У Тернополі епопеї з позбавленням депутатських мандатів не видно кінця
Тернопільська міська виборча комісія вкотре не зуміла зібратися. Вкотре відсутній кворум комісії. Позиція політичної партії ВО «Свобода» залишається незмінною. Партія окреслює кроки.
Виборча комісія збирається, збирається і ніяк не збереться
Лише семеро з вісімнадцяти членів міської ТВК прийшли на засідання. Голова комісії Віктор Дрозда в третій раз намагався зібрати хоча б десятьох у зв’язку з поданням документів від ВО «Свобода» про позбавлення трьох депутатських мандатів за народною ініціативою.
Як відомо, депутатів міської ради Івана Сороколіта, Романа Навроцького та Ігоря Турського ВО «Свобода» виключили з лав партії. За ініціативи лідерів цієї політичної сили в Тернополі проводився збір підписів виборців. Зібрані підписи тернополян три ініціативних групи подали у виборчу комісію 16 червня.
Закон «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає, що ТВК зобов’язана провести вибіркову перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, із залученням правоохоронних органів та органів Державного реєстру виборців. Перевірити повинні не менше 10 відсотків від загальної кількості підписів протягом 20 днів від дня подання матеріалів у ТВК.
На останній спробі зібратися присутні члени комісії говорили, що не приходять одні і ті ж самі. Не було трьох від «Батьківщини» (Богдан Бойко, Ірена Палюх та Іван Підгурський), двох від «Самопомочі» Ірина Коваль та Галина Зарубна, остання є секретарем. Не приходить заступник голови Андрій Душак (представник від БПП «Солідарність»), Василь Ковалінський («УКРОП»), Зоряна Удич («Народний Фронт»).
Окремо варто відзначити Володимира Чорненького, члена міської ТВК від ВО «Свобода». Він був 20 червня на другій спробі засідання, на третій ні. Втім, він близький до оточення Івана Сороколіта та Романа Навроцького, що може вплинути на противагу інтересам партії.
Фактично, у виборчій комісії ВО «Свобода» не має своїх представників, які могли б подіяти на пришвидшення процесу відкликання трьох «непокірних» депутатів.
Відтак, за відсутності кворуму комісія склала довідку, в якій вказали, що засідання ТМВК відкладається (переноситься) на 26.06.2017 в 19.00. Довідку підписали семеро присутніх членів ТВК, Іван Сороколіт, Роман Навроцький та юрист від ініціативних груп, очолюваних «свободівцями», пан А. Гурнюк.
У ТМВК не говорять, що робитимуть, якщо буде порушений термін 20 днів, відведений для перевірки підписів. Вочевидь не знають. Віктор Дрозда все ж сподівається, що наступного понеділка комісія збере кворум. Від коментарів по ситуації він відмовився, мовляв, засідання не відбулося, нема що коментувати.
Олег Сиротюк про системну роботу колишніх трьох свободівців
Вчорашньому засіданню ТМВК передувала прес-конференція за участі голови облорганізації «Свободи» Олега Сиротюка, заступника голови Василя Габора та члена Політради партії Марії Чашки. Крім журналістів, на захід прийшли два десятка тернополян з виборчих округів, де обирались троє «вигнанців».
Олег Сиротюк перерахував проекти рішень сесії міської ради, за які не голосували Сороколіт, Турський і Навроцький, перебуваючи на той час в партії.
Він нагадав, що в 2016 році депутат Ігор Турський не голосував за внесення змін до програми «Турбота», яка стосується незахищених верств населення Тернополя. Роман Навроцький не голосував за безоплатне виділення приміщення Центру надання первинної медико-санітарної допомоги. А також останній не голосував за створення інклюзивних класів для учнів з особливими потребами. Обоє не голосували за виділення в безоплатне користування приміщення для міської громадської організації родин дітей-інвалідів «Дитина». Іван Сороколіт разом з Романом Навроцьким не голосували за проект рішення щодо забезпечення інсуліном мешканців Тернополя. Було названо ще кілька проектів рішень, не проголосованих трьома і які стосувались виділення в безоплатне користування приміщень для благодійних організацій, що займаються допомогою для людей з особливими потребами.
З блоку питань щодо обороноздатності та безпеки Олег Сиротюк озвучив, що Навроцький не проголосував за ряд звернень від ДСНС, програму підтримки загонів територіальної оборони.
Знову ж таки Роман Навроцький не дав свій голос «за» в підтримку програми розвитку малого та середнього бізнесу, підкреслював Олег Сиротюк. Не було його голосів в кількох питаннях щодо додаткового фінансування дошкільної освіти, розвитку молоді та спорту.
