Двері у Бережанах — під Всевидячим Оком
От завжди люба та частина Бережан, що була зведена на межі ХІХ і ХХ століть. Є у ній душа й естетика, а ще деталі, багато старих і подекуди забутих цікавинок, наприклад на вулиці Кушніра. Ця вуличка, окрім свого затишку, приваблює насиченістю архітектури та звісно ж невід’ємними старими свідками минулого – дверима.
А знаєте, саме ці двері в нашому місті під чи не найбільшим наглядом. Вся річ у тому, що фасад будинку увінчує символічне зображення Всевидячого Божого ока, вписаного у трикутник – символ Трійці. У масонів же цей символ передавав високу свідомість і просвіченість.
Сама традиція увінчувати фасади алегоричними символами бере початок ще із Нового часу, коли в містах не існувало чіткої системи нумерації, а красивий символ на фасаді був своєрідним способом зробити свою кам’яницю більш впізнаваною. Не менш ефективними для впізнаваності були й двері будинку.
А вони дійсно відрізняються як стилістикою, так і доглянутістю. І навіть, як для понад сторічного стажу роботи, надалі чемно функціонують. Виконані в напрямку еклектики, ці двері захоплюють глибиною різьб та деталізацією конкретних елементів.
Особливо вражають тафлі, в яких прослідковуємо як рослинні орнаменти, так і хижих звірів – символів безпеки будинку, своєрідних охоронців від злих намірів чи вчинків.
Про багатство мешканців або власника говорять пишні обв’язки навколо засклень стулок і світлика, якісний профіль і масивний нащільник, що поєднав у собі естетику та функцію.
Масивний горизонтальний імпост не лише додає дверній конструкції стійкості, а й чудово декорований різьбами й гармонійно доповнює структуру дверних полотен. Надійності полотнам також додають відбійники біля порога, які в разі технічних пошкоджень брали весь удар на себе.
Рослинні орнаменти кованих решіток додають у композицію легкості й невимушеності. Естетичне вирішення практичних питань було фішкою тогочасних майстрів, адже за майстерністю ковалів ховалася ідея безпеки жителів будинку.
Ось такі таємниці живуть на бережанських вуличках – не лиш у центрі, а й у затишних куточках міста. Пишаймось тою історію в якій жиємо щодня, не допускаймо байдужості, не відрікаймось від того, що справжнє і якісне. Адже воно так потребує нашої турботи й активності.
Любімо історію, любімо двері свого міста і пам’ятаймо #минуле_близько.
Коментарі вимкнені.