопець робив замальовки в’язнів, та нелюди-конвоїри їх відібрали, вдаривши юнака по обличчю. Тоді у його зраненій душі надовго засіла злість до цинічних «псів комуністичної системи». Ніколи не зітруться з пам’яті митця «телячі» вагони, табір в Усольє Сибірскоє, карцер, тюрми-баржі по сибірських ріках, спецпоселення в Іркутській області Росії. Тут було не до художньої творчості – Ярослав виконував виснажливі роботи вантажника, столяра, заправника, землекопа, водія, водовоза… Радянській системі потрібна була лиш рабська фізична сила.
У 1959 році сім’ю Я.Омеляна реабілітували, однак заборонили повертатися у рідну область. Опинились у Тернополі. Прислужники «побудови комунізму» зустрічали таких із презирством, неможливо було влаштуватися на роботу, тож малярством Ярослав займався хіба що для себе. Вищу освіту вдалося йому здобути аж у роки хрущовської відлиги. Даний Богом талант митця зміг реалізувати лише значно пізніше, а набрав він сили після проголошення Незалежності України.
Доля нашої країни, рідного народу завжди хвилювала художника. Ще в часи перебудови він «крутився» у вирі громадсько-політичної діяльності. У 1989 році Я.Омелян був делегатом І з’їзду Народного Руху (м. Київ). У 1994 р. став лауреатом Всеукраїнської премії ім. Братів Лепких, у 1997 р. – переможцем Всеукраїнського конкурсу екслібрисів Богдана і Левка Лепких, у 1999 р. – презентував персональну виставку творів у приміщенні Спілки художників України. Плідну діяльність у цьому напрямку розгортав і далі.
Ярослав Омелян нині відомий як учасник 7 міжнародних виставок, що проходили в Болгарії, Росії, Італії, Польщі, Україні, до 20 всеукраїнських (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль), збірних (Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль) десяток персональних (Тернопіль, Львів, Бережани, Збараж, Кременець), 12 збірних (Тернопіль, Львів та інші міста України й закордону в т. ч. США). Митець створив до 70 графічних робіт, багато акварельних, живописних, до 400 екслібрисів, художньо оформив більше півсотні книжок, за що одержав десятки нагород, подяк і дипломів.
Його ім’я можна зустріти в численних каталогах. У роки Незалежності України помітна тісна співпраця Я.Омеляна з Національною спілкою художників України, управлінням культури й туризму, Інститутом національного відродження, краєзнавчими музеями, заповідниками, музеєм Б.Лепкого, багатьма громадськими, освітянськими організаціями.
Завитаю!