Не проголосував також найбільш згаданий депутат за внесення змін до міської Програми реформування розвитку ЖКГ, до Програми реконструкції капітального ремонту тротуарів на 2014-2017 роки, яка передбачала додаткове фінансування. Як правило, капітальний ремонт тротуарів передбачає бруківку. Не було голосів в ряду питань при затвердженні Програм містобудівної документації. Тут також згадав Олег Сиротюк і Івана Сороколіта, бо той не проголосував за Програму розвитку міського електротранспорту.
Наголошував голова обласної «Свободи», що троє ігнорували звернення українських традиційних церков по виділенні їм земельних ділянок. Так, двічі не голосували по зверненнях УАПЦ, по одному разу за зверненням УПЦ КП та УГКЦ.
– Ми вибирали ключові рішення і звернення, які, ми вважаємо, демонструють системну роботу згаданих депутатів, які розходяться з партійною програмою, – заявив Олег Сиротюк.
Емоції Марії Чашки
В доповнення його слів виступила Марія Чашка. Вона говорила про блок питань щодо виділення землі учасникам АТО на вулиці Микулинецькій та Програм патріотичного спрямування. За її словами, троє депутатів тут теж неодноразово відзначилися відсутністю своїх голосів «за».
– Це питання щодо вшанування героїв російсько-Української війни та питання захисту національних інтересів. Ставилося на голосування проект рішення про відзначення у 2017 році в Тернополі 75-ї річниці утворення УПА. Як можна було не проголосувати?
Її виступ був емоційним. Говорила також, що не голосували про заборону зовнішньої реклами зі словами «Росія» і «Російська Федерація» та за проект звернення до вищого керівництва держави щодо визнання окупації територій України Російською Федерацією.
На виступ Марії Чашки також емоційно реагували присутні прихильники трьох екс-свободівців. В багатоголоссі важко було зрозуміти, хто і що говорив. Здебільшого апелювали люди, що питання війна чи АТО це питання до Президента України, а не до Турського, Навроцького чи Сороколіта.
– Люди бачать результат роботи на округах, – говорив чоловік, який повідомив, що він з округу Івана Сороколіта.
Дивні збори Василя Габора
Василь Габор розповів, що саме він ініціював збори громади міста Тернополя, на яких були створені ініціативні групи по відкликанню трьох міських депутатів за народною ініціативою.
– Це були виборці виключно по багатомандатному окрузі, – наголошував пан Габор.
Втім, йому протирічили присутні в залі. Люди заявляли, що вони з виборчих округів трьох депутатів. Їх про збори ніхто не повідомляв. Підписів про відкликання на їх окрузі ніхто не збирав.
Крім того, як відзначила координатора громадського руху «Чесно», хронологія подій зі зборами, які організував Василь Габор і які відбулись в «Українському домі «Перемога» є доволі дивною.
– 24 травня збори
25 травня пізно ввечері я надіслала запит з питаннями хто орендував Перемогу і просила копію договору і платіжних документів.
26 травня (напевно побачили запит і подумали, що треба все гарно зробити) Габор заплатив Перемозі за оренду 150! гривень.
А договір уклали тільки 29 травня, – написала Юля Ковальчук в коментарях до свого допису з відповіддю міської ради на свій інформаційний запит.
Василь Габор в свою чергу апелював до людей, що ці депутати не можуть бути більше «свободівцями», бо голосують синхронно з партією БПП «Солідарність».
Втім, позиція прихильників депутатів непохитна. Мешканці масиву «Сонячний», вулиці Текстильної, сусідніх вулиць підкреслювали трьом лідерам обласної «Свободи», що Турський, Навроцький і Сороколіт заслужили їхню підтримку. Їх постійно бачать на округах, до них люди часто звертаються і отримують належне депутатське сприяння при вирішенні тих чи інших проблем. Тому думка партії для них не є важливою і переконуючою.
«Свобода» окреслить кроки перед ТМВК
Перед тим, як перейти до запитань журналістів, Олег Сиротюк зробив неоднозначну заяву і щодо ТМВК:
– Зараз своє слово має сказати територіальна виборча комісія. Вже мали відбутися два засідання ТВК. Сьогодні має відбутися чергове. Сподіваємося, що не повториться ситуація, яка була за часів Хоптяна, коли майже рік ТВК не збиралася, саботувала свою роботу і унеможливлювала розгляд звернень, які стосувалися депутатів від ВО «Свобода». Ми сподіваємося, що представники політичних партій, які представляють владу все ж таки з’являться на засідання. Якщо ні, завтра ми окреслимо ті кроки, які ми будемо вживати для того, щоб в Тернополі виборче законодавство і місцеве законодавство дотримувалося представниками різних політичних сил, які представлені в міській ТВК.
Як повідомлялося вище, ТМВК не зібралася, засідання перенесли.
