Адвокат із Шумська відстояв право громадянина на пільгову пенсію

Право  на  пенсію, яке закріплене  в  Конституції  України, на  практиці   не  так  просто  реалізувати.  Причинами  відмов  у  призначенні  пенсії  бувають  помилки  в  документах,  недосконалість законодавства та  подеколи  незнання  цього  законодавства.

До  Кременецького місцевого  центру  з  надання   безоплатної  вторинної  правової  допомоги  звернувся  громадянин  Т.  з  метою  оскарження  рішення  органу ПФУ  про  відмову   у призначенні  пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

У  березні  2018 року  громадянин  Т. звернувся  в  орган  ПФУ  із  заявою   про  переведення  із пенсії  по  інвалідності, яку  йому було   призначено  у  2012 в зв’язку із професійним захворюванням,  на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.  У  квітні  2018 рішенням  комісії для розгляду спірних питань пов’язаних з призначенням пенсій  органом  ПФУ, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв’язку із відсутністю спеціального стажу роботи необхідного для призначення такої пенсії.

Оскільки, згідно із записами в трудовій книжці в період з 30.07.1984 по 08.06.2003 позивач працював на посаді газоелектрозварювальника, відповідно до поданої пільгової довідки за вказаний період зазначена посада електрозварювальник ручного зварювання. Також, висновком державної експертизи умов праці щодо якості проведення атестації робочих місць за умовами праці, підтверджено посаду електрозварювальник ручного зварювання. Однак, за результатами зустрічної перевірки первинних документів посада позивача значилась як зварювальник, газозварник, електрозварник, електрогазозварник, газоелектрозварник. Таким чином видана пільгова довідка не підтверджена первинними документами.

Адвокатом Манчуком Сергієм Григоровичем, якого призначив місцевий центр (доручення від 26.06.2018 №113) було  підготовлено  позовну  заяву  та  подано  її до суду.

Оскільки, відповідно до пункту «б» частини 1статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до статті 62 Закону Закон №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КМУ.

Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993    №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним Фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно  до  довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ДП «Поділляторф» №7 від 27.02.2018, клієнт  місцевого  центру  в період з 01.08.1984 по 09.06.2003  працював повний робочий день на посаді електрозварника ручного зварювання та виконував зварювання складних і відповідальних вузлів та деталей.

Так, Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим Постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, розділом XXXІІ «Загальні професії» передбачені газозварники та їх підручні; електрозварники та їх підручні; бурові працівники, бурильники і їх помічники.

У Постанові  Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 до Списків № 2 в Розділі ХХХІІ «Загальні професії» віднесені посади «електрозварників та їх підручних» і «газозварників та їх підручних».

Отож,  трудовий стаж громадянина  Т., який дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах, становить 18 років 10 місяців 09 днів, що є достатнім для призначення такої пенсії, як це передбачено пунктом “б” статті 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”.

Таким  чином, за  допомогою   професійних  дій  адвоката  Манчука Сергія Григоровичавдалося  довести правомірність  вимог  заявника,  та  рішенням  Тернопільського  окружного  адміністративного  суду  від 30.10.2018 року  позов  був  задоволений.

Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу жителі Збаразького, Зборівського, Лановецького, Кременецького та Шумського районів можуть, зателефонувавши до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (03546) 2-52-33, або за допомогою  скайп-зв’язку: kremeneckiy_mc. Місцевий центр розташований за адресою: вул. Шевченка, 59А, м. Кременець.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

Коментарі вимкнені.