Тернопільське “Ріо-де-Жанейро” запрошує на неймовірне свято

Маланка вже давно стала візитівкою села Горошова Борщівського району. Цього року, як завжди, його будуть відзначати гучно. Пісні, танці, жива музика – одним словом справжні українські гульки.

Село Горошова на Тернопільщині місце популярне — ось уже декілька років поспіль 13 січня тернополяни влаштовують туди справжнє паломництво. “Їдемо у наше Ріо-де-Жанейро”, — жартома кажуть вони. Порівняння з відомим карнавальним центром світу Горошова заслужила через… збереження українських традицій. Історія села починається 1624 року, тож неважко здогадатися, якими давніми є місцеві традиції.

Адже українці мають давню звичку перевдягатися і влаштовувати масові гуляння. Це село єдине в районі, стверджують місцеві жителі, де ще й досі «водять Маланку», тепер уже модернізовану, так би мовити, а ля Ріо. В народній традиції об`єдналася християнська Меланія з дохристиянським Щедрим Вечором. В Горошовій кажуть, що відколи світ стоїть, відтоді і “Меланка” в їхньому селі. Перевдягалися, навіть тоді, коли всіх ряджених на п`ятнадцять діб за грати садили, в СРСР інкримінували їм – порушення громадського порядку. Жінки перевдягаються в “Василів”, а парубки – в “Меланок”. Горошівські священники до дохристиянського лицедійства ставляться з розумінням.

За “Меланку” вбирають парубків, що “вміють штуки викидати”, тобто жартувати. Вбирають так, як колись одягалися. Тут пишаються тим, що в кожній хаті є давнє народне вбрання: і самі шиють, і від діда-прадіда збирали. І одяг ряджених роблять за рецептами предків: перуки – з конопель, а маски – з тіста. Вважається, що чим більше на Меланку перебраних чортів, тим менше в селі буде справжньої нечистої сили.

Взагалі ж в Горошовій починають готуватися до Меланки від Андрія. Майже місяць “куми, свати й брати” сценарії вигадують. Переодягаються у Горошовій всі — від малого до великого. А найорганізованіші збивають гуртки художньої самодіяльності і розробляють тематичні сценки.

Свято Маланки розпочнеться  о 19.00.

При в’їзді до села будуть стояти традиційні чотири «шлагбауми», тож гостям варто мати при собі дрібні гроші. В центрі села розпочнуться козацькі забави, варитимуть рибну юшку, палитимуть багаття.

В той же час вулицями села молодь буде «водити Маланку».

О 20.00 на імпровізованій сцені в центрі села розпочнеться представлення всіх учасників театралізованого дійства. Фестиваль триватиме протягом всієї ночі.

О сьомій годині ранку відбудеться спалення дідуха.

Завершиться карнавальне дійство о 12.00 нагородженням кращої Маланки.

Тож Горошівська Маланка чекає на вас 13 січня 2013 року! Гостям свята обіцяють незабутні враження, концертну програму, масові гуляння, танці, смачні традиційні українські страви – сало, юшку, варенники!

Коментарі вимкнені.