Варто відмітити, у Тернополі між БПП «Солідарність», ВО «Самопоміч» з однієї сторони та ВО «Свобода» з другої триває конфлікт, який переріс в політичну кризу. Сесія міської ради не може зібратися без скандалу. «Свободівці» не пускають в сесійний зал трьох колишніх однопартійців. А також і у фракціях «Солідарність» і «Самопоміч» заявляють, що й вони попри трьох колег не можуть зайти в сесійний зал.
Отож, які будуть кроки від «Свободи» щодо виборчої комісії, можна лиш здогадуватись. Для блокування входу в міську раду в сесійний день партія звозить до Тернополя своє членство з різних міст України.
Питання-відповідь: «Чим швидше будуть вибори, тим краще…»
На запитання від журналістів щодо відсутності повідомлення для ЗМІ про травневі збори Василь Габор відповів, що він повідомляв редакції тернопільських газет, але не всі і не у вільний доступ.
– Я направив лист з повідомленням в ті терміни, які передбачає закон «Про статус депутатів місцевих рад», в «Нову тернопільську газету» і у «Вільне життя».
Цих два видання вже давно помітні в інформаційній підтримці міського голови.
12 травня за підсумками подій під міською радою Сергій Надал заявив, що одним з виходів з політичної кризи є позачергові вибори до міської ради. 2 червня після третьої спроби зібрати сесію міський голова повідомив: питання про перевибори знято, бо сесія відбулася. Олег Сиротюк дає зрозуміти, що питання таки назріває:
– Ми вважаємо, що в країні чим швидше будуть проходити вибори, тим краще… Ініціювати дострокові вибори до Тернопільської міської ради може або голова обласної держадміністрації, або міський голова. Однозначно, що при голосуванні у Верховній Раді України п’ять депутатів від ВО «Свобода» проголосують за проведення дострокових виборів до Тернопільської міської ради, якщо таке звернення буде. Якщо згадані депутати, які оскаржують легітимність сесії, виграють справу в суді і ми будемо розуміти, що сесія не відбувалася три місяці, цілком резонно постане питання про дострокові вибори
Сесія ТМР від 2 червня оскаржується Романом Навроцьким в судовому порядку, як не повноважна. На думку заявника, на момент відкриття сесії був зареєстрований 21 депутат, що складає рівно половину від всього депутатського корпусу. Закон «Про місцеве самоврядування» передбачає, що сесія є повноважною, якщо в ній бере більше половини депутатів від загального складу. Тобто для відкриття законної сесії потрібно зареєстрованих 22 депутати.
Якщо суд виграє депутат, тоді в голови Тернопільської ОДА Степана Барни будуть підстави звернутися до парламенту і про переобрання міського голови обласного центру.
Разом з тим, є зауваження до партії «Свобода» про те, що виключення і позбавлення депутатства Сороколіта, Навроцького і Турського співпало з тим, що останні не прийшли на сесію, коли приймалися зміни до Генерального плану забудови міста. А попередньо заявлені Сиротюком «неголосування» відбулися протягом 2015-2016 років.
Питання про зміни до Генплану серед громадськості набуло широкого резонансу. Адже попередньою каденцією міськради, коли Свобода мала абсолютну більшість, виділялись земельні ділянки під забудову в непередбачених зонах для таких цілей. Очевидно, Сергій Надал був достатньо зацікавлений у прийнятті змін. Відтак, емоції Марії Чашки та аудит голосувань виглядає запізнілим. Ба, більше, троє депутатів стали опозиційними до міського голови. Отже, виглядає, як помста за опозиційність.
Олег Сиротюк каже, що виключення з лав партії не пов’язано з Генпланом, а претензії накопичувалися.
– За законом «Про статус депутатів місцевих рад» ініціювати відкликання депутата можна тільки через рік від початку роботи каденції. Я перерахував ключові питання, стосовно яких ми маємо зауваження і які були аргументами для партійного рішення. Але ми не можемо в цій ситуації виставляти претензії до питань, які були на сесії, на якій депутати були відсутні. Ми аналізували ті рішення, під час прийняття яких карточка депутата була вкладена в слот для голосування.
Поки готувався матеріал
До Олега Сиротюка було запитання, чи продовжать «свободівці» блокувати вхід в Тернопільську міську раду перед трьома депутатами. Втім, голова обласної організації прямої відповіді уник.
– Буде відомо про дату сесії, будемо приймати організаційні рішення, – відповів Олег Сиротюк.
Вчорашнього пізнього вечора, буквально за півдоби після прес-конференції, депутати Тернопільської міської ради отримали на електронні пошти повідомлення про наступне сесійне засідання.
Сьогодні зранку на сайті Тернопільської міської ради появилося повідомлення про продовження пленарного засідання п’ятнадцятої сесії. Сесію міський голова запланував на понеділок, початок в 10.00 год, у той же день, в який раніше запланувала зібратися ТМВК.
Отож, далі буде…
Назар Наджога
Коментарі вимкнені.